Ako sa nadobro zbaviť stresu?

Stres  v dnešnej rýchlej dobe pociťuje takmer každý. Stretávame sa s ním na každom kroku. V práci, v škole, v partnerských vzťahoch, jednoducho všade. Ničí naše zdravie po každej stránke. Stresové situácie prichádzajú nečakane a zbaviť sa ich je niekedy veľmi náročné, priam nemožné.

Nahromadenie negatívnej stresovej energie máva negatívny dopad na naše zdravie. Ak sa stres neuvoľní, hrozí riziko srdcovo-cievnych chorôb a psychických ochorení ( v podobe úzkostí, nervozity, nespavosti). A nielen to! Náš život sa začne rútiť pomaly do záhuby. Zdravie je najdôležitejšie, preto je potrebné vyhýbať sa stresu, a keď nastane, treba vedieť, ako sa s ním popasovať. Ako sa teda dostať opäť do rovnováhy?

1. POHYB

Všetci vieme už od základnej školy, že pohyb na čerstvom vzduchu je veľmi dôležitý. Prechádzka, cvičenie a meditácia odbúravajú stres. Zamestnať myseľ aj ruky. Prechádzky sú veľmi nápomocné pri všetkých typoch problémov. Treba sa zbaviť stresu pohybom aj relaxom. Výborné techniky na lepšie spracovanie stresu predstavujú  jóga, plávanie a bicyklovanie. Relaxačné cvičenia tiež napomáhajú v boji proti stresu. Cvičenie je veľkým pomocníkom pri zbavovaní sa stresových situácii a udržaní  duševnej rovnováhy.

2. To  – do list

Vytvorte si zoznam  toho, čo treba spraviť, a to pekne postupne. Efektívne zosúladenie aktivít počas dňa je podstatné, ak sa chcete vyhnúť stresu a nervozite. Rozdeľte si čas tak, aby ste splnili všetko, čo sa od vás očakáva. Zvyšok dňa sa venujte rodine, sebe a záľubám.

3. STRAVA

Správny výber potravín pomáha nervovému systému. Mali by sme konzumovať zeleninu a ovocie, pretože obsahujú veľa potrebných vitamínov, ktoré pomáhajú v boji proti chorobám a stresu. Základom je vyvážená a pestrá strava. Snažte sa vždy o dostatočný prísun vitamínu C a D. Vitamín D možno získať aj zo slnka. Vitamín C zase z ovocia a zeleniny. Konzumovaním magnézia sa stávame pokojnejšími. Môžete ho kúpiť v každej lekárni.

4. Pár minút „off“ počas každého dňa

Dôležité je aspoň na chvíľu „vypnúť“ a zrelaxovať sa. Každý deň aspoň 30 minút by sme mali mať čas na relaxáciu, okrem spánku. Len tak ležať bez myšlienok, alebo v tichosti meditovať, či modliť sa.

5. Utečte do zahraničia aspoň na pár dní

Ak máte naozaj všetkého dosť, vybehnite na pár dní preč. Kúpte si letenku a vycestujte aspoň na predĺžený víkend od všetkých a všetkého preč. Pomôže vám to, prídete na iné myšlienky. Ak nemáte dostatok finančných prostriedkov, tak skúste ísť aspoň na deň preč z vášho domova do blízkeho okolia. Cestovanie je účinným nástrojom, ako zabojovať proti stresu.

6. Bylinky

Proti stresu musíme zabojovať bez chemických bômb, ako sú lieky, alkohol, fajčenie, drogy. V dnešnej dobe nie je možné úplne sa vyhnúť stresu, ale môžeme ho aspoň  znížiť na minimum. Niektoré bylinky skutočne pomáhajú v boji proti stresu, napríklad medovka lekárska, harmanček, valeriána, ľubovník alebo levanduľa. Vyskúšajte tieto preparáty vo forme tabliet alebo čaju.

Natalie
 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/k%C3%A1va-cup-%C5%BEena-diev%C4%8Da-sneh-zimn%C3%A9-1245891/