Ako zlepšiť našim ratolestiam imunitu?

Ako zlepšiť našim ratolestiam imunitu?

Pod slovom imunita rozumieme schopnosť organizmu odolať škodlivým látkam, ktoré nečakane napadnú náš organizmus. Niekedy je naše telo oslabené, a preto je tu imunitný systém, ktorý bojuje proti škodlivým baktériám a vírusom.

Imunitný systém by mal fungovať stopercentne, inak hrozí riziko rozmnoženia nechcených a neželaných chorôb. Malé deti niekedy majú problémy s imunitou, nemajú ju takú silnú ako dospelí. Stále sme vystavení útokom mnohých  baktérii, a to platí aj pre naše ratolesti. Mnohé nepríjemné choroby, ktoré trápia deti, sú najmä vlhký či suchý kašeľ, zápaly hrdla, hrtana, vodnatá nádcha, zápaly ucha, dokonca nebezpečné zápaly pľúc.

Kroky, ktorými môžeme zabojovať proti chorobám

    1.  Strava

Základ tvorí pestrá a výživná strava. V súčasnej dobe je najkritickejšia strava, ktorú prijímame. Súvisí to aj s čoraz častejším výskytom obezity u čoraz mladších ľudí. Deťom rodičia servírujú často nezdravé jedlá, fast foody, sladkosti, chýba im zdravá a vyvážená strava plná zeleniny, ovocia a vitamínov.

    2. Sedavý spôsob života

Sedavý spôsob života je potrebné vymeniť za pohyb a športovanie. Starší ľudia si ešte dodnes pamätajú, ako sa hrali na ihrisku do neskorých večerných hodín, skákali cez švihadlo, alebo sa naháňali po lese. Dnes takéto aktivity deťom výrazne chýbajú a väčšinou žijú sedavým spôsobom života, čo výrazne znižuje ich obranyschopnosť. Imunitu im nevybudujete tým, že ich vezmete do obchodného centra na koláč a colu.

3. Otužovanie

Častým problémom počas zimných mesiacov je nadmerné kúrenie v domácnostiach. V spálni by malo byť okolo 22°C, rozhodne nie viac. Deti počas zimy nemajú dostatočný pohyb na vzduchu. Treba ich otužovať aj v studenom počasí, napríklad striedať studenú a teplú sprchu. Často a za takmer každého počasia sa venovať outdoorovým aktivitám, športom, samozrejme vo vhodnom a primerane teplom oblečení. Neobliekať tiež príliš tesne, ale používať pohodlné oblečenie.

   4. Spánok

Bez kvalitného a dlhého spánku je nemožné zabezpečiť dostatočnú regeneráciu tela. Kvalitný spánok by mal byť neprerušovaný a malo by sa spať minimálne 7 hodín.

5. Protizápalové potraviny

Konzumácia protizápalových potravín. Tieto potraviny nie sú práve najobľúbenejšie, ale môžeme ich vhodne primiešať do jedál. Patria k nim napríkld cesnak, zázvor, rakytník... Ak je dieťa choré, alebo má oslabenú imunitu treba tieto potraviny servírovať častejšie. Naopak sladkosti, biele pečivo, sladené nápoje napomáhajú k premnoženiu baktérii.

6. Vitamíny

 Najlepší pre imunitu detí je stály prísun vitamínu C, najmä vo forme čerstvého sezónneho ovocia a zeleniny, tiež vitamínu D a taktiež vyššie spomenuté protizápalové potraviny.

Imunitu detí je potrebné budovať odmalička a správnymi krokmi.

Natalie