Ponorka a dlhodobý vzťah

Poznáme to azda všetci. Dlhodobé vzťahy sú náchylné na tzv. „ ponorku“. Asi tušíte, čo to znamená. Začiatky bývajú vždy sladké, stále ste sa držali za ruku, nevedeli ste byť bez seba ani na deň, neustále telefonáty, smsky, chceli ste byť vkuse spolu.

V dlhodobom vzťahu, eventuálne manželstve, ste s partnerom celé roky takmer každý deň, neustále. A to niekedy navodzuje pocit tzv. ponorky. Ste nervózny jeden z druhého, vidíte na sebe zrazu všetky chyby sveta a začínajú prichádzať prvé nezhody a hádky. Začínate si liezť na nervy, nemôžete jeden druhého vystáť, narastá neustála kritika. Tento jav nie je nezvyčajný. Pripravili sme pre vás niekoľko rád, ako skoncovať s pani ponorkou.

Ako sa ponorke teda úspešne vyhnúť?

    1. Skúste krátke odlúčenie. Choďte na pár dní/ týždňov na menší výlet s priateľmi. Každý však so svojimi. Manžel so svojimi, manželka so svojimi. Buďte s partnerom v čo najmenšom kontakte. Začnete si chýbať, skôr či neskôr.

    2. Osteň žiarlivosti je najlepšia stratégia. Jemne partnera provokujte, ak ste v blízkosti iného muža/ ženy. Nie však príliš.

    3. Doprajte si čas pre seba, úplný oddych a relax. Ak ste žena, choďte na masáž, do fitka, kozmetiky. Všetky aktivity však bez partnera.

    4. Nájdite si nový koníček, napríklad beh, alebo šitie, pilates, jóga. Nemyslite stále iba na to, čo práve v tejto chvíli robí partner/ partnerka, ale venujte sa sebe.

    5. Doprajte si chvíľky výlučne pre seba. Samota je ďalšou spásou, ktorá vám pomôže. Nielen obklopiť sa ľuďmi, ale pokojne choďte sama do lesa na prechádzku aj na pol dňa. To isté môže urobiť aj partner. Doprajte mu chvíľku pre seba.

    6. Začnite chodiť na večere s priateľmi, nie iba s partnerom. Prídete na nové myšlienky, zážitky, skúsenosti, informácie. Možno vás oni navedú na život bez ponorky. Pokúste sa teda do vzťahu s partnerom vniesť nové zážitky a emócie.

    7. Cestujte, nové krajiny sú jedinečným lákadlom. Vyberte si aktívnu spoznávačku s priateľkami.

    8. Začnite spolu opäť „randiť“, aj keď máte päťdesiatku na krku. Prinesiete do svojho vzťahu novú iskru. Choďte na miesta, ktoré sú pre vás významné, z hľadiska vzťahu. Tam, kde padla prvá pusa, objatie, sex. Oživte staré a dobré spomienky.

    9. Oživenie v sexuálnej rovine je veľmi dôležité. Skúste skúšať nové polohy, romantiku pri sviečkach, iné miesta na sex, sexi spodné prádlo. Sex nesmieme v žiadnom štádiu vzťahu podceňovať.

 

Natalie
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/p%C3%A1r-levandu%C4%BEa-l%C3%A1ska-romance-1521404/