Budeme v apríli ešte doma? Odborník radí, ako s deťmi efektívne zvládnuť karanténu

Budeme v apríli ešte doma? Odborník radí, ako s deťmi efektívne zvládnuť karanténu

Rok sa s rokom stretol a už viac ako dvanásť mesiacov čelíme doma výzvam, ako s deťmi skĺbiť prácu, školu, domáce povinnosti a voľný čas. Radosť z voľnejšieho režimu opadla veľmi rýchlo, zatiaľ čo si deti spočiatku online výučbu užívali, teraz už im spolužiaci a školské prostredie chýba. Jar so sebou prináša novú vlnu energie a snáď aj nové možnosti, ako sa s karanténou vysporiadať. Inšpirujte sa tipmi, ako deťom upraviť denný režim tak, aby ste mali čas a energiu nielen na každodenné povinnosti, ale aj na spoločné rodinné chvíle.

Jasne daný rozvrh prináša viac slobody

Pobyt doma zvádza k tomu, že sa nedodržiavajú bežne zabehnuté rituály, ako sú spoločné raňajky, obliekanie  sa do školy a iné. Kto vlastne potrebuje nohavice, keď pani učiteľka nevidí, že deti sedia v pyžame? Naopak, dodržiavanie vopred nastaveného režimu, ktorý bol pred karanténou, pomôže nielen deťom, ale celej rodine. Jasne si teda určite konkrétne časy, o koľkej majú deti vstávať, raňajkovať a o koľkej majú byť pripravené na online výučbu. Nezabúdajte ale ani na voľný čas. Ak majú deti v celodennom rozvrhu vyhradenú chvíľku aj na hranie, budú sa mať na čo tešiť a zároveň sa budú viac sústrediť na úlohy. Tým, že stanovíte deťom režim, doprajete aj sebe viac slobody. „Všetko je o určitom nastavení. Ak mali deti roky naplánované aktivity, ktoré riadili ich voľný čas je určite dobré v tom pokračovať v takej miere, v akej je možné, aby to rodina a okolie zabezpečili a zároveň aby to bolo pre všetkých to najlepšie riešenie. Je skvelé mať záchytné body, ktorých sa môžu držať deti aj my dospelí. Dáva nám to totiž určitý pocit istoty,“ hovorí psychologička a koučka Kamila Velková.

Jedna miestnosť na jednu aktivitu

Zostať v posteli počas práce alebo výučby znamená polovičnú produktivitu. To však neplatí len o posteli, ale aj o priestore samotnom. Ak sa vaše deti učia v rovnakej miestnosti, kde sa aj hrajú, ich pozornosť bude samozrejme omnoho nižšia. Pokúste sa nájsť miesto, kde sa budú venovať len a len škole. Deti tak budú môcť ľahšie oddeliť radosti od povinností a bude pre ne jednoduchšie sa na výučbu koncentrovať.

Upratovanie ako užitočná zábava

Cez noc sa z väčšiny mamičiek stali opatrovateľky, kuchárky, upratovačky a učiteľky na plný úväzok. Skúsili ste do domácich povinností zapojiť vašich malých pomocníkov? Verte či nie, deti vám s nadšením pomôžu napríklad s upratovaním. Zažijete pri tom príjemne strávený čas, izba bude uprataná – aj keď to možno bude trvať o máličko dlhšie, a deti sa naučia správnym návykom. Upratovacou aktivitou môže byť napríklad aj hravé umývanie hračiek. Pošlite deti do kúpeľne, doneste im hračky, hubu a mydlo. Deti hranie s vodou milujú, spojíte teda zábavné s užitočným. A konečne zmyjete prach z tých autíčok, po ktorých už tak dlho nenápadne pokukujete. Deti sa rady zapoja aj do prípravy jedál alebo do pečenia. Nechajte ich dekorovať zeleninovú oblohu na slávnostné taniere alebo vyšperkovať tortu či malé cup cakes. K tomu sa skvele hodí nielen ovocie, ale napríklad aj cukríky Haribo, ktoré majú už po generácie radi deti aj dospelí a ktoré sú najrôznejších tvarov a farieb. Deti si pri tom nielenže precvičia jemnú motoriku, ale rozvíria aj svet fantázie, čo je tiež veľmi dôležité.

Rozhýbte to aj s hračkami

So zatvorenými krúžkami a obmedzeným pohybom je ťažké donútiť deti hýbať sa. Čo keby ste ale spojili pohyb s hrou? Vezmite (už umyté) hračky a pripravte deťom prekážkovú dráhu. Môžete stopovať, ako dlho im trvá dráhu prebehnúť. Dokonca s nimi môžete dráhu stavať a nechať ich kreativitu tvoriť tie najzamotanejšie prekážky. Ďalšou aktivitou môže byť napríklad hra na schovávačku. Zatiaľ čo deti počítajú, poschovávajte im hračky po izbe. Stopujte, za ako dlho plyšové hračky nájdu, alebo kto ich nájde viac. Skvelou aktivitou na vybíjanie energie je aj tanec. Že ste sami na pohyb úplne drevení? Na tom vôbec nezáleží! Technológie nám opäť a znovu zjednodušujú život, keďže napríklad na YouTube nájdete veľa detských tančekov a tutoriálov. „S online výučbou sa veľa detí zavrie vo svojich izbách a celé dni je ich najväčším pohybom cesta do chladničky. Pritom je preukázané, že fyzická aktivita je úzko spojená s aktivitou mozgu. Ak sa nám nedarí ísť aspoň raz za deň von na prechádzku, vidím akúkoľvek fyzickú aktivitu ako doslova nevyhnutnú. Spomínaný tanec je úžasný, pretože podporuje spontánnosť a kreativitu,“ potvrdzuje Kamila Velková.

S prarodičmi na linke

„Škola má okrem úlohy vzdelávacej aj úlohu socializačnú – a tú by sme určite nemali zanedbávať. Niektorí učitelia si to uvedomujú a dávajú vo svojich hodinách priestor napríklad pre tzv. „small talk“, kedy sa deti bavia, o čom chcú, ale nie je to plnohodnotná kompenzácia rozhovorov, ktoré by viedli v škole,“ hovorí psychologička Velková. Preto aj keď sa vám zdá, že vídať rodinu a kamarátov cez obrazovku nie je to pravé orechové, je to dôležité a prináša to radosť všetkým zúčastneným. Sme teraz oveľa osamelejší, než kedykoľvek predtým a pridávať ďalšie screen-time možno nepôsobí ako tá správna voľba, ale aj malá dávka socializácie dodá deťom veľkú náruč pozitívnej energie. Čo keby namiesto vás rozprávku na dobrú noc čítal pre dnešok dedko? A čo tak si skúsiť upiecť s babičkou online jej lahodné sušienky? Alebo večer stolných hier? A to isté platí aj s kamarátmi vašich detí. Aj keď sa to zdá nemožné, opak je pravdou. Zistite, čo majú doma za hry, spojte sa on-line, posúvajte za seba navzájom figúrky a zistite, kto je majster virtuálne-nevirtuálnych stolných hier.