Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

7 potravín, ktoré zvyšujú produktivitu

Ak chceme žiť plnohodnotný život, musíme mať nastavený cieľ a neustále na ňom pracovať. K tomu však potrebujeme dostatok energie, koncentrácie i motivácie. Ktoré potraviny podporia sústredenosť, zaženú ospalosť a eliminujú podráždenosť?
Čučoriedky
Keď túžime byť zdraví a fit do vysokého veku, mali by sme mať bobuľové ovocie v jedálničku každý deň. Na podporu produktivity sú stvorené čučoriedky. Existujú štúdie, podľa ktorých zlepšujú kognitívne schopnosti. Podľa odborníkov z University of Reading školáci, ktorí dostali doplnok výživy z čučoriedok bohatý na flavonoidy, vykazovali lepšie kognitívne funkcie.
Jahody
Ďalšou skvelou potravinou na zlepšenie kognitívnych funkcií sú jahody. Väčšina z nás ich pozná ako výborný zdroj vitamínu C, avšak jahody obsahujú aj fisetín. Jedná sa o látku, ktorá významným spôsobom spomaľuje starnutie.Podľa The Salk Institute for Biological Studies fisetín zlepšoval pamäťové schopnosti u myší a chránil neuróny. Podobné účinky môže mať aj na človeka.
Losos
Tučné ryby sú výborným zdrojom protizápalových omega-3 nenasýtených mastných kyselín. Tieto zdravé tuky zlepšujú pamäť i duševný výkon. Zároveň predstavujú prevenciu proti depresii a zlej nálade. Všetci vieme, že s úsmevom na tvári sa nám pracuje lepšie, a preto je losos výbornou potravinou na zlepšenie produktivity.
Slnečnicové semienka
Denne by sme si mali dopriať 1 – 2 hrste orechov a semienok. Medzi nimi nesmú chýbať ani slnečnicové. Obsahujú množstvo výživných látok a tiež aminokyselinu tryptofán. Tá sa v mozgu mení na serotonín, čo je hormón dobrej nálady.
Horká čokoláda
Horká čokoláda vďaka obsahu teobromínu nakopne a podporí sústredenie. Pri jej konzumácii sa uvoľňujú hormóny dobrej nálady. V kakau sa navyše nachádza aj horčík, ktorý je výborným prostriedkom na odbúranie stresu.
Banány
Banány sú skvelým zdrojom energie. Keď pocítite, že vám chýba, siahnite po tomto ovocí. Navyše obsahujú aminokyselinu tryptofán, ktorá je prekurzorom serotonínu, už spomínaného hormónu dobrej nálady. K pocitom pohody a lepšiemu sústredeniu dopomôžu aj vitamíny zo skupiny B.
Vajíčka
Zlepšenie pamäťových schopností i reakčného času počas vykonávania pracovných úloh sa spája aj s konzumáciou vajíčok. Zodpovedný je za to cholín. Potrebujete zlepšiť koncentráciu a predĺžiť dobu pozornosti? Dajte si vajíčka, najlepšie pripravené „na hniličku“.
Mirka 


Autor fotografie:www.pixabay.com