Rekonvalescencia v šestonedelí je kľúčová pre spokojné materstvo

 Aj keď sa informovanosť o zdraví a prevencií počas šestonedelia zlepšila, ženy sa stále pripravujú najmä na pôrod. Ako upozorňuje fyzioterapeutka Katarína Hanuliaková, pôrodom sa všetko len začína. Mamičky majú síce nadstavené hormóny a hlavu len na starostlivosť o dieťatko, ale nemôžu zabúdať ani na seba. Ak sa rodičky o seba nedostatočne starajú, tak budú vyčerpané, nespokojné, boľavé a dieťatko bude vyzerať rovnako.
Rekonvalescencia v šestonedelí je kľúčová pre spokojné materstvoPodľa fyzioterapeutky Kataríny Hanuliakovej z INTIMFYZIO sa za posledné roky zlepšila starostlivosť novorodičiek o seba počas šestonedelia. Ženy sa vedia dostať ku kvalitnejším informáciám. „Celkovo sa zlepšila informovanosť o zdraví a o prevencií. Žena po tehotenstve chce vyzerať a fungovať tak dobre ako pred otehotnením. Motivácia na strane žien starať sa o seba rozhodne nechýba,“ vysvetľuje odborníčka s vyše 10-ročnou praxou, podľa ktorej však stále platí, že sa ženy pripravujú najmä na pôrod. Niektoré prvorodičky sa veľmi nezaoberajú tým, čo bude po pôrode, lebo si neuvedomujú, že ním sa všetko len začína. „Ženy sa o seba starať chcú, ale mnohokrát to nezvládnu, pretože sú priveľmi emancipované a nechcú prijať ponúkanú pomoc od okolia. Skrátka žiadosti o pomoc sa v dnešnej spoločnosti \'nenosia\'. Sú prejavom slabosti a zlyhania. Na druhej strane existuje ešte stále veľa žien, ktoré skrátka tú pomoc od okolia ponúknutú ani len nemajú. Nemajú ani len čo odmietnuť,“ prezrádza Katarína Hanuliaková. 
Je prirodzené, že mamičky vytvárajú komunity, v ktorých sa navzájom podporujú, ale občas aj medzi sebou súťažia a víťazí rivalita. Snažia sa posúvať si informácie a byť nápomocné. „Avšak na webových fórach človek natrafí aj na veľmi nešťastné rady, ktoré majú od pomoci ďaleko. Najlepšie je zháňať informácie osobne medzi svojimi kamarátkami. Každá žena je iná, vstupuje do tehotenstva s inou kondíciou. Každý pôrod je jedinečný. Rekonvalescencia v šestonedelí je kľúčová pre spokojné materstvo. Ale je to veľmi individuálne a intímne obdobie, s ktorým sa každá žena popasuje trošku inak,“ hovorí.
V šestonedelí sa môže stať asi všetko, tak ako aj pri pôrode
Podľa fyzioterapeutky je žena v šestonedelí hormonálne ako na hojdačke. Výbuchy plaču, radosti, lásky a zúfalstva, niekedy aj všetko naraz. Ak bola žena so svojim pôrodom spokojná a dieťatko je v poriadku, tak sa zotavuje veľmi dobre. Ak prežila traumatický pôrod, tak sa v šestonedelí dosť natrápi. Je často sklamaná sama zo seba, niekedy nahnevaná na všetky okolnosti, ktoré sa stali. Je precitlivenejšia na svoje telo, na svoje pôrodné rany. 
Po vaginálnom pôrode sa žena zotavuje rýchlejšie a ľahšie ako po cisárskom reze. Ak došlo k poraneniam a bolo potrebné šitie, tak sa môže v oblasti rany vytvoriť zápal, miesto je citlivé, boľavé, zdúrené a stŕpnuté. Časté sú bolestivé, naliate, alebo aj zapálené, prsníky. Bradavky sú extrémne namáhané. Ak sa dieťatko nevie kvalitne prisať, tak vznikajú poranenia bradaviek, ktoré tiež vedú k bolestiam a zápalom. „Pri náročných pôrodoch môže prísť aj k poraneniu svalov panvového dna. Žena môže zápasiť s inkontinenciou, s hemoroidmi, s pocitom, že z nej vypadnú orgány malej panvy. Okrem toho si zvyká na dieťatko, ktoré už nie je v brušku, ale na rukách. Tým, že tesne po pôrode ešte dobre nefunguje centrum tela, tak majú ženy neideálnu postúru, ktorá sa ohlasuje cez silné bolesti chrbta, tŕpnutie rúk, preťažené úpony na predlaktiach a zápästiach,“ uvádza a pripomína, že telo čerstvej maminky je veľmi krehké, potrebuje čas, priestor a pokoj nato, aby sa zregenerovalo. 
Ženy, ktoré sú vnútorne nespokojné so svojim pôrodom sa akoby nevedia posunúť ďalej. „Zostávajú uviaznuté v šestonedelí na úrovni mysle, emócii, ale aj fyzického tela. Zmierenie sa s tým, čo sa udialo môže trvať mesiace až roky,“ fyzioterapeutka upozorňuje, že pri akýchkoľvek komplikáciách je vhodné hneď vyhľadať pomoc. Žena by mala podľa charakteru problémov voliť medzi gynekológom, laktačnou poradkyňou, dulou, fyzioterapeutom alebo psychoterapeutom. Nie je hanba vyhľadať pomoc, naopak, je nezodpovedné voči sebe a voči dieťatku o pomoc nepožiadať.
Medzi prvé príznaky patrí, že žena nevládze. Nevie si nájsť polohu na dojčenie, všade ju niečo ťahá, pichá a bolí. Je nespokojná, zúfalá, plače, má bolesti a prichádza frustrácia.
V šestonedelí zohráva dôležitú úlohu partner, manžel alebo otec dieťaťa. Mal by zabezpečiť chod celej domácnosti, a aj občasnú pomoc s dieťatkom, aby bola žena schopná sa v kľude najesť, osprchovať, prezliecť, poprípade si zájsť na krátku prechádzku a chvíľu sa sústrediť len a len na seba. „Žena by mala v partnerovi cítiť oporu a bezpečie. Tak ako dieťa prvé týždne závisí len od matky, tak žena tieto týždne závisí od poskytnutej opory a pomoci od partnera,“ pripomína odborníčka. 
Ako by sa mali ženy o seba starať počas šestonedelia?
Ženy by mali určite aspoň prvé dni po pôrode odpočívať. Podľa odborníčky je veľmi dôležitá pestrá, kvalitná a pravidelná strava s dostatočným príjmom tekutín. Dojčenie je energeticky náročné, takže žena zje a vypije rozhodne väčšie množstvá všetkého. 
Mamička môže správnym polohovaním a šatkovaním podporiť zavinovanie maternice a odchod očistkov. Po pôrode je dôležité znova rozdýchať bránicu, začať aktivovať brušné svaly smerom na stred a pracovať aj s panvovým dnom. Vhodné sú jemné koaktivačné cvičenia, ktoré by žena mala urobiť niekoľkokrát počas dňa. Rozhodne to nie je cvičenie tipu sed ľah a rýchle drepy. Žena by si mala ošetrovať brušnú stenu. Vhodná je stimulácia brucha, aby sa lepšie prekrvilo,  „prebralo“ k životu a začalo sa zaťahovať. Maminka si musí dať pozor ako po pôrode stojí. Mala by si vedome korigovať postúru a snažiť sa zapojiť aj brušné svaly a svaly panvového dna. 
Ideálne je sa sprchovať po každom použití toalety, aby bola zabezpečená dostatočná hygiena genitálu. „Ženám odporúčam močiť priamo v sprche pod prúdom vody. Ľahšie sa tak vyprázdnia. Ak mala mamička vaginálne poranenia, tak je močenie v sprche rozhodne príjemnejšie,“ radí Katarína Hanuliaková, podľa ktorej je kvôli očistkám treba často meniť hygienické vložky a v ľahu sa aj zospodu „vetrať“. „Vetranie“ je dôležité aj po cisárskom reze. Vo všeobecnosti sa rany najlepšie hoja, keď nie sú namáhané okolím, sú čisté a na vzduchu. Okrem toho je prínosné nosiť voľné pohodlné bavlnené alebo ľanové oblečenie. Používať podprsenku na dojčenie, ktorá nemá kostice, aby neutláčala mliekovody.
Nesmierne dôležité je ako a v akých polohách maminka dojčí. Prvé dni sú rozhodne skôr o hľadaní vhodnej polohy a o modlení sa, aby sa dieťatko dobre prisalo, papalo a rástlo tak, ako je uvedené v tabuľkách. Vynútené pozície pri dojčení vedú k intenzívnym bolestiam chrbta a šije. Najlepšie je, ak sa žena naučí dojčiť v ľahu na boku. Vtedy môže pri dojčení krásne odpočívať. Ak sa s dojčením nedarí, je vhodné hneď kontaktovať laktačnú poradkyňu. Nie je načo čakať.
Po pár dňoch je dôležité začať chodiť von na prechádzky. Čerstvý vzduch je zázračný, tak ako aj chôdza.
 
O spoločnosti INTIMFYZIO

INTIMFYZIO sa špecializuje na diagnostiku a terapiu panvového dna a diastázy s prepojením na celý pohybový aparát. Venuje sa príprave žien na tehotenstvo, pôrod a šestonedelie. Pri deťoch sa najčastejšie zaoberá s chybným držaním tela, plochonožím, diastázou, odstávajúcim lopatkami, skoliózou a s deťmi s poruchou koordinácie. Viac sa dozviete na webovej stránke www.intimfyzio.sk.

Doplňujúce informácie
Keď ženy zanedbávajú starostlivosť o seba počas šestonedelia, môže sa to odraziť aj na ich psychickom stave a vnímaní materstva. Mamičky majú síce nadstavené hormóny a hlavu len na starostlivosť o dieťatko, ale nemôžu zabúdať ani na seba. Ak sa rodičky o seba nedostatočne starajú, tak budú vyčerpané, nespokojné, boľavé a dieťatko bude vyzerať rovnako.
Rozdiely v starostlivosti po prirodzenom pôrode a cisárskom reze

Podľa Kataríny Hanuliakovej sú rozdiely pri starostlivosti počas šestonedelia podľa priebehu pôrodu. Ideálny je v tejto súvislosti vaginálny pôrod bez poranení, pretože vtedy je zväčša žena bez komplikácií a veľmi rýchlo naberie stratenú energiu aj silu. 
Žena, ktorá mala vaginálny pôrod so spontánnym natrhnutím, kde sa použilo len tzv. „kozmetické“ šitie, je tiež väčšinou po pár dňoch v poriadku. Horšie sú na tom mamičky, ktoré mali urobenú epiziotómiu. Nástrih predstavuje druhý stupeň poranenia svalov panvového dna. Rana je na povrchu ale aj v hĺbke vaginálneho kanála. Šitie po pôrode a hojenie je dlhšie, žena ranu cíti, ťahá ju, bolí a štípe. Môže až obmedzovať rozsah pohybu. Hojenie rany sa dá podporiť dezinfekčnými a analgetickými sprejmi z lekárne určené pre túto oblasť, alebo dezinfekčnými a hojivými zmesami bylín, ktoré sa dajú kúpiť prostredníctvom e-shopov pod pojmom „šicie“ bylinky. Koncom šestonedelia je vhodné si ranu a jej okolie jemne masírovať. Keď je rana vyhojená aj v hlbokých vrstvách (cca osem týždňov), tak je potrebné absolvovať ošetrenie jazvy u fyzioterapeuta.
Ak žena rodila sekciou, tak zo začiatku väčšinou ani nemá dieťatko hneď pri sebe. Niekedy sa nepodarí ani prvotný bonding na sále. Mamička leží na chrbte a polohuje sa na boky. Rana po cisárskom reze je citlivá, boľavá, opuchnutá a zateplená. Taktiež bolí a ťahá, ale to patrí k procesu hojenia. Brušná stena je akoby hluchá, nevie sa zapojiť. Žena je vertikalizovaná cez bok po niekoľkých hodinách od pôrodu v sprievode fyzioterapeuta. Keď sa rozchodí, tak jej už prinesú na stálo do izby aj dieťatko. Rana je prekrytá sterilným krytím, aby nedošlo k zaneseniu nečistôt. Žena by si mala ranu svojou rukou chrániť, pridŕžať, aby sa zbytočne tak čerstvá rana nenapínala. A to najmä pri otáčaní sa na bok, pri vstávaní, vyprázdňovaní sa na záchode, pri kašlaní a kýchaní. Okrem toho je veľmi dôležité, aby si jemne hladila a stimulovala okolie rany a zvyšnú brušnú stenu. Po odstránení stehov je vhodné začať s jemnou masážou jazvy v povrchových vrstvách. „Hlboké vrstvy ošetrujeme až po 6 až 8 týždňoch. Ženám po sekcií odporúčam navštíviť fyzioterapeuta už 3 týždne od pôrodu, kedy sa môže s jazvou a jej okolím začať pekne pracovať. Mnohé maminky majú však v tom čase hlavu niekde úplne inde a o svoju jazvu sa začnú zaujímať až keď ich dlhodobo bolí, obmedzuje alebo sa im nepáči. Čiže niekedy prejdú aj roky, kým je žena schopná venovať sa len sebe. S jazvou sa dá pracovať aj po rokoch, ale ošetrenie trvá podstatne dlhšie, kvôli vybudovaným funkčným zreťazeniam,“ vysvetľuje Katarína Hanuliaková. 
Fyzioterapia je občas zázračná
Podľa odborníčky je ideálne, keď žena vyhľadá fyzioterapeuta preventívne ešte pred otehotnením. To sa ale často nestane a mamička príde, až keď ju niečo boli alebo obmedzuje. Lepší variant je, keď sa obráti na odborníka už v tehotenstve. Zväčša je to kvôli bolestiam kostrče, lonovej kosti alebo chrbta, občas kvôli diastáze a inkontinencií. „Ženu si vyšetrím a začínam s ňou pracovať. Mám ju teda v terapií už počas gravidity a pripravím ju aj k pôrodu a na šestonedelie. Takáto žena vie ako s telom po pôrode efektívne pracovať a príde aj na preventívnu kontrolu po ukončení šestonedelia. Skontrolujem ju a ošetrím celé telo. Následné terapie, ich náplň a frekvencia už veľmi závisia od samotného popôrodného nálezu. Ženy, ktoré mali pôrodné poranenia sa dožadujú už skoršieho termínu, lebo vedia, že fyzioterapia je občas zázračná. Čím skôr sa terapia zaháji, tým rýchlejšie sa problém odstráni.“
Horší variant je, keď prichádzajú ženy až roky po pôrode. Majú chronické bolesti, absolvovali vyšetrenie u všetkých špecialistov, ale bez relevantného nálezu alebo diagnózy. „Väčšinou sa v anamnéze dostaneme až k pôrodom a k pôrodným poraneniam. Na ich tele potom nachádzam početné funkčné zreťazenia, ktoré musím postupne rozpliesť. Tu už ide o dlhodobú terapiu a niekedy s nejasným koncom a efektom,“ apeluje Katarína Hanuliaková.
 


Autor fotografie:www.pixabay.com