Tipy na knihy, ktoré sa zídu pri výchove detí

Byť rodičom je tým najdôležitejším poslaním v našom živote. Sprevádzať dieťa životom tak, aby z neho vyrástol zdravý a šťastný človek, však vyžaduje správny prístup a najmä informácie. Ktoré knihy stoja za prečítanie?

Martina Vagáčová, Ako prežiť rodičovstvo (Vydavateľstvo HMH, 2020)

Možno bolo vaše detstvo plné zákazov a príkazov. Rodičov nezaujímal váš názor. Robili tak, ako uznali za vhodné a vy ste museli poslúchať. Táto kniha je o rešpektujúcom prístupe v rodičovstve. To znamená, že dieťa je vnímané ako rovnocenný partner vo výchove. Avšak netreba pri tom zabúdať, že rešpektujúci prístup neznamená anarchiu. Aj tu je dôležité mať pevne nastavené hranice, ktoré dieťaťu dávajú pocit bezpečia a istoty. Čo je dôležité a mnoho rodičov si to neuvedomuje, dieťa zrkadlí nás samých, a preto je sprevádzanie dieťaťa životom veľký sebarozvoj.

Slávka Kubíková, Klub nerozbitných detí (Postoj Media, 2018)

Slovenská autorka, ktorá je zároveň mamou, sa v knižke snaží nájsť odpoveď na to, ako mať šťastné dieťa. Riešenie nespočíva v množstve drahých hračiek, oblečenia či neobmedzenému prístupu k moderným technológiám. Práve naopak. Na knižke oceníte aj skutočnosť, že sú v nej použité vedecké štúdie z oblasti medicíny a psychológie. Ak chcete svoje deti čo najlepšie pripraviť do života, táto kniha by vo vašej knižnici nemala chýbať.

Jana Nováčková, Dobromila Nevolová, Respektovať a být respektován (PeopleComm, 2020)

Ak ste sa už stretli s prednáškami známej českej psychologičky Jany Nováčkovej, ktoré sú voľne dostupné na internete, budete si chcieť prečítať aj túto knižku. Kniha sa vám stane praktickou príručkou, ktorá vás naučí komunikovať, ale nie hocijako. Dôležité sú tri princípy, konkrétne rovnosť, rešpekt a zodpovednosť. Zaujímavé a, minimálne, na zamyslenie sú aj informácie o sebariadenom vzdelávaní. Po prečítaní tejto knižky zrejme budete chcieť robiť mnohé veci inak, ako ich robí väčšina.

5 jazykov lásky pre deti (Porta Libri, 2015)

To, že každé dieťa je jedinečné, zrejme viete. Avšak vo svetovom bestselleri sa dozviete, že každá malá bytosť vyjadruje a prijíma lásku iným štýlom, teda buď fyzickým dotykom, alebo slovami uistenia, alebo pozornosťou, alebo darmi, alebo skutkami služby. Je dôležité zistiť, ktorý z nich potrebuje vaše dieťa, a tak mu lásku vyjadriť.

Gordon Neufeld, Gábor Maté, Držte si své děti (PeopleComm, 2021)

V knihe sa, okrem iného dozviete, prečo sú rodičia v živote dôležitejší ako rovesníci. Ak trváte na tom, že vaše detstvo bolo skvelé, lebo ste celé dni trávili s kamošmi vonku, táto kniha vám dá, minimálne, impulz na to, aby ste to prehodnotili. Autori popisujú množstvo problémov detí a dospievajúcich, ktoré by nemuseli existovať, keby mali pevnú väzbu so svojimi rodičmi a nie s rovesníkmi.

Mirka

 
Autor fotografie:https://pixabay.com/photos/education-together-a-smile-cheerful-6623844/