7 obyčajných záľub, ktoré zlepšujú kvalitu života

Jednou zo zásad zdravého, šťastného a naplneného života je venovať sa svojim koníčkom, ideálne každý deň, alebo aspoň niekoľkokrát do týždňa. Ak patríte medzi tých, ktorí stále nenašli svoje hobby, inšpirujte sa našimi tipmi na „obyčajné“ koníčky, ktoré so sebou prinášajú množstvo zaujímavých benefitov.

  • Pestovanie rastlín

Nemusíte mať svoju záhradu, dokonca ani balkón. Úplne vám postačí okenný parapet, na ktorom môžete pestovať izbové kvety alebo bylinky. Ak máte k dispozícii záhradu, potom by ste mali vedieť, že práce v záhradke sú výborným spôsobom, ako lepšie zvládať stres, spáliť kalórie a tiež znižujú riziko demencie až o 36 percent.

  • Varenie a pečenie

Nebaví vás varenie tradičných jedál stále dookola? Potom si kúpte novú kuchársku knihu podľa vášho gusta a začnite experimentovať. To isté platí pre pečenie. Možno zistíte, že máte talent na pečenie a zdobenie tort. Z nenávidenej činnosti sa tak môže stať príjemná záľuba, na ktorú sa budete po príchode z práce tešiť.

  • Čítanie

Čítanie je výborný spôsob, ako precvičovať mozog. Pri čítaní obľúbenej knihy zabudneme na starosti bežného života a zdokonaľujeme si slovnú zásobu. Nemáte radi túto činnosť? Možno ste knihám nikdy nedali šancu, alebo ste nenašli svoj obľúbený žáner či autora. Prečo to nevyskúšať teraz? Už o niekoľko dní zistíte, že ste si našli skvelú záľubu, ktorá obohatí váš život.

  • Meditácia

Aj meditáciu môžeme pokojne zaradiť medzi koníčky. Prináša so sebou množstvo pozitívnych účinkov, ako napríklad zníženie stresu, navodenie pocitu pohody, posilnenie imunitného systému a, samozrejme, zlepšenie sústredenia. Začiatočníkom sa odporúča začať meditovať tak, že sa koncentrujú na svoj dych. Avšak veľa návodov i inšpirácií je dostupných aj na videách či v knihách z tejto oblasti.

  • Ručné práce

Podľa odborníkov sú ručné práce, ako napríklad pletenie, háčkovanie či vyšívanie, skvelé pre ľudí, ktorí trpia chronickými ochoreniami, depresiami alebo úzkosťami. Ich výhody možno prirovnať k meditácii.

  • Písanie denníka

Ak si nájdete každý večer zopár minút na písanie denníka, prinesie vám to množstvo výhod – spoznáte samého seba, zbavíte sa nahromadeného stresu a frustrácie, získate nadhľad nad problémami a možno zistíte, že máte na písanie talent a pustíte sa do písania poviedky.

  • Cvičenie

Aj cvičenie patrí medzi činnosti, ktoré sa môžu stať záľubou. Len mu musíte dať šancu a vybrať si šport, ktorý vás bude vnútorne napĺňať. Je zbytočné nútiť sa do lekcií jogy či pilatesu, ak máte radšej akčnejšie typy cvičení. Tu platí – skúšajte dovtedy, kým nenájdete to pravé pre vás. Pravidelným cvičením si vyformujete postavu, posilníte zdravie a získate vytúžené sebavedomie.

Mirka
 
Autor fotografie:Zdroj foto: https://pixabay.com/sk/photos/dospel%C3%BD-blur-kniha-vzdelanie-park-1835799/