Ako si poradiť s úzkosťami?

Ako si poradiť s úzkosťami?

Generalizovanú úzkostnú poruchu môžeme zaradiť medzi najčastejšie sa vyskytujúce psychické ťažkosti Jej podstata spočíva v tom, že nás prenasledujú neprimerané obavy a starosti, čo nám, samozrejme, výrazným spôsobom znižuje kvalitu života.

Človek trpiaci generalizovanou úzkostnou poruchou sa neustále nad niečím trápi – jedná sa o obavy z „nešťastia“, ktoré sa môže stať v budúcnosti, resp. ide o pociťovanie psychického napätia vznikajúceho v dôsledku očakávania niečoho nepríjemného. To negatívne ovplyvňuje koncentráciu, človek sa bojí skúšať nové veci, pretože je bezpečnejšie zotrvať tam, kde je, ako riskovať. K tomu sa pridávajú aj nepríjemné fyzické symptómy, ako poruchy spánku, závraty, búšenie srdca, tráviace problémy, zvýšená únava a tak ďalej.

Ako sa popasovať s  generalizovanou úzkostnou poruchou?

Pomáhajú lieky i psychoterapia

Ak človeku tento problém výraznejším spôsobom zasahuje do života, je namieste vyhľadať pomoc psychológa, poprípade psychiatra. Aktuálne sa pri liečbe používajú najmä antidepresíva.

Relaxácia

Možno ste si na sebe všimli, že keď trpíte nedostatkom spánku alebo prežívate stresujúce obdobie, symptómy generalizovanej úzkostnej poruchy sa prejavujú výraznejšie. „Úzkosťami trpím od  detstva, avšak naučila som sa, ako ich zvládať tak, aby mi výrazne neovplyvňovali každodenný život. Takisto som si vedomá toho, že ak podcením oddych, moje problémy sa zhoršia. To znamená, že to ihneď napravím – doprajem si dlhší spánok, idem si zabehať alebo na dlhú prechádzku do prírody,“ hovorí o svojej skúsenosti Janka.

Ak sa tento problém týka aj vás, je vhodné dbať na pravidelný oddych, dopriať si každý deň, alebo aspoň niekoľkokrát týždenne chvíľky len pre seba a venovať sa čítaniu, športu, prechádzkam či svojej rodine a priateľom.

Zákon 17-sekundy

Ešte ste o tomto zákone nepočuli? Je najvyšší čas to napraviť! Toto jednoduché pravidlo je stvorené pre všetkých tých, ktorí chcú žiť pohodovejší život a, samozrejme, aj pre ľudí s generalizovanou úzkostnou poruchou.

O čo sa jedná? Podstata zákona 17-tej sekundy spočíva v tom, že do 17-sekundy je pomerne jednoduché stopnúť negatívnu myšlienku. Ak tento časový úsek prešvihnete, s pribúdajúcim časom to pôjde ťažšie a ťažšie, pretože k myšlienkam sa budú pridávať ďalšie aj spolu s emóciami. Nuž a katastrofálny scenár je na svete. Ideálne je teda stopnúť negatívnu myšlienku hneď v zárodku.

Dôvera

Uvedomte si, že nemôžete kontrolovať všetkých a všetko. Nikto na svete nemá takúto moc, a preto je dôležité naučiť sa dôverovať životu, Bohu, Vyššej moci…

Keď na vás príde úzkosť a obavy, jednoducho vo svojej mysli alebo nahlas povedzte: „Dôverujem ti, Bože (život, Vyššia moc…) a verím, že všetko bude v poriadku.“ Môžete pridať aj zopár slov vďaky za všetko, čo máte.

Mirka