5 jednoduchých trikov, ako dosiahnuť pri jedení sýtosť a vyhnúť sa prejedaniu

Väčšina z nás zje všetko, čo má na tanieri, aj keď nám telo hlási, že má dosť. V dôsledku toho sa potom cítime ťažko a zbytočne priberáme. Ako pri jedení dosiahnuť sýtosť?

Urobte si analýzu príjmu bielkovín vo svojom jedálničku

Bielkoviny plnia v ľudskom tele množstvo dôležitých funkcií. Sú nevyhnutné pre budovanie svalov, ale aj výborne zasýtia. V našom jedálnom lístku by mali byť vo vhodnom pomere zastúpené všetky makroživiny, teda bielkoviny, tuky i sacharidy. Skúste teda prehodnotiť, ako na tom ste v tomto smere aj s bielkovinami. Vo všeobecnosti platí, že na 1 kg hmotnosti by ste mali prijať 1 g bielkovín. Ak máte fyzicky náročnú prácu, alebo tvrdo trénujete, množstvo bielkovín zastúpené v jedálničku môže byť oveľa vyššie.

Medzi skvelé zdroje bielkovín patria nielen mäso, vajíčka, ryby a morské plody či mliečne výrobky, ale aj orechy a orechové maslá, tofu, semienka a mnohé ďalšie.

Nezabúdajte na polievku, vodu či šalát pred hlavným jedlom

Žalúdok pred hlavným jedlom výborne zaplní polievka, pohár vody alebo zeleninový šalát. Takýmto spôsobom zaženiete prvotný hlad a vyhnete sa zbytočnému prejedaniu. Čo sa týka polievok, stavte na kvalitné vývary alebo zeleninové polievky. Vo voľbe šalátov máte takmer neobmedzené možnosti – okrem toho, že zasýtia, doplnia do tela množstvo výživných látok a vlákniny.

Používajte správne bylinky

Bylinky a koreniny dodajú jedlu jedinečnú chuť a navyše zvýšia sýtosť. Existujú štúdie, ktoré hovoria o tom, že čím je jedlo aromatickejšie, tým rýchlejšie ľudské telo vyšle do mozgu signál, že je sýte. Ak začnete používať bylinky a koreniny a navyše si začnete jedlo vychutnávať, urobíte veľa pre svoje zdravie i štíhlu postavu.

Siahnite po menších tanieroch

Jeme aj očami a zdá sa, že veľkosť taniera má vplyv aj na pocit sýtosti. Na dokázanie tohto prepojenia sa sústredila aj štúdia z roku 2005. Jedna skupina účastníkov dostala polievku v bežnej miske, druhá v samonapĺňacej. Tí, ktorí jedli zo samonapĺňacej misky, zjedli o 73 percent viac, avšak necítili sa viac sýti.

Na jedlo sa sústreďte

Jete v práci za kancelárskym stolom popri tom, ako vybavujete maily a telefonáty? Máte pri jedení v reštaurácii pri sebe mobil a kontrolujete sociálne siete? Obedujete doma pri televízii? Sami sa okrádate o pocit sýtosti. Keby ste si sadli za stôl, odložili všetky elektronické prístroje a zariadenia, a jedlo si vychutnávali, vyhli by ste sa prejedaniu. Snáď všetkým z nás je dôverne známe, že žalúdku trvá asi 20 minút, kým dá mozgu vedieť, že sme plní.

Mirka

 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/jes%C5%A5-%C5%A1al%C3%A1t-uhorky-jedlo-zele%C5%88-2834549/