Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

7 mini tipov, ako stráviť adventné obdobie užitočne

Advent je prípravou na najkrajšie sviatky roka. Už na začiatku Adventu by sme si mali uvedomiť, že Vianoce nie sú o kope darčekov, dokonale vyleštenej domácnosti a ani desiatich druhoch koláčov a pečiva.
Beh ohľadu na to, či ste veriaci, alebo nie, môžete si z adventného obdobia urobiť pokojnú a nápaditú prípravu na Vianoce. Na čo by ste mali myslieť?

1. Stanovte si priority
Skôr, ako sa bezhlavo pustíte do prípravy na Vianoce, „upracte si v hlave“. Vezmite si papier a pero a spíšte si, čo je pre vás dôležité. Ak máte rebríček hodnôt nastavený správne, zrejme zistíte, že najpodstatnejšie je, aby boli všetci členovia rodiny spokojní a pozitívne naladení. Lenže ak takou nebudete v prvom rade vy ako matka a manželka, len ťažko tento stav dosiahnete u ostatných členov rodiny.

2. Každý deň si doprajte chvíľku pre seba
10, 15 či 30 minút denne. Každý deň by sme mali aspoň niekoľko minút spočinúť v tichu. Zostať so svojimi myšlienkami, venovať sa modlitbe, rituálu vďačnosti či meditácii. Je len na vás, ako chvíle pre seba využijete. Dôležité je však stíšiť sa.

3. Každodenne si prečítajte niečo, čo vás vnútorne nabije
Kresťania si môžu každý večer prečítať úryvok z Biblie, poprípade siahnuť po nejakej knihe s náboženskou tématikou. Ostatní majú neobmedzené možnosti – stačí si vybrať knižku z oblasti motivačnej literatúry a osobného rozvoja a každý deň si prečítať aspoň jednu kapitolu.

4. Bežné domáce činnosti si spríjemnite vianočnou hudbou
Hudba má skvelé účinky na psychiku. Nalaďte sa na prichádzajúce Vianoce vianočnými songami alebo koledami. Kľudne si zapáľte sviečku a do aromalampy pridajte esenciálne oleje.

5. Vyzdobte si príbytok
Blížiace sa Vianoce vám pripomenie adventný veniec so štyrmi sviečkami, adventný kalendár, sviečky s vôňou škorice, vanilky či zázvoru. Fantázii sa medze nekladú ani pri zdobení príbytku.

6. Pomáhajte viac ako bežne
Tí odhodlaní si môžu dať predsavzatie, že počas každého jedného adventného dňa urobia drobný malý skutok. Tým menej motivovaným postačí, ak učinia jeden dobrý skutok raz do týždňa – môže sa jednať o nejakú väčšiu pomoc niekomu blízkemu a podobne.

7. Zapojte do prípravy na Vianoce aj ostatných členov rodiny
Porozprávajte sa o predstavách ideálnych Vianoc s vašimi príbuznými a snažte sa nájsť kompromis medzi ich a vašimi predstavami. Dôležité je, aby ste ich do aktivít, ktoré súvisia s ideálnymi Vianocami, zapojili. Uvedomia si, čo jednotlivé činnosti obnášajú a zároveň všetko nezostane iba na vašich pleciach.

Mirka


 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/lucerna-svetlo-viano%c4%8dn%c3%a9-2988537/