Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Halloweenska výzdoba pre deti – tak, aby ich rozveselila a nie zastrašila!

Halloweenska noc má svoju jedinečnú moc! Po tom, ako si spolu s rodinou uctíme pamiatku zosnulých, veľa mladých sa odoberie na tematické Halloween party. Výzdoba a výber dekorácií je zameraný na všetko, čo vyvoláva strach. Noc patrí strašidlám, duchom, pavúkom a priam odpudzujúcim maskám. Dospelí to považujú za istý spôsob zábavy, odreagovania. Iné je však pripraviť halloweensku výzdobu pre deti.

Deti nevnímajú symboliku a obrazy tak ako dospelí. Všetko chápu doslovne, a preto je s nimi náročné hovoriť aj o tematike smrti a rôznych posmrtných javoch. Je ťažšie ich presvedčiť, že strašidlá neexistujú, keď vedľa nich stojí niekto s bielou plachtou a po celom dome sú rozvešané nie veľmi veselé dekorácie.

Deťom sa musí aj halloweenska výzdoba dokonale zapáčiť a rozveseliť ich. Pri tomto type výzdoby sa dospelí jednoducho nemôžu pretekať v hrôzach a dokonale navrhnutých „zlobrov“, ale v oveľa umiernených nápadoch. Je oveľa náročné pripraviť výzdobu na Halloween tak, aby ste nevyšli z tematiky, ale pritom neohrozili ani vnímanie tých najmenších.

Deti prežívajú každú emóciu naplno, intenzívnejšie ako dospelí. Výnimkou teda nie je ani strach, ku ktorému majú počas halloweenskej noci azda najbližšie. Prípravy riaďte tak, aby žiadne z detičiek nemalo v neskoršom veku traumu z halloweenskych osláv. Ako na to?

Pripravujte dekorácie spolu s deťmi

O tradíciách halloweenskej noci najprv deti dostatočne oboznámte. Nech majú akú-takú predstavu, o čo ide a že nič nie je skutočné. Aj to najväčšie strašidlo je len z látky, papiera a ďalších ozdôb. Nech sú súčasťou príprav, umožnite im vyberať a rozhodovať. Rozveselia ich pestré farby, symetria tvarov, príjemná vôňa a dekorácie vyrobené z materiálov, ktoré bežne poznajú.

Nestarnúcou klasikou sú vyrezávané tekvice. Aj ony však dokážu každým rokom inak prekvapiť. Deti sa potešia už len tým, že im dáte veľké lyžice na vydlabávanie vnútra tekvíc. Zabudnite na jednu horiacu sviečku vo vnútri, ale s deťmi kreujte ďalšie roztomilé nápady. Každá dekorácia, zvlášť postavičky, sa musia usmievať...

Usmievať sa dokážu už aj veľkými očami. Najprv im pomôžte vyrezať otvory, tie ďalej vyplňte guľami z farebných papierov, na ktoré nalepíte gombík alebo vrchnáčiky. Ako oči môžu poslúžiť malé detské plastové loptičky, ktoré sa dajú rôzne pomaľovať. Dôležité sú ústa a samotný úsmev. Ten musí byť širokánsky a zúbky síce štrbavé, ale zato poriadne roztomilé. Možno ich dolepiť z kartónu, polystyrénu a pod. Rúčky a nôžky môžu vytvárať rôzne druhy ovocia či zeleniny (uhorka, baklažán). Zatiaľ čo jedna tekvicová postavička má napríklad zlomenú nohu (vyplnený kartónový valček nalomte, obviažte gázou), druhá musí nosiť okuliare (veľmi jednoducho si ich deti vymodelujú z plastelíny). Deťom sa najlepšie tvorí v spojitosti s príbehmi, rozprávkou, niečím, čo má zábavný, ale aj poučný charakter.  Príjemné prípravy!    

Tatiana             
Autor fotografie:www.pixabay.com