Prečo sa deti pýtajú a rodičia pritom strácajú nervy?

Každý rodič, ktorý očakáva narodenie svojho potomka si predstavuje, ako mu bude vysvetľovať zákonitosti života, ako mu bude trpezlivo ozrejmovať všetko, čo ho bude zaujímať, ale...skutočnosť býva väčšinou iná.

Prečo rodičia strácajú trpezlivosť, keď sa ich deti už po neviem koľkýkrát opýtajú na tú istú vec a použijú pritom otázky: „Čo je to, alebo prečo?
 
Deti sa postupne z obdobia, kedy nasávajú pomenovania okolitých vecí prehupnú do obdobia, ktoré je charakteristické otázkou, prečo je tomu tak. Nechcú vedieť presné vzdialenosti, zložité princípy, chcú len vedieť stručnú a jasnú príčinu. Najdôležitejšie je však, že chcú počuť vždy rovnakú odpoveď. Rovnaká otázka, rovnaká odpoveď. Tak ako ich neomrzí stokrát opakovaná rozprávka na dobrú noc, rovnako ich neomrzí dookola klásť rovnaké otázky a počúvať tie isté odpovede. Niekedy sa však všetko nedá vysvetliť jednoduchou odpoveďou, preto treba mať trpezlivosť a nájsť si čas na dlhší rozhovor.
 
Ak neviete na nejakú otázku odpoveď, hľadajte ju spoločne s dieťaťom. Zájdite spolu do knižnice, prelistujte si zopár kníh. Ak budete veľmi často opakovať, že to, či ono neviete, dieťa môže ľahko zlenivieť a udusíte v ňom semienko prirodzenej zvedavosti. Prestane mať záujem o nové veci. A to nechce určite žiadny rodič.
 
Nie nadarmo sa hovorí: „Čo sa za mladi naučíš, v starobe akoby si našiel!“ Práve počas obdobia otázok si dieťa formuje svoj vlastný názor na základe odpovedí od blízkych ľudí, teda nás rodičov.
Ak ho budeme neustále odsúvať na vedľajšiu koľaj a budeme ignorovať jeho otázky s tým, že je to len prechodné obdobie, z ktorého čoskoro vyrastie, uzavrie sa do seba. Môže sa stať, že ak bude mať nejaký vážnejší problém, nepovie a neprezradí vám nič. Veď, na čo aj.
 
Vo veku otázok, je preňho najdôležitejšie zodpovedanie toho, čo ho momentálne trápi. Ak ste mu nechceli pomôcť vtedy, nebude sa chcieť zdôveriť a hľadať pomoc ani potom. Preto, nepodceňujme prvé: „Čo je to a prečo svojich detí!“
 
KM
 
 

 
Autor fotografie:http://www.sxc.hu/photo/1070517