
Zelený domáci „miláčik“ - nežerie, nehryzie a nikdy vám neutečie
Keď sa povie domáci miláčik, väčšina z nás si predstaví psa, mačku alebo papagája. Ale čo ak túžite po pokojnejšom a nenáročnom, ale stále živom a roztomilom spoločníkovi? Zoznámte sa s riasoguľou - malou zelenou riasou v tvare gule, ktorá si pomaly, ale isto získava srdcia milovníkov rastlín a tých, ktorí si doteraz do svojich domovov kupovali umelé rastliny.
Riasoguľa, latinsky Aegagropila linnaei, je sladkovodná riasa, ktorá sa prirodzene vyskytuje vo viacerých jazerách na celom svete. Okrem Japonska ju vo voľnej prírode môžeme obdivovať aj na Islande či v Škandinávii. Svojím zjavom pripomína machovú guľu plávajúcu v čistej vode.
Môžete ju pestovať samostatne v sklenenej nádobe, ktorej príťažlivosť doplníte dekoratívnym pieskom alebo kamienkami. Ale tiež jej môžete dopriať partnera, buď inú riasovú guľu, alebo možno malé krevetky či slimáky v akváriu. V prípade takéhoto spoločenstva však berte do úvahy aj potreby obyvateľov živočíšnej ríše, ktorým prispôsobte veľkosť akvária a pridajte ďalšie vybavenie. Táto roztomilá riasa môže byť aj estetickým doplnkom nádrže s rybami, ale existuje riziko, že si na nej budú chcieť občas pochutiť.
Ako pestovať riasogule
Pre svojho nového oblého domáceho člena rodiny budete potrebovať sklenenú vázu alebo možno pohár, prípadne akvárium v prípade, že sa chystáte zároveň chovať malé akváriové živočíchy. Môžete použiť vodu z vodovodu.
„Riasogule uprednostňujú chladnejšiu vodu s teplotou od 18 °C do 24 °C. Teplota nad 25 °C im môže spôsobiť stres a viesť k poškodeniu alebo hnilobe. Vyššie teploty tiež urýchľujú rozklad a stratu farby,“ upozorňuje Sandra Floderová, manažérka pre skupinové vzdelávanie a rozvoj v spoločnosti Super zoo. Na odstránenie chlóru a ťažkých kovov z vody sa odporúča používať špeciálny prípravok pre akvaristov Tetra AquaSafe. Údržba sa vykonáva približne raz za 10 dní. Ak máte riasy v akváriu so živočíchmi, stačí sledovať kvalitu vody a pravidelne odkalovať dno akvária.
Vo voľnej prírode sú riasogule vystavené tlaku vody, ktorý ich jemne otáča a kotúľa po dne, čo im pomáha k získaniu a udržaniu okrúhleho tvaru. „Ak chcete napodobniť prirodzené podmienky, môžete riasy počas výmeny vody jemne prevracať v rukách. Prípadne možno túto úpravu vykonať pod tečúcou vodou, ktorá riasy očistí od usadenín, dbajte však na teplotu vody,“ hovorí odborníčka Sandra Floderová ze Super zoo.
Riasy uprednostňujú rozptýlené svetlo a podmienky s nízkym až stredným osvetlením. Priame slnečné svetlo by mohlo spôsobiť ich vysušenie. „V našich podmienkach, kde máme počas roka viac svetla ako v severských krajinách, nie je potrebné akvárium dodatočne osvetľovať. Ak však svetlo použijete, odporúčame zvoliť širokospektrálne svetlo,“ dopĺňa odborníčka.
Japonská legenda o nešťastnej láske
Legenda z krajiny vychádzajúceho slnka hovorí o nešťastnej láske medzi dcérou náčelníka japonského kmeňa, ktorý obýval oblasť rieky Akan, a obyčajným chlapcom. Rodičia zamilovanej dvojice však ich láske nepriali, a tak sa zaľúbenci rozhodli utiecť pred nepriazňou osudu. Žiaľ, nešťastnou náhodou spadli do vody a utopili sa. Podľa legendy sa ich duše, spojené večnou láskou, premenili na zelené guľôčky rias, ktoré spolu spočinuli na dne. Preto sa v Japonsku riasogule považujú za symbol večnej lásky a vraj dokážu vyliečiť aj zlomené srdce.
Tip na záver: Riasogule sú skvelým darčekom pre milovníkov dizajnu, prírody a tých, ktorí už „majú všetko“. Pribaľte k nim štýlové akvárium, zopár kamienkov na dno a kartičku s blahoželaním - a máte originálny darček. Potešíte ním najmä tých, ktorí majú v obľube „zenové zákutia“. Zelený spoločník zároveň predstavuje nenáročného maznáčika pre deti, ktoré sa chcú stať začínajúcimi chovateľmi. Kôrovce si nevyžadujú žiadnu špeciálnu starostlivosť, takže sú ideálne na budovanie vzťahu k prírode, a ak vaše dieťa prejaví záujem o akvaristiku, je lepšie začať s menej náročnou možnosťou a až neskôr prejsť na akvárium s rybami.