Ako stopnúť negatívne myšlienky?

Ako stopnúť negatívne myšlienky?

Sužujú vás myšlienky a predstavy, ktoré by sa mohli stať? Vynárajú sa z ničoho nič a znepríjemňujú vám život. Myslíte si: „Čo ak mám rakovinu?“ alebo „Nezvládnem to.“ Bojíte sa toho, že skľučujúce myšlienky by sa mohli stať realitou. Dobrou správou je, že negatívne myšlienky možno zablokovať.

Z nevinnej myšlienky sa môže stať problém, ktorý človeka odpútava od radostného prežívania súčasnosti. Myšlienky sa ozývajú znovu a znovu. Začínate si myslieť, že zrejme niečo znamenajú. Začnete robiť niečo preto, aby sa nesplnili. Prepadá vás nervozita, nepokoj, úzkosť. Myseľ pracuje na plné obrátky. Pýtate sa samého seba, prečo máte takéto otázky.

Dotieravým myšlienkam dá zbohom kognitívna terapia

Najčastejšou chybou je, že sa porovnávame s ostatnými. Platí to aj pri dotieravých myšlienkach. Myslíte si, že normálni ľudia také myšlienky nemajú. Pri úzkostných myšlienkach zostávate v rozpakoch a bojíte sa, že sú predpoveďou budúcnosti. Ako s dotieravými myšlienkami úspešne bojovať?

Uvedomte si, že problém nie je v samotných myšlienkach. Chybou je vaše vyhodnocovanie depresívnych myšlienok. Skúste si uvedomiť, že každý má divné myšlienky. Myšlienky nesúvisia s dianím v realite a možno ich ovplyvňovať.

Čo hovoria vedecké štúdie?

Ak trpíte úzkostnými myšlienkami, máme pre vás potešujúcu správu. Až 90 percent ľudí, ktorí nemajú problémy s úzkostnými poruchami, má prinajmenšom „divné“ myšlienky. Podivné myšlienky sa týkajú všetkých životných oblastí. Jediný problém spočíva v interpretácii myšlienok. Flegmatik zvláštnym myšlienkam nevenuje pozornosť alebo sa na nich zasmeje. Odôvodní ich tým, že každý je svojím spôsobom zvláštny alebo divný. Predstavivosť je súčasťou ľudskosti.

Priznanie si problému je polovicou úspechu

Ak si uvedomujete úzkostné negatívne myšlienky, ste na dobrej ceste ako sa ich zbaviť. Mnohí odporúčajú, že spôsobom ako sa dá negatívnych myšlienok zbaviť, je ich potláčanie. Potláčanie dotieravých myšlienok funguje len čiastočne, pretože myšlienky majú tendenciu neustále sa vracať. Veľakrát ešte vo väčšej intenzite a častejšie. Psychológovia odporúčajú pozerať sa na seba svoj život menej kriticky. Dosiahnuť to môžete tak, že sa vžijete do role najlepšieho priateľa. Povedali by ste svojej priateľke, že je brutálne tučná a v džínsach vyzerá ako vypasené prasiatko? Určite nie. Ako dobrá priateľka, by ste jej úprimne a s citom povedali, že si má prezliecť obtiahnuté tričko s veľkým výstrihom a nahradiť ho voľnou tunikou. Je nádherná aj pri niekoľkých kilogramoch navyše. Ak sa naučíte pozerať na seba láskavými očami, budete sa cítiť lepšie. Negatívne myšlienky sa stanú prijateľnými a postupnou prácou na sebe samej pozitívnymi.

Naučte sa racionálne vyhodnotiť negatívne myšlienky

Potláčanie myšlienok nefunguje. Ideálne je negatívne myšlienky nahradzovať pozitívnymi. Je to však veľmi náročné. Na začiatku skúste ísť na to trochu inak. Prijmite negatívnu myšlienku a racionálne ju zhodnoťte. Je výplodom vašej mysle, ktorý nemá žiadny reálny podklad? Alebo má myšlienka korene založené na realite? V týchto dvoch otázkach spočíva zásadný rozdiel. V prvom prípade si uvedomíte, že ste úzkostlivým typom človeka, myšlienka je absolútne nereálna a nemáte sa ňou zaoberať. V druhom prípade sa môžete alebo by ste sa mali pokúsiť obavu eliminovať. Po reálnom zhodnotení skúste na danej situácii nájsť niečo pozitívne. Napríklad. Máte dlhodobé problémy v práci s nepríjemným kolegom. Každodenne vám ničí život. Do práce chodíte s bolesťami žalúdka a nevyspatý. Neviete, ako sa k problému postaviť. Aké je na tejto situácii pozitívum? Jedným pozitívom je, že máte vôbec prácu, ktorá je slušne platená. Ostatní kolegovia sú veľmi príjemní a majú vás radi. Onedlho vás čaká dovolenka. Máte skvelo zariadenú kanceláriu atď. Kolega sa zrejme sám topí v rodinných problémoch a vybíja si to na vás. V podstate si zaslúži vašu ľútosť. Skôr či neskôr sa problémy s kolegom vyriešia, len by ste pre to mali niečo urobiť. Čo poviete?
 
(-de-)