Október – mesiac úcty k starším. Ako im dokázať, že si ich stále vážime?

Na jesenné dni sa netreba dívať zachmúrene. Je to veľmi významné ročné obdobie, ktoré sa spája s oslavou... Oslavou života, lásky a úcty k starším. Tá pravá jeseň života sa dotýka nás všetkých rovnako. Neodvracajme pohľady, venujme úsmev a čas svojim starkým!

Keď sme ich potrebovali my, stáli pri nás. Teraz už možno nevládzu až tak vyrovnane stáť, no vždy majú pre nás pochopenie. Dajme im najavo, že si vážime ich opateru, výchovu a  životné skúsenosti, o ktoré sa s nami vždy s láskou podelia.

Život je krásny a môže byť ešte krajším v akomkoľvek veku. Nikdy nie je neskoro na zábavu, vzdelanie či nové záľuby. Dokážme svojim starkým, že aj pre nich je dosť priestoru a možnosti na sebarealizáciu. Nie sú žiadnou perifériou spoločnosti, ale jej významnou súčasťou.

Aby sa naši starí rodičia lepšie cítili, potrebujú vedieť, že máme o nich zakaždým rovnaký záujem. Pre nich je dosť dôležitým „životabudičom“ duševná pohoda, pozitívne myslenie a pravidelné odreagovanie. Väčšina seniorov trávi všetok svoj čas už len „oddychom“ doma. O to horšie, ak sú už sami. Z každého kúta na nich dolieha samota, v mysli sa im vynárajú spomienky, keď ich v dome bolo päť a možno aj viac. Takýto režim dňa rozhodne nikomu neprospieva. Ako im dopriať viac krásnych dní?

Rozprávajte sa s nimi!

Starší ocenia najviac vašu návštevu, osobné priame stretnutia a rozhovory. Aj keď im zavoláte, napíšete sms správu, pre nich je to veľmi malou náplasťou. Sú citlivejší a aj ľudia vo vyššom veku potrebujú stále emocionálne rásť. Osamote to ide veľmi ťažko... Za takých podmienok skôr prepadnú úzkosti, smútku a ďalším negatívnym stavom.

Zmena prostredia

Mladí majú vo zvyku pozvať ich k sebe domov, aby ušetrili čas a námahu plánovať výlety so starkými. Na tom nie je nič zlé, no opäť sú len „medzi štyrmi stenami“. Dbajte aj na ich vitalitu a načerpávanie energie. Skvelým tipom je trávenie času v prírode.

Samozrejme, všetky okolnosti prispôsobte aj ich zdravotnému stavu. Oveľa lepšie ako doma sa budú cítiť na prechádzke v parku. Rušným mestským uliciam sa radšej vyhýbajte. Pôsobí to stresujúco, nepokojne. Ak máte deti, vezmite ich so sebou. Tie sú pre starších veľkou inšpiráciou a zdrojom pozitívnej energie.

Kultúrne spestrenie dňa

To je ideálnym tipom, ako spojiť príjemne s užitočným. Prostredie divadiel, galérií či múzeí ich posúva ďalej nielen duševne , ale aj inteligenčne. Stále majú právo objavovať, kreatívne a vzdelanostne sa rozvíjať. Tak prídu na iné myšlienky a môžete spoločne zahájiť nové diskusné okienko.

Láska je stále na nezaplatenie!

Nezabúdajme, že pociťovať strach zo samoty a obavy pre nezáujem najbližších, je to najhoršie, čo môžu dať deti a aj vnúčatá svojim starým rodičom... Vzájomne by nám malo na sebe viac záležať, a to nielen pri príležitosti osláv úcty k starším!  

Tatiana
 
    
Autor fotografie:www.pixabay.com