NA KRÍDLACH ŠKORCA

Barbora Šedíková je začínajúca mladá spisovateľka a rodáčka z Trnavy. Autorkina celoživotná láska k histórií jej priniesli nevšedný a jedinečný pohľad na svet a mala zásadný vplyv na jej tvorbu. Má na konte dva historické romány a ten najnovší NA KRÍDLACH ŠKORCA si získa každého milovníka kníh, histórie a romantiky.

Tento dynamický román sa zameriava na osudy troch súrodencov vplyvnej benátskej rodiny. Striktné pravidlá sa museli dodržiavať, city šli bokom, a obchod znamenal všetko.

Vizionár Gabriele, tvrdohlavá Sibyla a naivná Sára. Traja súrodenci sa po smrti otca ocitnú pred neľahkou úlohou. Chceli by kráčať v otcových stopách úspechu, no to nie je vôbec jednoduché ako by sa mohlo zdať. Udržať sa na čele obchodu so životne dôležitou soľou bude pre nich životnou výzvou. Inak ich krajania z Benátok zrazia na kolená. Kým Sára sa podvolí bratovmu želaniu a vydáva sa za syna obchodníka s obilím v konkurenčnej Ancone, neoblomná Sibyla o svadbe nechce ani počuť. Samostatná a odvážna chce byť obchodníčkou so soľou, aj napriek tomu, že ako žena v 16. storočí na to nemá nárok.

Vlastné šťastie v tejto rodine bolo len nesplniteľným snom.

Dokážu súrodenci ustáť nepriazeň osudu alebo bolo žiadanie pomoci od Ancony, odvekého rivala Benátok na poli obchodu, osudovou chybou, ktorá ich nadobro zničí?

NA KRÍDLACH ŠKORCA

Nahliadnite do príbehu z obdobia Talianskej renesancie plného intríg a klamstiev:
„Gabriele,“ oslovil ho otec, sťažka dýchajúc, „dúfal som, že tu ešte zopár rokov pobudnem, aby som ťa mohol zasvätiť do všetkých fígľov, ktoré dobrý obchodník potrebuje vedieť. Ale Boh zrejme chce urýchliť moje opätovné stretnutie s tvojou matkou. Synu, musíš prevziať zodpovednosť za túto rodinu aj za náš obchod. Postaraj sa o svoje sestry, nájdi im dobrých manželov. A uspej tam, kde som ja zlyhal.“ „Splním všetko, o čo ma žiadate, otče. Nesklamem vás,“ odpovedal Gabriele a stisol otcovu nevládnu ruku. „Budem hrdo brániť záujmy našej rodiny i za tú najvyššiu cenu.“ Antoniovu tvár skrivil trpký úsmev. Jeho starší brat Cristofolo sa ešte zamlada stal obeťou bojov hájacich rodinné záujmy. Preto nechcel, aby i jeho deti ďalej kráčali po tých istých chodníčkoch, z ktorých sa mu nepodarilo vybočiť. „Česť a povesť sú dôležité, ale nie dôležitejšie ako ľudský život. Odteraz si hlavou rodiny ty, syn môj. To znamená, že musíš dokázať predvídať dôsledky svojich rozhodnutí. Nehľadieť len na seba a vedieť sa prispôsobiť okolnostiam. A ak jedna cesta vedie do slepej uličky, vedz, že tá ďalšia ťa dovedie do cieľa. Sibyla aj Sára ťa potrebujú, svet je k ženám bez mužov príliš krutý. Nedopusti, aby sa im niečo stalo. Rodina je pre nás svätá. Oveľa dôležitejšia ako majetok a privilégiá. Pamätaj, že si Stornovec. Ani tie najhoršie pohromy ťa nemôžu zlomiť.“

Súťažná otázka:

Ako sa volá prvá kniha od autorky Barbory Šedíkovej?

Správna odpoveď: Hrobár z Paríža

Knihu vyhrávajú: Helena Števlíková z Veľkých Loviec a Milan Oravský z Lučenca

Srdečne blahoželáme!