Rozvíjajte u detí kreativitu

Elektronické zariadenia sú nevyhnutnou súčasťou moderného života mladých ľudí. Nadmerné trávenie voľného času na mobile, tablete, či počítači môže podľa odborníkov spôsobiť u detí viaceré problémy. Narušiť môžu spánok a negatívne vplývať na ich psychiku. Originálnejším  spôsobom trávenia voľného času je hľadanie aktivít, vďaka ktorým môžu deti rozvíjať vlastnú kreativitu. Inšpirujte sa preto aktivitami, v ktorých môžete spoločne nájsť svoju tvorivosť a hravosť.

Byť vlastný príklad pre dieťa

Benefitom kreatívneho spôsobu myslenia je hľadanie nových a originálnych riešení, ktoré môžeme uplatniť v reálnom živote. Jednoducho pozerať sa na veci z inej perspektívy a problémy premeniť na výzvy. Aj v tejto oblasti netreba zabúdať, že je dôležité byť príkladom pre svoje deti. Namiesto jednoduchšej cesty, zabaviť sa s elektronikou, navrhnite činnosti, v ktorých prebudíte prirodzenú tvorivosť a vymýšľanie. Podľa slovenskej ilustrátorky Tiny Minor, sa kreativita dá vytrénovať veľmi jednoducho -  stačí neudupať svoju detskú časť. „Znamená to uchovať si zvedavosť, hravosť, otvorenú myseľ a vieru v malé zázraky. Vďaka tomu je potom možné všetko.“ Aby sme rozvíjali svoju tvorivosť, je potrebné sa jej pravidelne venovať.  Prinášame preto zopár tipov, ako rozprúdiť v rodine kreativitu.

1.Hrajte sa spoločenské hry.

Odborníčka na spoločenské hry zo spoločnosti Piatnik, Štěpánka Zoubková potvrdzuje pridanú hodnotu hier. „Pri spoločenských hrách si deti nielen oddýchnu a zabavia ale rozvíjajú svoju fantáziu, zároveň môžu pomocou logického myslenia vyriešiť rôzne situácie.“ Okrem toho, že spoločenské hry prinášajú rodine zábavný a zmysluplný program, dokážu ju aj spojiť. A hry rozvíjajú i kreativitu detí, zlepšujú pamäť či schopnosť sústrediť sa. Príkladom je aj hra Activity, v ktorej si deti rozvíjajú okrem fantázie aj vyjadrovacie schopnosti a slovnú zásobu.

Rozvíjajte u detí kreativitu

Zdroj obrázka: Unspalsh.com

2. Nakreslite si  spoločný obraz s deťmi.

Jedným zo spôsobov, ako naštartovať spontánnosť a hravosť, je vyjadrenie svojich pocitov cez obraz. „Nemusí to byť rovno veľkolepé umelecké dielo, skúste to len s ľahkosťou. Napríklad cez farebné škvrny alebo jednoduché abstraktné tvary,“ odporúča Tina Minor.

3. Vymýšľajte si vlastný príbeh na pokračovanie.

Vytvorte si čarovnú obálku, v ktorej budú rôzne slová. Na začiatku si môžete určiť pravidlá: kto v príbehu bude vystupovať, kde sa bude odohrávať a v akom čase. Ako začnete príbeh rozvíjať, vyberáte postupne slová z obálky a komponujete ich do príbehu. Celý tento príbeh si môžete aj zapisovať. Ak budete túto aktivitu pravidelne precvičovať, môžete si s deťmi za rok vytvoriť svoju čarovnú knižku príbehov.

4. Skúste to cez rýmy.

Kreativita je aj cestou, ako vyjadriť svoje pocity a emócie. Okrem pravidelnej komunikácie pomáha vyjadriť sa aj poetickejšie - cez umenie. Napríklad básňou. Podľa Tiny Minor pomáha si len tak sadnúť a skúsiť vložiť svoje pocity do krátkej jednoduchej básničky, či ste už zažili niečo čo vás nadchlo, alebo rozosmútilo.

5. Vymyslite si svoj vlastný rodinný recept.

Vyberte deťom zopár ingrediencií a skúste spoločne vymyslieť váš vlastný recept na koláč. Okrem tvorivosti ukážete deťom aj schopnosť improvizácie a hľadanie nových riešení, ak nám v kuchyni nejaké suroviny chýbajú. A tiež ukázať im, že sa nemusia báť využiť vo svojom živote nové a netradičné možnosti.


 
Autor fotografie:Unsplash