7 tipov, ako urobiť z prechádzky efektívny tréning

Pohyb na čerstvom vzduchu prináša množstvo fyzických i psychických výhod. Dennodenná chôdza v trvaní aspoň 30 minút je minimum pre zdravie. Verte, či nie, z obyčajnej prechádzky sa dá urobiť skvelý tréning, ktorý vám pomôže posilniť problematické svalové partie a spáliť kalórie. Ako na to?

1. Nevyhýbajte sa kopcom a schodom
Chôdza do kopca a po schodoch je nielen skvelým tréningom pre srdce, ale aj pre svaly stehien a zadku. Ak potrebujete spevniť práve tieto partie, zvoľte si trasu, ktorá povedie do kopca, alebo niekoľkokrát dolu a hore vyjdite po schodoch.

2. Zvýšte intenzitu
Ak ste zvyknutí prechádzať sa hodinu denne so psíkom v pomalom tempe, zrýchlite. Dobrou voľbou je intervalový tréning, počas ktorého striedate intenzívne fázy s odpočinkom, napríklad rýchlu chôdzu s pomalou v dvojminútových intervaloch. Spočiatku tak môžete robiť po dobu 10 minút a postupne intervalový tréning predlžovať. Ani nebudete vedieť ako, a pravidelným tréningom dospejete k tomu, že budete striedať fázu svižnej chôdze a džogingu, ba dokonca behu.

3. Použite palice na severskú chôdzu
Chcete pri chôdzi precvičiť celé telo? V tom prípade si so sebou na prechádzku vezmite palice na severskú chôdzu a zvoľte členitý terén. Pri používaní palíc nezabudnite na správnu techniku.

4. Majte stanovený cieľ
Skôr, ako začnete s akoukoľvek pohybovou aktivitou, stanovte si cieľ. Výbornou motiváciou pri chôdzi môže byť počítanie krokov. V prípade, že chcete schudnúť, skúste si denne dopriať 7 500 – 10 000 krokov. Nemusíte ich urobiť naraz, ale tento cieľ vás počas celého dňa bude motivovať k chôdzi – začnete používať schody namiesto výťahu, vybavovať veci s kolegami osobne a nie telefonicky a tak ďalej.

5. Využite vonkajšie prostredie na posilňovanie
Jednou z možností, ako zefektívniť chôdzu, je zaradenie posilňovacích cvičení do prechádzok. Pred ich vykonaním si však najprv doprajte kvalitný strečing. Aj vonku v rámci chôdze môžete bez problémov vykonávať drepy, výpady, kľuky či plank.

6. Použite závažia
Určite ste už niekedy stretli bežcov so záťažovými náramkami na nohách či rukách. Nič vám nebráni v tom, aby ste ich vyskúšali aj pri chôdzi. Na začiatok vám postačia polkilové, neskôr môžete hmotnosť postupne zvyšovať.

7. Prechádzajte sa nalačno
Cvičenie nalačno je výborný spôsob, ako sa efektívne zbaviť tukových zásob. Avšak nevyhovuje každému, no oplatí sa to aspoň skúsiť. Skúste si ráno privstať a dopriať si 30 minút svižnej chôdze s prázdnym žalúdkom.


Mirka

 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/beh-%C5%A1portov%C3%A9-z%C3%A1vod-%C5%A1portovec-s%C3%A1la-4782721/