9 (rodinných) tipov, ako vyťažiť z adventného obdobia maximum

Nie každý z nás je veriaci, no napriek tomu si môžeme urobiť prípravu na Vianoce počas adventného obdobia všetci, a tak prežiť vianočné sviatky v zdraví a pohode.

Aktuálna situácia nám možno nedovolí prežívať adventné obdobie tak, ako po minulé roky. Avšak tajomstvo šťastného života spočíva v tom, že nájdeme to pekné a dobré aj v náročnejších obdobiach a situáciách života. Ako si adventné obdobie spríjemniť a pripraviť sa na pohodové Vianoce?

1. Urobte si plán

Nie nadarmo sa hovorí, že všetko začína v hlave. Platí to aj pre trávenie adventných chvíľ. Skúste si sadnúť a popremýšľať, čo všetko by ste chceli stihnúť – upratovanie, nákupy, čas strávený s rodinou a podobne. Svoje plány či ciele spíšte na papier a pridajte konkrétne riešenia. Napríklad počas  každého jedného týždňa upratať jednu miestnosť, darčeky objednať na začiatku decembra cez internet a podobne.

2. Stanovte si priority

Druhý bod úzko súvisí s tým prvým. Je pre vás na Vianoce dôležitý dokonale uprataný byt, alebo vaša vnútorná pohoda? Jednotlivé ciele si stanovte podľa priorít. Nezabúdajte, že Vianoce nie sú o prejedaní, honosných darčekoch a ani dokonale upratanej domácnosti. Vianočné sviatky sú o láske a príjemne prežitých chvíľach s našimi najdrahšími.

3. Trávte viac času s rodinou

Ideálne je, ak si na svojich blízkych nájdete čas každý deň počas celého adventného obdobia. Skúste ho venovať spoločným aktivitám, ktoré budú pre všetkých príjemnou zábavou. Skôr, ako sa do toho pustíte, urobte si na túto tému rodinný rozhovor – určite sa dozviete zaujímavé tipy nielen od detí, ale aj od manžela.

4. Nepodceňujte čas na čerstvom vzduchu

Hoci je vonku tmavo a chladno, neznamená to, že by ste mali byť zatvorení vo vnútri. Využite každú príležitosť na to, aby ste sa mohli hýbať na čerstvom vzduchu a vychutnať si aj akú-takú vianočnú výzdobu vonku. Ak vám praje počasie, zájdite do prírody alebo skrášľujte svoje blízke okolie.

5. Čítajte

Každý večer si doprajte aspoň 30 minút pri šálke voňavého čaju s knihou v ruke. Máte deti? Čítajte si spolu vianočné rozprávky – bude to skvelý zážitok nielen pre ne, ale i pre vás.

6. Tvorte

Počas voľných chvíľ sa môžete venovať výrobe adventného venca, vianočných ozdôb či iných dekorácií do svojho príbytku. Nebojte sa do tejto činnosti zapojiť aj tých najmenších. Práve tí prinášajú do týchto činností nefalšovanú radosť.

7. Nezabudnite na adventný kalendár

Otváranie okienok adventného kalendára je zážitkom najmä pre deti. Vytvorte si z toho každodenný rituál, ktorý poteší maškrtné jazýčky. Adventný kalendár sa dá kúpiť, alebo si ho môžete vyrobiť podľa vlastného gusta s nápaditými prekvapeniami. Nemusí sa jednať iba o sladkosti.

8. Napečte si medovníčky

Medovníčky treba napiecť v predstihu, aby do Vianoc zmäkli. Ak ich budete piecť aj niekoľkokrát, pretože ich vaši blízki stihnú zjesť skôr, nevadí. Spoločne strávené chvíle pri pečení sladkých dobrôt sú nenahraditeľné.

9. Ďakujte

Nech prežívate akékoľvek obdobie, každé so sebou prináša aj veľa dobrého a pekného. Sadnite si každý večer do tichej miestnosti a na papier si zapíšte aspoň 3 veci, za ktoré pociťujete vďačnosť. Nezabudnite slová vďaky precítiť.

Mirka

 
Autor fotografie:https://pixabay.com/photos/advent-christmas-x-mas-1897920/