5 dôvodov, prečo si písať denník

Možno si spomínate na obdobie puberty, keď ste si písali denník a vkladali do neho všetky svoje zážitky a najintímnejšie pocity. Avšak zdá sa, že pravidelné písanie denníka so sebou prináša množstvo benefitov aj v dospelosti. Prečo si písať denník?

  • Pomáha lepšie spoznať samého seba

Keď si do denníka zaznamenáte všetky svoje pocity, tajné túžby a želania, pri spätnom čítaní o svojom vnútornom ja veľa zistíte. Naučíte sa byť k sebe láskavejší, podporíte svoje duševné i emocionálne zdravie. V neposlednom rade uvidíte svoje túžby a predstavy, zapísané na papieri čierne na bielom, a to je predpoklad k tomu, že začnete reálne robiť niečo preto, aby sa splnili.

  • Zmierňuje úzkosť

Každodenné písanie denníka zmierňuje úzkosť. Je to fakt, ktorý potvrdilo množstvo vedeckých štúdií. Prečo? Napísanie svojich pocitov na papier vyčistí myseľ a prinesie značnú dávku pokoja. Potláčané emócie sa týmto spôsobom uvoľnia, nezostávajú zadržané v tele a tým pádom je menšia pravdepodobnosť, že sa neskôr prejavia na tele prostredníctvom zdravotných problémov. Na základe zapísaného tiež zistíte, čo spúšťa vaše úzkosti a ako s nimi najlepšie bojovať.

  • Znižuje stres

Písanie denníka je jednou z účinných stratégií, ako sa naučiť lepšie zvládať stres. Väčšinou sa stretávame s odporúčaniami, že so zvládaním stresu pomôže meditácia, modlitba či hlboké dýchanie, avšak písanie denníka nie je o nič horšie. Ak dáme na papier to, čo nás stresuje, zníži sa tým miera stresu.

  • Pomôže dosiahnuť ciele a zlepšiť kvalitu života

Písanie denníka môžete spojiť s rituálom vďačnosti. Stačí, keď si každý deň do denníka zaznamenáte to, za čo pociťujete vďačnosť. Dôležité je vďačnosť precítiť. Praktizovaním rituálu vďačnosti si do života pritiahnete ešte viac toho, za čo ste vďační.

Odborníci však pridávajú ďalšie výhody písania denníka vďačnosti – zlepšuje duševnú pohodu, znižuje bolesť, príznaky depresie a úzkosti, posúva vás bližšie k splneniu stanovených cieľov, podporuje priateľskosť a otvorenosť voči druhým.

  • Zlepšuje činnosť imunitného systému

Áno, čítate správne. Písanie denníka má priaznivý vplyv aj na ľudskú obranyschopnosť. Vysvetlenie je jednoduché – potláčanie negatívnych myšlienok zvyšuje úroveň stresu a stres výrazným spôsobom oslabuje obranyschopnosť organizmu. Písanie denníka znižuje úroveň chronického stresu, nakopne imunitu, znižuje zápaly v tele a chráni pred určitými chronickými ochoreniami.
Mirka

 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/p%c3%adsanie-modr%c3%a1-st%c3%b4l-p%c3%adsa%c5%a5-ruka-2436476/