
Cestujete do zahraničia s domácim miláčikom? Pozor na platné očkovania
Ak plánujete letnú dovolenku so svojím domácim miláčikom, prípravy by ste nemali nechať na poslednú chvíľu. Pri cestovaní so psom alebo mačkou do zahraničia je potrebné myslieť na viacero formálnych aj zdravotných náležitostí, ktoré sa môžu líšiť podľa krajiny či spôsobu dopravy. V rámci Európskej únie je situácia pomerne jednoduchá. Každé spoločenské zviera, teda pes, mačka a fretka, musí mať cestovný pas, byť začipované a mať platné očkovanie proti besnote.
Čo je potrebné vybaviť?
Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale cestovanie s domácim miláčikom za hranice azda najčastejšie skomplikuje očkovanie proti besnote. „Majiteľ by si mal skontrolovať európsky cestovný pas zvieratka, ideálne mesiac pred dovolenkou. Prvé očkovanie proti besnote by malo byť vykonané minimálne 21 dní pred odchodom a malo by byť platné v čase cesty,” hovorí veterinárka MVDr. Mária Petríková. Ešte komplikovanejšie je to pri cestovaní mimo krajín Európskej únie, keď sa vyžaduje aj špecifické vyšetrenie, ktoré nejde vykonať na poslednú chvíľu. „Sérologické vyšetrenie spočíva v stanovení titra neutralizačných protilátok proti besnote v schválenom laboratóriu v členskom štáte EÚ. Vyšetrenie sa vykonáva zo vzorky krvi, ktorá sa musí odobrať najmenej 30 dní po platnej vakcinácii proti besnote. Pre účely cestovania je potrebné, aby hladina protilátok bola najmenej 0,5 UI/ml alebo viac. Výsledok sérologického vyšetrenia zaznamená veterinárny lekár do pasu spoločenského zvieraťa. Majiteľ musí mať zároveň certifikát o vyšetrení vystavený v anglickom aj slovenskom jazyku, ako aj kópiu výsledku stanovenia titra protilátok,“ vysvetľuje odborníčka zo Super zoo Veterina.
Ak majiteľ zmešká termín preočkovania, očkovanie sa musí obnoviť a začína platiť až po stanovenej lehote – napríklad pri besnote opäť až po 21 dňoch. Zvieratá, ktoré nemajú platné doklady, môžu byť na hraniciach odmietnuté, a to bez nároku na výnimku. V praxi sa stáva, že majitelia zabudnú na platnosť očkovania, preto treba na tento fakt myslieť najmenej mesiac pred cestou.
Pozor na parazity
Taktiež je mimoriadne dôležité aplikovať antiparazitiká, najmä pri cestách na juh Európy, kde sa už vplyvom globálneho otepľovania vyskytujú komáre prenášajúce nebezpečné parazity ako je dirofilária, ktorá môže ohroziť aj človeka. Veterinárka MVDr. Mária Petríková zo Super zoo Veterina odporúča nasadiť ochranu proti parazitom formou tabliet, spot-on prípravkov alebo špeciálnych repelentov. Keďže jednotlivé jedince majú svoje špecifiká, je vhodné sa o voľbe konkrétneho prípravku poradiť s veterinárom. V niektorých krajinách je navyše povinné ošetrenie proti echinokokom, ktoré musí byť potvrdené veterinárom a zapísané do pasu zvieraťa. Preto je dôležité zistiť si konkrétne podmienky ešte pred cestou, a to na Štátnej veterinárnej a potravinovej správe, príslušnej ambasáde alebo aj u leteckej spoločnosti, ktorá má vlastné pravidlá.
![]() |
![]() |
Dôležitá je pohoda zvieraťa
Príprava na cestu by mala začať ideálne niekoľko týždňov pred plánovaným odchodom. To dáva dostatok času na potrebné vyšetrenia, očkovania, ale aj na výber vhodného spôsobu prepravy a ubytovania. Psy a mačky by mali byť zvyknuté na prepravku a dlhšie cestovanie. „Je vhodné ich ešte pred dovolenkou postupne navykať na kratšie jazdy autom, ktoré predlžujeme. Pri ceste autom je na prvom mieste bezpečnosť. Zvieratá by mali byť fixované bezpečnostnými pásmi, prípadne mať v kufri vlastnú prepravku, alebo mať kufor zabezpečený mriežkou. Zvieratá by nemali cestovať na voľno, čo je častou, no nebezpečnou chybou,“ prízvukuje MVDr. Mária Petríková. Počas jazdy treba dbať na dostatok vody, časté prestávky a primeranú teplotu v aute. Do výbavy nezabudnite pribaliť cestovné misky, obľúbené granule, maškrty a hračky, ktoré pomôžu zmierniť stres zo zmeny prostredia. Psík by mal mať obojok a vôdzku, aby sme ho mohli jednoducho vybrať z automobilu.
V lietadle môže byť situácia náročnejšia. Zatiaľ čo malé plemená môžu byť u niektorých leteckých spoločností na palube, veľké psy sú v prepravke v batožinovom priestore. Niektorí majitelia sa rozhodnú pre krátkodobé upokojujúce lieky, ktoré by však mali byť vždy podávané len po konzultácii s veterinárom. Pre menej stresujúce alternatívy cestovania mnohí volia aj špecializované hotely pre zvieratá alebo zveria svojho štvornohého miláčika blízkym.
Zdroj foto: Freepik, Super zoo