Pred kúpou farieb na stenu nezabudnite na prípravu

Pred kúpou farieb na stenu nezabudnite na prípravu

Púšťate sa do úpravy nového alebo do renovácie staršieho bytu? Farby na stenu vo vašom nákupnom košíku nebudú chýbať. Nestačí si však vybrať len správny odtieň.

Najčastejšia začiatočnícka chyba pri maľovaní stien je horlivosť. Kúpime farby na stenu, nestihneme sa poriadne ani prezliecť do montérok a už je valček v plechovke. Aby ste po zaschnutí farby neľutovali takýto postup, než sa pustíte do výberu farieb alebo samotného maľovania, najprv si steny dôkladne prezrite.

Príprava stien na maľovanie

Spomínaná horlivosť sa vám vypomstí, ak sa stena po maľovaní nespráva tak, ako by ste čakali – a to sa stáva veľmi často. Dôvodom sú nerovnosti, trhliny, príliš nová omietka či príliš stará omietka. Nerovnosti a trhliny vám možno dávajú zmysel, ale čo s tým má omietka?

Vrchná vrstva steny alebo jej starý náter zodpovedajú za takzvanú savosť. Niektoré miesta steny môžu byť nasýtenejšie a tu sa nová farba nechytí tak, ako by ste si želali. Na iných miestach sa zas nová farba vpije do steny a je omnoho výraznejšia. Výsledkom je fľakatá stena a klopenie zraku pred maliarom, ktorého si nakoniec prizvete na pomoc.

Aby ste predišli takémuto scenáru, skontrolujte povrch stien. Rýchly prehľad toho, čo treba skontrolovať:
 

  • Háčiky, klince a hmoždinky v stene – všetko odstráňte
  • Praskliny na stene a pri strope – pripravte si kúsok jemnej textílie alebo papiera, ktorými môžete prekryť povrch a následne ho zamaľovať
  • Prejdite rukou povrch – ak je príliš drsný a hrboľatý, pripravte sa na šmirgľovanie jemným brúsnym papierom alebo oškrabávanie oceľovou stierkou
  • Mastný povrch môžete umyť saponátovou vodou, prípadne savom
  • Mierne znečistenie môžete odstrániť suchým vyčistením, napríklad špongiou

 
Toto je základ pri príprave stien. V prípade, že zvolíte aj čistenie pomocou saponátu, nechajte stenám čas na vyschnutie. Diery po hmoždinkách a klincoch vyplňte sadrovou zmesou alebo tmelom.

Zdroj: Bigstock.com

Po zaschnutí všetkých opráv prichádza na rad penetračný náter. Ten vám zaistí, že bude vrchná farba zasychať rovnomerne.

Maľovať steny v lete alebo v zime?

Veľa ľudí si myslí, že maľovanie je najvhodnejšie naplánovať na neskoré jarné alebo letné obdobie. Je za tým, samozrejme, aj dovolenka, no najmä teplejšie počasie a s ním spojené rýchlejšie vysychanie maľovky.

Nemusíte sa obmedzovať len na letné mesiace. Vždy záleží od vašich výhrevných zariadení, no typické bytové radiátory dokážu miestnosť dostatočne vykúriť. To samozrejme závisí aj od iných faktorov, ako je nábytok v miestnosti alebo jej výmera.

Zdroj: Bigstock.com

Ak máte dokonca podlahové kúrenie, vaša situácia je viac než priaznivá. Farby na stene zaschnú podstatne rýchlejšie, pretože od podlahy stúpa teplý suchý vzduch rovnomernejšie a nemusíte čakať, kým vám menší radiátor vykúri celú miestnosť.