Ako prekonať strach?

Ako prekonať strach?

Väčšina z nás pravidelne či z času na čas pociťuje strach, úzkosť alebo má jednoducho obavy. Môžu sa týkať rozličných životných situácií.

Strach je dobrý sluha, ale zlý pán. Ak sa stane prehnaným, neopodstatneným, neprimerane nám zasahuje do života, čiže sa nevieme tešiť z toho, čo nám každý deň prináša, predstavuje problém, ktorý treba riešiť. Zbystriť pozornosť by sme mali aj vtedy, keď sa prejavuje aj na našom tele rôznymi symptómami, ako napríklad bolesťou brucha, zvýšeným tlakom, studenými končatinami, potením a tak ďalej.

Ako strach prekonať?

  •     Začnite tým, že si svoj strach uvedomíte, prestanete ho skrývať pod koberec. Nie je hanba báť sa. Jednoducho svoj strach prijmite ako fakt.
  •     Následne sa snažte svoj strach pomenovať. Napíšte si na papier, čoho konkrétne sa vlastne bojíte. Odpovedzte si na otázky, čo najhoršie sa môže stať a aká je asi pravdepodobnosť, že sa tak stane. Sami zistíte, že ľudské predstavy sú vždy neporovnateľne horšie ako realita. Alebo 98 % vecí, ktorých sa bojíme, sa nikdy nestanú.
  •     Potom skúste ohraničiť časové obdobie, teda kedy strach vzniká a, naopak, kedy zanikne.
  •     Spíšte si tiež, ako tento strach ovplyvňuje váš život a prečo ho chcete prekonať. Ak sa napríklad bojíte šoférovania, možno sa kvôli tomu cítite menejcenne, obmedzuje vás to zdržiavať sa viac-menej v meste bydliska, musíte cestovať hromadnou dopravou a tak ďalej. Ak by ste šoférovali, váš život by bol viac naplnený, mohli by ste cestovať za zážitkami a byť samostatná. To môže byť skvelá motivácia, ako strach prekonať. 
  •     Ďalší krok by mal spočívať v definícii výsledku, cieľa. Ním môže byť napríklad pravidelné šoférovanie. Takisto si stanovte spôsoby, ako tento cieľ dosiahnuť. Samozrejme, neznamená to, že po desiatich rokoch sadnete len tak do auta a pôjdete do plnej premávky. Môžete začať tým, že sa objednáte na kondičné jazdy do autoškoly, niekoľko jázd absolvujete s manželom, potom skúsite šoférovať sama počas nedeľňajšieho dopoludnia, keď sú prázdne cesty a tak ďalej.
  •     Ak podniknete všetky kroky na elimináciu strachu zo šoférovania, ale pociťujete ho vždy predtým, ako sadnete do auta, neznamená to, že máte prestať. Práve naopak.
  •     Pri prekonávaní strachu je tiež dôležité pripraviť sa aj na možné neúspechy. Tu platí – nikdy sa nevzdávajte! Prekážky vás posunú vpred k splneniu cieľa.

Čo vám ešte môže pomôcť pri prekonávaní strachu či úzkosti?

Jednou z možností je návšteva kouča, terapeuta či psychológa, ktorí vám pomôžu zistiť korene strachu a budú vám nápomocní aj pri jeho prekonávaní.

Na zahodenie nie sú ani techniky pozitívneho myslenia, ako napríklad pozitívne afirmácie, vizualizácia či nástenka vízii. Čo sa týka už spomínaného šoférovania, tak si napríklad každý večer pred spaním do detailov predstavujte, ako šoférujete, ste pri tom spokojná a šťastná. 

Zabúdať netreba ani na to, že náš strach môže niekedy súvisieť s nízkym sebavedomím – existuje mnoho spôsobov, ako si vybudovať primerané sebavedomie a v neposlednom rade, každé prekonanie strachu vám sebadôveru zvýši!

Mirka