Sami na Valentína?

Sami na Valentína?

Mnohí sa tvária, že Valentín nijako špeciálne neriešia – veď dôvod na oslavu lásky je každý deň! Predsa len na nás už s predstihom z každej strany vyskakujú srdiečka a červené motívy, ak potrebujete kyticu na akúkoľvek inú príležitosť, v kvetinárstve si v utorok zaručene počkáte. Napadlo vám niekedy, ako sa v týchto dňoch cítia ľudia, ktorí žijú sami, alebo sú bez partnera? Sviatok zamilovaných je pre niekoho príjemným dňom, ale pre nezadaných / opustených / láskou sklamaných to veru môže byť poriadne smutný, až depresívny deň. Ak depresia a smútok trvajú príliš dlho, pridružia sa pocity úzkosti, môže to prerásť do skutočných psychických problémov, ktoré dotyčný už sám nezvládne. 

Nalomená psychika sa prejaví aj fyzicky

Existuje spoločenský predsudok, ktorí ľuďom bráni navštíviť psychiatra, hoci cítia, že problém sami nezvládnu. Často zohrá veľkú úlohu rodina, ktorá dotyčného povzbudí, aby zašiel za odborníkom. Úzkostné a depresívne poruchy sú významným rizikovým faktorom pre ďalšie ochorenia, napríklad srdcovo-cievne či metabolické. Ak trpíte vy alebo niekto z vašich blízkych poruchami spánku, alebo vám pocit úzkosti neustále zamestnáva myseľ, treba to riešiť.
Úzkosť je prirodzená reakcia na stres – napríklad prvý deň v novej práci alebo pred skúškou. Treba ju však odlišovať od úzkostnej poruchy, pri ktorej úzkosť trvá príliš dlho, je veľmi intenzívna a výrazne ovplyvňuje kvalitu života. Takéto úzkostné poruchy trápia zhruba každého štvrtého človeka na Slovensku a zahŕňajú široké spektrum prejavov. Nezriedka sa objavujú spoločne s problémami so spánkom.

U mladších ľudí ide skôr o úzkostné poruchy, pri starších poruchy pamäte a pozornosti. Príznaky úzkostnej poruchy sú nielen psychického charakteru, často bývajú prítomné aj telesné prejavy – búšenie srdca, zvieranie na hrudi, neschopnosť nadýchnuť sa, pocit na omdletie, bolesti. Práve telesné prejavy väčšinou privedú pacientov k obvodnému lekárovi – je to bežné najmä u mužov. Psychické problémy si totiž mužské pokolenie tak ľahko nepripustí, ale ak to prerastie do fyzických ťažkostí, bývajú prví, čo klopú na dvere ambulancie.

Úskalia liekov a nové možnosti

Pri liečbe úzkostných porúch sa využívajú anxiolytiká, a tiež antidepresíva. Najčastejšie predpisovanými liekmi proti úzkosti sú benzodiazepínové anxiolytiká, u ktorých hrozí vysoké riziko vytvorenia závislosti. Vo včasnom štádiu, resp. pri dostatočne skorom podchytení problému, odporúčajú odborníci najskôr siahnuť po rastlinnej liečbe, teda fytofarmakách. Lieky na rastlinnej báze majú menej vedľajších účinkov, minimum interakcií s inými liekmi a obvykle bývajú veľmi dobre tolerované. Rovnako sú vhodné pre mladých ľudí, ktorí sa doteraz s pomocou benzodiazepínov neliečili a je šanca, že sa im takýmto spôsobom celkom vyhnú. Na trhu je účinný a bezpečný rastlinný liek s obsahom esenciálneho oleja z levandule. Dobre pôsobí pri úzkostných stavoch a ich telesných prejavoch, a na rozdiel od benzodiazepínov je bez utlmujúceho efektu. Súčasne nepriamo rieši aj nespavosť, ktorá býva častým súbežným problémom. Prírodný liek Lavekan s patentovaným extraktom z levanduľovej silice je dostupný v lekárni bez predpisu, môže sa kombinovať aj s inými liečivami. Napríklad ak pacient užíva antidepresíva a pridružili sa mu problémy so spánkom, môže si večer pridať rastlinné anxiolytikum s výťažkom z levandule. Odborníci si pochvaľujú pozitívne skúsenosti u pacientov po prvom vyšetrení, prípadne u tých, ktorí sú pod vplyvom silných záťažových faktorov alebo prekonali covid (údajne každý piaty človek má po prekonaní covidu problémy psychického charakteru). Vyskúšajte pomoc rastlinného lieku, ale ak sa vám po niekoľkých týždňoch jeho kontinuálneho užívania vôbec neuľaví, zvážte odbornú pomoc. Ak máte viac ako dva týždne sústavne depresívnu náladu, v dôsledku ktorej sa izolujete, ste neprestajne smutní, nie ste schopní radovať sa z vecí, ktoré vás doteraz tešili, zle spíte a nedokážete sa sústrediť na prácu či na štúdium, vyhľadajte odborníka.