S deťmi v kuchyni  - aké požiadavky a vybavenie sú nutné pre bezpečnú výpomoc?

S deťmi v kuchyni - aké požiadavky a vybavenie sú nutné pre bezpečnú výpomoc?

Bezpečie v kuchyni je otázkou nielen dispozičných možností, ale aj výberu spotrebičov a rôznych doplnkov. Táto požiadavka sa vzťahuje na každú domácnosť, zvlášť na tie, u ktorých vypomáhajú v kuchyni aj maličkí. Stačí chvíľka nepozornosti a v kuchyni namiesto prípravy chutných pokrmov sa budeme zachraňovať! Úrazy nie sú ničím výnimočným, ak podceníme bezpečné a organizované prostredie na základné zóny.

V stručnosti si pripomenieme, že aj keď vám v kuchyni vypomáha dieťa, kontrolu a hlavné slovo vo všetkom majú dospelí. Každú činnosť vykonávajte spoločne, nie je vhodná akákoľvek deľba práce (napr. čistenie surovín necháme na deti a my rozohrievame olej na panvici). Tým podporíte úplne opačný efekt (chaos, nepozornosť a neporiadok).

Začíname s tým, že si presne ujasníme, čo ideme spolu variť. Vysvetlíme im, čo si na to treba nachystať, ktorá fáza prípravy bude najviac náročná a v čom môžeme zapojiť fantáziu a kreativitu. Nesprávame sa direktívne, pretože deti sa v kuchyni cítia staršie a dôležitejšie.

Čo morálne prináša deťom výpomoc v kuchyni?

  • Každou aktivitou zisťujú, čo všetko obnáša zdravé a pohodlné stravovanie. Zapájajte ich aj do „špinavších“ prác, napr. do čistenia zeleniny, krájania mäsa. Jedlo si začnú viac vážiť, menej nim plytvať a inak sa budú vyjadrovať o vašom strávenom čase a námahe pri varení
  • Každým úkonom si zlepšujú zrakové, hmatové a technické zručnosti. Neraz sa budú musieť popasovať s vlastnou vynaliezavosťou a väčšou obratnosťou – najmä pri príprave viacerých chodov.
  • Sadajú si unavení po prvom čistení a krájaní? Ešte ich zapojte do záverečného umývania riadu a uloženia všetkých pomôcok na miesto. Hneď zistia, čo je horšie – upratať si vlastnú izbičku alebo od polevy umývať taniere a veľký plech?!

Nič im neponúkame ako na tácke

Častým omylom býva, keď sa deti chcú zapojiť do pomoci v kuchyni, no rodičia ich nechávajú na všetko sa len dívať. Prvé úlohy dokážu zvládnuť už aj dvojročné deti. To, čo im ešte vzhľadom na vek nedovolíte, improvizujte aspoň s hračkami a špeciálnymi pomôckami. Začíname chystať suroviny – komentujeme, prečo práve tieto a či je možné niektorú nahradiť niečím iným. Tie, ktoré treba očistiť alebo inak tepelne upraviť, dáme do rôznych misiek. Dieťa vo veku 2-5 rokov (v závislosti od výšky a hmotnosti) stojí na stabilnej protišmykovej stoličke, na tzv. učiacej veži. Má tak perfektný výhľad na celú linku, varnú dosku a drez, no pritom je chránené zábranami.

Poviete si, čo sa môže stať pri tečúcej vode nad drezom?

Všimnite si, či je batéria nastavená na studenú vodu, spolu s dieťaťom ju jemne posúvajte hore a do strán, tak aby okamžite nedošlo k silnému prúdeniu. Pre starších je voda radosť, no tí menší sa môžu vyľakať a hneď je po varení. Ak voda tiecť nemusí, zastavte ju! Aj tým si deti cibria isté návyky, napr. pri tak vzácnom šetrení s energiami.

S dieťaťom pracujeme na najväčšej ploche kuchynskej linky. Ako drobcov prekabátiť pri krájaní a ďalšej práci na varnej ploche?! Nebaví ich krájanie plastovým nožíkom, pretože už zistili, že to nejde?! K vážnym nehodám by nemalo dôjsť ani keď im ponúknete príborový, resp. maslový nožík. Veďte ich a, samozrejme, začínajte so surovinami, ktoré im umožnia okamžité porciovanie – mäkké uvarené kuracie mäsko, drobné ovocie, šunku a syry.

Prečo sme začali s nožíkom?! Deti vedia, že je to tou najväčšou výstrahou, od ktorej ich v kuchyni odrádzame. Ak im ponúkneme takúto špeciálnu sadu, podnietime u nich väčšiu sebadôveru a chuť pomáhať nám.

Pozor, často tých najmenších 1,5 až 3-ročné detičky prehovárame na hranie sa s vlastnou drevenou (alebo plastovou) kuchynkou. Ak ju umiestnite do kuchyne počas reálnej prípravy jedál, zvyšujete riziko úrazov, ako keby stáli pri vás na veži. Zatiaľ čo vy pracujete otočení chrbtom, dieťa si do kuchynky nanosí všetko, čo nájde po ruke...

Po nožíkoch k varnej doske?!

To už je niečo! Panvice a hrnce umiestňujeme tak, aby úchytky smerovali k stene (resp. k zástene), ideálne na zadnú časť dosky, ale tým si neraz sťažujeme obracanie či miešanie. S deťmi varte najprv úplne jednoduché jedlá - zemiakovú kašu, rýchlu zeleninovú polievku alebo omáčky. Jednou rukou im vytvárajte zábranu, najmä keď im samým umožníte jedlo v hrnci premiešať. Druhou strážte hrniec, aby ste boli v pohotovosti, keď sa posunie...

Aj pečenie bude radosť...

Na linku umiestňujeme len nevyhnutné spotrebiče. Deti chránime pred zamotaním sa do káblov, dotykom o spotrebič so špinavými a mokrými rukami. Ak vás chcú napodobňovať napr. pri miešaní tyčovým mixérom, vždy až po vašej ukážke a len na pár “ťahov“. Dobrou vychytávkou pre zanietené pekárky s detičkami je rúra so systémom chladných dvierok. Veď našich maličkých len ťažko dostaneme od sledovania rastúceho koláčika:)

Tatiana