10 tipov, ako byť počas zimy fit

Mnohí z nás nemajú zimu v láske, pretože dni sú krátke, tmavé a aj sychravé. Preto trávime viac času sledovaním televízie, jedením nezdravých pokrmov a upadáme do akejsi „zimnej lenivosti“. Dôsledkami sú únava, podráždenosť, skleslosť, ale aj častejší výskyt respiračných ochorení či kilá navyše.

Avšak pokiaľ si to v hlave nastavíme inak, zima môže byť krásnym a plnohodnotne prežitým ročným obdobím. Ako byť počas zimy fyzicky i psychicky fit?

1. Stanovte si cieľ a stratégie

Ani v zime by sme mali napredovať. To znamená, že je dôležité stanoviť si cieľ, ktorý je reálne dosiahnuteľný, časovo ohraničený a konkrétny. Druhým krokom je určenie stratégií, ako chceme daný cieľ dosiahnuť. Cieľ by sme mali mať na zreteli počas každého zimného dňa a takisto na jeho splnení dennodenne pracovať. Aj v zime sa môžeme zbavovať prebytočných kíl, prečítať anglickú knižku pre mierne pokročilých, vyšiť obraz na stenu do obývačky, pracovať na tom, aby sme sa zúčastnili jarných bežeckých pretekov či maratónu a tak ďalej.

2. Pravidelne sa hýbte

Doprajte si denne 30-minútovú prechádzku v svižnom tempe za každého počasia, prihláste sa na obľúbené skupinové cvičenie, nájdite si sparing partnera, s ktorým budete chodiť pravidelne cvičiť alebo trénujte doma. Pokiaľ to počasie umožní, využite čaro zimných športov.

3. Dopĺňajte D vitamín

Počas zimných mesiacov nie je možné „použiť“ na tvorbu vitamínu D slnečné lúče. Preto je potrebné tento dôležitý vitamín, resp. hormón, dopĺňať z potravín. Využiteľnosť tohto vitamínu z nich je však len niekde na úrovni  10 percent, preto za zváženie stojí suplementácia.

4. Nezabúdajte na céčko

Pri vitamínoch ešte chvíľu zostaneme – v dôsledku nižšej konzumácie ovocia a zeleniny mnohým z nás chýba hlavný vitamín pre silnú obranyschopnosť, ktorým je vitamín C. Výborným zdrojom v zime je napríklad kyslá kapusta.

5. Neprekurujte

Ideálnou teplotou pre pokojný a zdravý spánok je 18 stupňov Celzia. Myslime na to pri kúrení v zime. Prekurovanie interiérov nášmu zdraviu a ani imunitnému systému neprospieva.

6. Zabudnite na „vrecovité“ oblečenie

Voľné oblečenie nás často udržiava v ilúzii, že s našou postavou sa nič nedeje a v skutočnosti priberáme. Naopak, oblečenie, ktoré nosíme aj počas letných mesiacov, je jasným ukazovateľom toho, ako sme na tom s hmotnosťou.

7. Veľa pite

Smäd býva často prezlečený za hlad. V dôsledku toho prijímame množstvo zbytočných kalórií. Nezabúdajme preto na to, že pitný režim v zime je rovnako dôležitý ako v lete.

8. Stretávajte sa s ľuďmi, s ktorými si rozumiete

Príjemné stretnutie s priateľmi, ktorých máme radi, napríklad v útulnej kaviarni či čajovni, nám zaručene zlepší náladu aj počas chladných zimných dní.

9. Starajte sa o seba a doprajte si

V zime sa nám vytvára priestor na to, aby sme sa možno viac o seba starali a dopriali si. Zima je ideálna na návštevu wellness centra či dobrej reštaurácie, či na doplnenie štýlového kúska do nášho šatníka.

10. Čítajte

V lete mnohí z nás radšej trávia čas vonku ako čítaním kníh doma v kresle. Avšak zima je na čítanie kníh stvorená. Už ste si vybrali „tú svoju“?

Mirka

 
Autor fotografie:https://pixabay.com/photos/girl-young-beautiful-white-woman-4589231/