Ako zvlhčiť vzduch v prekúrených miestnostiach?

Ako zvlhčiť vzduch v prekúrených miestnostiach?

Za prechladnutím či vznikom ochorení dýchacieho aparátu nemusia byť len baktérie či vírusy, ale aj suchý vzduch, ktorý máme doma či v práci. Suchý vzduch vysuší sliznice, čiže dochádza k narušeniu ich prirodzenej vlhkosti a potom sú náchylnejšie na ochorenia.

Veľmi často sa stáva, že v interiéroch sa vlhkosť vzduchu pohybuje pod 30 %, pričom optimálna hladina vlhkosti v miestnostiach by mala byť okolo 45 až 55 %. Ako zvlhčiť vzduch v domácnostiach či kanceláriách, aby sme neškodili svojmu zdraviu?

  • Investujte do zvlhčovača vzduchu

Ultrazvukový zvlhčovač je azda jedným z najjednoduchších a najspoľahlivejších riešení – funguje bez prestávky a v miestnosti udržiava optimálnu vlhkosť vzduchu.

  • Bielizeň sušte v interiéri

Aj týmto jednoduchým trikom môžete zabezpečiť zvlhčenie vzduchu v domácnosti – sušiak jednoducho umiestnite blízko radiátora, bielizeň povešajte a nechajte uschnúť.

  • Nezatvárajte rýchlovarnú kanvicu

Určite si denne pripravujte niekoľkokrát čerstvú kávu či čaj. Aj táto činnosť sa dá využiť na zvlhčenie vzduchu – po vypnutí kanvice otvorte viečko a nechajte paru unikať do vzduchu.

  • Počas sprchovania sa nezatvárajte v kúpeľni

Pri sprche či kúpeli sa do vzduchu uvoľňuje para. Ak jej dovolíte opustiť kúpeľňu, zvlhčí vzduch aj v ostatných miestnostiach. V prípade, že máte za sebou kúpeľ, vodu nevypúšťajte, pretože bude prirodzene zvlhčovať vzduch aj po vychladnutí.

  • Ozdobte si interiér relaxačnou fontánkou alebo si zadovážte akvárium

Fontánky, v ktorých prúdi voda, sú primárne určené ako doplnok do bytu. Avšak slúžia aj ako dobrý zvlhčovať vzduchu. Podobný efekt má i akvárium.

  • Obklopte sa kvetmi

Vlhkosť vzduchu zvyšujú rastliny, ako napríklad filodendrony, monstery či fikusy. Avšak pozitívny vplyv v tomto smere majú všetky rastliny pestované v črepníkoch, ale aj kvety vo váze.

  • Použite trik našich babičiek – hrniec s vodou umiestnite na radiátor

Možno si aj vy spomínate, ako vaša mama či babka na radiátor umiestňovali hrniec s vodou, z ktorého sa voda postupne odparovala. Aj tento trik je výborný na zvlhčenie vzduchu. Ak sa vám nepáči hrniec na radiátore, investujte do dekoratívneho odparovača vzduchu.

  • Vetrajte krátko, ale intenzívne

V prípade, že vetráte tak, že otvoríte ventilačku na minimálne polhodinu, robíte chybu. Oveľa lepšie je otvoriť celé okno a vetrať niekoľko minút. Myslite teda na to, že lepšie je vetrať krátko, ale intenzívne.

  • Neprekurujte

Aj pri kúrení v zime platí, že menej je viac. Vyhnite sa tomu, aby teplota v jednotlivých miestnostiach prekročila 23 stupňov Celzia. Pozor, v spálni je ideálna teplota na spanie okolo 18 stupňov Celzia.


-w-