7 vecí, ktorými si skracujeme život

7 vecí, ktorými si skracujeme život

Všetci vieme, že napríklad fajčenie, nadmerné pitie alkoholu či prejedanie sa skracujú život. Avšak o zdravie nás oberajú aj ďalšie návyky. Na čo by sme si mali dať pozor, ak chceme prežiť dlhý život v zdraví a dobrej nálade?  

  • Príliš veľa, alebo málo spánku

Odborníci odporúčajú dopriať si 7 – 8 hodín kvalitného spánku. Napriek tomu mnohí spia 4 – 5 hodín. Nájdu sa aj takí, ktorí nemajú problém spať 10 a viac hodín. Extrémy však nášmu telu neprospievajú. Je dokázané, že pravidelný spánok dlhší ako osem hodín denne, dvojnásobne zvyšuje riziko mozgovej mŕtvice.

  • Sedavý spôsob života

Jedným z významných prostriedkov, ktoré sa negatívne odzrkadľujú na našom fyzickom i psychickom zdraví, je sedavý spôsob života. Ak v práci sedíte dlhšie ako 7 hodín denne a  nekompenzujete to dostatočným pohybom, môžete s pribúdajúcim časom očakávať zdravotné problémy. Čo s tým? Každých 30 minút sa prejdite alebo si doprajte strečing. Snažte sa čo najviac pohybu zaradiť do všetkých mimopracovných aktivít.

  • Nedostatok sociálnych interakcií

V našich končinách sa rozmáha „home office“. Avšak aj v prípade, že pracujete z domu, mali by ste dbať o dostatok sociálnych interakcií. Preto pravidelne navštevujte svojich príbuzných, stretávajte sa s priateľmi pri pohári vína a nepohrdnite ani skupinovými cvičeniami.

  • Neprimerané sledovanie televízie a sociálnych médií

Existuje mnoho štúdií, ktoré poukazujú na to, že sledovanie televízie dlhšie ako dve hodiny denne zvyšuje riziko určitých ochorení a skracuje dĺžku života. Negatívny vplyv najmä na naše duševné zdravie má aj prehnané sledovanie spravodajstva a sociálnych sietí. Ak máte pocit, že vás informácie z okolitého sveta, podávané médiami, úplne pohltili, jednoducho si doprajte niekoľkodňový digitálny detox a následne sledovanie spravodajstva i sociálnych sietí obmedzte na minimum.

  • Konzumácia vysoko priemyselne spracovaných potravín

Ak sa snažíte stravovať zdravo a občas si doprajete niečo z komerčných sladkostí, nepredstavuje to zásadné riziko pre zdravie. Problém nastáva vtedy, keď fungujete na vysoko priemyselne spracovaných potravinách dennodenne. To znamená, že na raňajky si dáte biele pečivo so salámou, na desiatu napolitánku, na obed vyprážaný rezeň so zemiakovým šalátom a na večeru biele pečivo so slaninkou. Chcete urobiť niečo pre svoje zdravie? Potom sa usilujte konzumovať základné, teda skutočné, čiže minimálne priemyselne spracované potraviny.

  • Málo ovocia a zeleniny v jedálničku

Stanoviská odborníkov sú v tomto smere jednoznačné – ak chceme svojmu telu zabezpečiť dostatok výživných látok, je nevyhnutnosťou zjesť denne 4 – 5 porcií zeleniny a ovocia. Pričom platí, že čím pestrejšiu škálu zvolíme, tým lepšie, pretože organizmu ponúkneme rôzne živiny, vrátane antioxidantov.   

  • Robenie si zbytočných (prehnaných) starostí

Snažíte sa mať neustále veci pod kontrolou? Potom zrejme žijete v permanentnom strachu, strese a úzkosti. Nakoľko na veľa vecí a udalostí v živote jednoducho nemáme vplyv, je nutné, aby sme sa naučili veriť životu (Bohu, Vyššej moci, osudu…). Urobte teda z vašej strany maximum a zbytočne sa nestrachujte, pretože tým zvyšujete, napríklad aj riziko vzniku srdcových chorôb a skracujete celkovú dĺžku svojho života.

Mirka