Pravda alebo mýtus? Tieto tehotenské témy sa možno týkajú aj vás

Pravda alebo mýtus? Tieto tehotenské témy sa možno týkajú aj vás

Od chvíle, kedy sa vaše okolie dozvie, že čakáte dieťa, vrece so zaručenými radami a tipmi sa roztrhne a valí na vás z každej strany. Asi každá mamička sa s tým počas tehotenstva stretne aspoň raz. Niektoré rady skúsenejších sú určite mienené dobre a môžete sa nimi nechať inšpirovať. V spleti informácií a rád je však dobré si ich najprv preveriť, pretože mnohé z nich sú naozaj len fámy, ktoré sa nezakladajú na pravde a sú už dávno vyvrátené. Najčastejšie fámy o tehotenstve, s ktorými sa na predpôrodných kurzoch stretáva pôrodná asistentka Elena Drapáčová, si môžete prečítať v tomto článku.

    1. V tehotenstve zabudnite na kávu

Káva je jednou z prvých vecí, ktorej sa ženy v tehotenstve vzdávajú v domnienke, že škodí správnemu a zdravému vývinu plodu. Hoci existujú štúdie, ktoré poukazujú na súvis medzi pitím kávy a predčasným pôrodom, spontánnym pôrodom či ochorením dieťaťa, existujú zároveň aj štúdie, ktoré tieto závery popierajú? Čoho sa teda držať? „Aj tu platí to staré známe: všetko s mierou. Podľa mojich vedomostí sa všetky výskumy, dokonca aj tie, ktoré preukazujú škodlivosť kávy v tehotenstve, zhodujú v tom, že jedna káva denne je bezpečná pre tehotnú ženu aj dieťa. Ak si dáte kapučíno alebo latte, prísun kofeínu síce neznížite, ale bude to pre vás prijateľnejšie,“ hovorí Elena Drapáčová, skúsená pôrodná asistentka.

    2. Mačka a toxoplazmóza

Ďalším mýtom, s ktorým sa často stretávame je nebezpečenstvo kontaktu tehotnej ženy s mačkou, ktorá by ju mohla nakaziť toxoplazmózou. Je pravdou, že toxoplazmóza predstavuje pre vývoj plodu veľkú hrozbu, avšak to nie je dôvod na paniku, keď uvidíte mačku vo svojej blízkosti. Pokojne ju môžete hladkať, hrať sa s ňou i kŕmiť ju. Jediné, na čo si musíte dávať veľký pozor je manipulácia s mačacími výkalmi. „Počas tehotenstva odporúčam používať ochranné rukavice. Platí to nielen pri odstraňovaní exkrementov, ale aj v prípade, ak sa venujete prácam v záhrade, alebo pracujete so zemou či hlinou, kde by sa časti výkalov mohli nachádzať. Úplnou samozrejmosťou by pre budúce mamičky mala byť dôkladná hygiena a čistota rúk,“ vysvetľuje Elena Drapáčová.

    3. Tehotná žena nesmie cvičiť

Aj tu platí, že primeraný pohyb a správe vykonávané cviky pod dohľadom odborného garanta sú prospešné nielen na priebeh tehotenstva, ale pomôžu aj pri pôrode. Zo svojich skúseností to potvrdzuje aj Elena Drapáčová: „Tehotenské cvičenie udržiava organizmus budúcej mamičky v dobrej fyzickej a psychickej kondícii, a tým vytvára predpoklady pre úspešný vývoj plodu i ľahšie zvládnutie pôrodu. Cviky na podložke, fit loptách, s gumami alebo činkami pomôžu uľaviť od bolestí chrbta, posilnia svaly panvového dna, prsné svalstvo a pomáhajú predchádzať kŕčovým žilám a opuchom na nohách,“ hovorí Drapáčová. Súčasťou kurzov tehotenského cvičenia sú aj dychové cvičenia, ktoré rodička taktiež zužitkuje pri pôrode. „Cvičenie nie je vhodné, ak je mamička vedená v ambulancii rizikovej gravidity, avšak vždy odporúčam osobnú konzultáciu s lekárom, ktorý to vie na základe zdravotného stavu tehotnej ženy posúdiť najlepšie. Aj mamičky bez zdravotných obmedzení by si však mali dávať pri cvičení pozor a sledovať, ktoré cviky im nie sú veľmi príjemné a radšej ich vynechať. Cvičenie má význam vtedy, keď je príjemné a bezbolestné,“ dodáva odborníčka.