Rivalita medzi súrodencami – je zdravá a máme ju podporovať?

Rivalita medzi súrodencami – je zdravá a máme ju podporovať?

Niet jediného dňa, aby sa nepohádali, nepobili alebo si navzájom nevyhadzovali na oči, kto je ten „lepší“ a starší. Rodičom ide vtedy prasknúť srdce a o to viac, že stoja medzi dvomi múrmi. Na ktorú stranu sa prikloniť? Komu dať za pravdu? A vôbec, prečo ak je rivalita medzi súrodencami prirodzená, máme ju potláčať?

Rivalita, to nie je len krik a bitky!

V úvode sme začali práve s obrazom typickej hašterivej scény z detskej izby. Rivalita vo význame „byť tým lepším a žiadostivejším“ v očiach rodičov sa môže prejavovať aj umiernenejšie, skryto.

Pozor na každý neprimeraný prejav a správanie dieťaťa, z dlhodobého hľadiska to vplýva aj na zdravé vzťahy medzi súrodencami. Platí, že čím je menší vekový rozdiel medzi deťmi, tým viac si starší vynucuje pozornosť – skôr nadobúda pocit menejcenného, zakaždým preto strháva pozornosť na seba.

Preto o narodení nového člena do rodiny treba jasne hovoriť aj s jeho starším súrodencom. Prvé mesiace sa budete točiť len okolo drobca, no práve to je skvelou príležitosťou, ako staršieho naučiť spolupracovať – nech vám podá čistú plienku, oblečenie alebo nech bude pri tom, ako jeho „parťáka“ kŕmite, kočíkujete. Venujete sa obom naraz, udržiavate komunikáciu a všímate si reakcia na strane toho staršieho.

V niektorej situácii reagoval nevhodne? Nekarhajte ho, zapamätá si to a svojmu súrodencovi to určite neskôr „vráti aj s úrokmi“. Zinscenujte niekoľko situácií a predveďte mu, ako sa má zachovať, aby si v rodine navzájom nikto neubližoval. Čím menej dôvodov bude mať staršie dieťa na vynútenie si pozornosti, tým bude viac oslabená „nutnosť boja“.

Ale čo v opačnom prípade? Spozornieť treba, ak starší napodobňuje mladšieho, hrá sa na bábätko (pýta si vodu z fľaše, cmúľa si palec, chce, aby ste ho nosili na rukách). Starší môže byť v tomto aj prefíkanejší a rodičom začne viac „hrať na city“ – vymýšľa si, že ho niečo bolí, potrebuje pomôcť aj s tým, čo by už vo svojom veku mal hravo zvládnuť, vrátane obliekania, umývania a pod.

Deti spolu rastú a rivalita s nimi

Je bežným, prirodzeným javom, dokým stále prevyšujú spoločné hry, šantenie a vzájomná pomoc. Ak už sú hádky neúnosné aj pre rodičov, najmä citovo ich ubíjajú, treba konať. Situácia sa môže vyhrotiť až tak, že nezotrvajú v jednej spoločnej izbe, absolútne si nič nevypožičajú, navzájom budú k sebe škodoradostní. Rizikovou skupinou malých rivalov sú nielen tí s menším vekovým rozdielom, ale aj úplne odlišných (kontrastných ) temperamentov, rovnakého pohlavia alebo, samozrejme, nevlastní súrodenci.

Vodcov nepoznáme, iba ak...

V každom prípade ustrážte, aby nikto nebol vodca a ten druhý. Len ak ide o učenie, respektíve predávanie skúseností jeden druhému. Aj pritom je nutná pozornosť rodičov a korigovať staršieho, aby skutočne učil a nie podceňoval a vysmieval sa.

Vodcovia, súperi v hre

Hra je azda tou najefektívnejšou formou zdravej rivality, paralelne aj s učením. Vyberajte pre ne hry (primerané veku), kde sa bojuje s časom, ziskom, kde sa treba vynájsť, ale do istej miery aj spolupracovať. V jednej disciplíne sa tak naučia niečo nové, mocujú sa, ale navzájom sa musia ustriehnuť. Podobne to platí aj pri domácich prácach. Neuposlúchne jeden? Tak druhého treba za poriadok odmeniť?!Áno, aj... Ale najprv nezbedníkovi priložte práce na viac. A súrodencovi, čo uposlúchol, doprajte niečo výnimočné – žiarlivosť bude tohto druhého hnať, aby dobehol zameškané. Tak do boja!

Tatiana