4 účinné rady ako sa vyhnúť kliešťom počas behu

4 účinné rady ako sa vyhnúť kliešťom počas behu

Konečne tu máme teplé počasie! Je načase prevetrať bežecké topánky a vytiahnuť bicykel. Prišlo obdobie športovania na čerstvom vzduchu - beh na chodníkoch alebo v parkoch, bicyklovanie či turistika v horách. Ale pozor, aby ste si domov nepriniesli čierneho pasažiera. Tu sú 4 účinné rady ako si k vám kliešte nenájdu cestu!
1. Oblečenie ako prvotná ochrana proti kliešťom

Pri každom športe je dôležité sa správne obliecť. Behať alebo bicyklovať môžete aj v bavlnenom tričku, ale odporúča sa investovať do kvalitného odevu. Na jar a leto sa oplatí vybrať si také oblečenie, ktoré majú  climacool alebo rýchloschnúci materiál. Ako sa ale oblečením ochránite proti kliešťom? Základ sú dlhé nohavice a dlhý rukáv. Kliešte sú horolezci a šplhajú sa po svojom hostiteľovi. Preto odporúčame kompresný odev, ktorý je priliehavý na telo. Zabezpečí nielen priedušnosť, ale vďaka jeho priliehavosti sa kliešte nedostanú na vašu kožu. V prípade, že preferujete krátke nohavice, zvoľte vysoké ponožky (ideálne podkolienky).
2. Ak nie repelent, skúste bylinky   
Repelenty slúžia na odpudzovanie parazitov a v tomto prípade aj proti kliešťom. V prípade, že sa chcete vyhnúť chemikáliám, existujú aj prírodné repelenty, ktoré si viete vyrobiť doma. Bylinky ako levanduľa, eukalyptus alebo mäta dokážu kliešte odpudzovať. Účinné sú aj citrusy, ako limetka, citrón alebo pomaranč. Vytvorte si doma vlastný repelent, postačí vám voda, ovocie a bylinky. Budete nielen pekne voňať, ale ešte sa aj pred týmito nepríjemnými škodcami ochránite.  
3. Bežecké cestičky
Sú oblasti, kde sa kliešte vyskytujú častejšie a vo väčšom množstve, a preto by ste sa takým miestam mali vyvarovať. Kliešte obľubujú tmu a vlhko, preto je ich viac v okolí jazier, močiarov alebo potokov. Určite sa vyhýbajte vysokým trávam, pretŕčajúcim vetvám a konárom. Základom všetkého je držať sa stredom chodníka! Je pravda, že to nie je vždy možné, ale pokúste sa vyhýbať momentom, kedy tráva pretŕča cez okraj. V lese alebo v parku sa im vyhnete jedine, ak budete kľučkovať pomedzi kríky a popadané konáre. Čo by to bolo za beh bez prekážkovej dráhy?
4. Keď bežíte so svojím psíkom
Pre tých, ktorí si nevedia predstaviť behanie alebo športovanie bez svojho najlepšieho štvornohého kamaráta, je dôležité si pamätať, že psíkovia majú väčšiu šancu dostať sa do kontaktu s kliešťom, ako ľudia. Ich ochrana je o to dôležitejšia. Kliešte sú stále otužilejšie a ich počet sa zvyšuje. Tieto údaje vyplývajú z prieskumu, realizovaného celosvetovou iniciatívou Protect Our Future Too, ktorá upriamuje pozornosť na zdravie domácich zvierat. Na trhu existujú rôzne druhy antiparazitárnych prípravkoch, ktoré chránia pred kliešťami. Na výber sú napríklad žuvacie tablety, ktoré sa aplikujú jednoducho, rýchlo, ich účinok pretrváva až 3 mesiace a aj chutia. U psov je osvedčený repelentný obojok, ktorého účinok pri sústavnom nosení pretrváva až do 6 mesiacov, je vodeodolný a bez zápachu. Obľúbenou formou je aj spot-on aplikácia, kedy sa roztok kvapká priamo na krk a vstrebáva sa rovno do kože.

Pár tipov po úspešnom dobehnutí

  •     Po každom športe sa čo najskôr osprchujte
  •     Vlasy si umyte šampónom a prečešte kefou
  •     Oblečenie umyte alebo vložte do práčky
  •     Skontrolujte si celé telo  a nezabudnite aj na svojho psíka

Celoročná ochrana pre vášho domáceho miláčika
Protect Our Future Too v preklade „Chráňte aj Našu Budúcnosť“ – tak znie kampaň, ktorá sa snaží zvýšiť povedomie o negatívnych vplyvoch sezónnych zmien a teplejšieho počasia na zdravie domácich zvierat. Do tejto kampane sa zapojilo viac ako 30 krajín z celej Európy, Severnej Afriky, Stredného východu a Rusko. Iniciatíva uskutočnila medzinárodný prieskum, na základe ktorého sa zistilo, že  41% majiteľov domácich zvierat na Slovensku sa necíti dostatočne informovaných o rizikách, ktoré kliešte a iné parazity predstavujú. V tej súvislosti sa tiež zistilo, že 40 % percent slovenských majiteľov psov a mačiek neposkytuje zvieratám celoročnú antiparazitárnu ochranu. Iniciatíva poukazuje na dôležitosť oboznámenia verejnosti ako aj veterinárnych lekárov o vplyve sezónnych zmien na domáce zvieratá. Je potrebná edukácia a informovanosť, aby mohli majitelia zabezpečiť pre svojich domácich miláčikov najvhodnejšiu ochranu. Aby ste ochránili svojho domáceho miláčika pred chorobami, prenášanými blchami a kliešťami, je priam životne dôležité používať antiparazitárnu ochranu po celý rok. Pre viac informácií navštívte webovú stránku www.protectourfuturetoo.com/sk/