Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Hnev. A čo s ním?

Niektorí z nás sú veľmi pokojné povahy, ale niektorí ľudia sú veľmi prudkí a agresívni. Hnev a agresivita sú ničiace nielen pre nás, ale aj pre naše okolie, ktoré milujeme.

Hnev, zloba, zlosť sa v našom vedomí objavuje vtedy, keď strácame istotu a kontrolu nad situáciou. Keď život nekráča podľa smerníc, ktoré sme si vysnívali, tak narastá v nás agresivita a hnev. Prejavy hnevu najčastejšie narušujú vzťahy medzi ľuďmi. Práve hnev je väčšinou prehnaná reakcia na nepriaznivú situáciu. Je dôležité vedieť, ako s ním pracovať a kontrolovať ho. Hnev je síce zdravou emóciou, no nemali by sme sa ním nechať úplne ovládať a zničiť.

Nekontrolovateľný hnev nič nevyrieši  a situáciu iba zhorší. Pohneváte si proti sebe ľudí, ktorí vás milujú. Odpustiť sebe a všetkým ľuďom naokolo je najdôležitejším opatrením, ako sa s hnevom vedieť vyrovnať, pretože hnev vedie k zatrpknutosti a pesimizmu.

Odpustenie je dôležité pre vlastné duševné zdravie a pokojnú myseľ. Je to prejav lásky k sebe samému a aj k svojmu blížnemu. Pokúste sa odpustiť aj vtedy, keď ste presvedčení o tom, že druhá strana si to vôbec nezaslúži. S pokorou rastie aj schopnosť počúvať iných.

Kroky k pokoreniu hnevu

  • V prvej chvíli pomáha, keď sa zhlboka nadýchneme, vydýchneme, napočítame minimálne do 10 (v mysli, nie nahlas) a začneme sa sústreďovať na niečo celkom iné.
  • Keď ste vytočení, skúste sa ovládnuť a nekonať s horúcou hlavou. Namiesto toho sa rozptýľte niečím iným a doprajte si trochu času na premýšľanie. Pamätajte, hovoriť striebro, mlčať zlato.
  • Snažte sa všetko prebrať v hlave z opačnej strany, napríklad, ak vás niekto rozčúlil, skúste to všetko vnímať z jeho strany, ako to vníma on, prečo konal tak, ako konal. Možno mal nejaké pohnútky, alebo dôvody, snažte sa ho vnímať pozitívne. Neraňte druhých ostrými slovami. Keď sme nahnevaní, často vyslovíme veľmi veľa ostrých slov, a tým ubližujeme iným, a napokon, aj sebe. Premýšľajte predtým, než niečo poviete.
  • Ak vás pochytí amok, alebo strašný hnev, dajte si studenú sprchu, alebo sa ovlažte studenou vodou a vybehnite von na vzduch, nebuďte doma.
  • Vykonávajte protistresové cvičenia, ako sú joga a meditácia. Pomôžu vám uvoľniť sa a zrelaxovať.
  • Hnevu sa vždy najlepšie zbavíte tým, že sa nastavíte tak, aby ste cítili mier, lásku, harmóniu  a spokojnosť. Trvá to síce dlhšiu dobu, ale pri pravidelnom cvičení sa to dá naučiť.

Natalie


Autor fotografie:www.pixabay.com