Ako zabaviť deti počas dlhých zimných večerov?

Na každom ročnom období by sme mali objavovať to krásne a jedinečné. Obdobie chladnej jesene a zimy považujeme za zvlášť náročné na trávenie voľného času a výberu vhodných aktivít. Čím sú deti mladšie, tým majú viac energie a tú potrebujú „rozmeniť na drobné“. Umožnime im to!

Neveďte deti k tomu, že zima je zlá a vonku sa už nedá hrať. Tým si len zjednodušujeme, ako ich dostať dnu a venovať sa sami sebe alebo rôznym domácim prácam. Pokiaľ je vonku sucho, aj keď pofukuje vietor, vždy je kopec možností na skvelé aktivity.

Počas chladnejších dní sa dokonale zahrajú na bicykli, odrážadle alebo pri loptových hrách. Náročnejšie je vybrať vhodný terén a viac vás súri čas. Skôr sa stmieva, no ulice a ihriská by mali byť aj tak dostatočne osvetlené.

Ak máte strach, že dieťa ochorie, strávte s ním vonku pomenej času, ale zato aj niekoľkokrát do dňa. Podvečer ich nechajte vybehať sa, menšiu trasu okolo bloku, na dvore alebo pozdĺž ihriska zvládnu už aj malí škôlkari. Ide o to, aby ste sa čo najviac snažili odbúravať v nich zlozvyky usadlého a fyzicky neaktívneho života.

Keď sa počasie zhorší, vytvárajte im aj dnu dosť príležitostí na kreatívnu a náučnú hru. Deti nedokážu dlho obsedieť na jednom mieste a rodičia majú aj iné povinnosti. Ak to skĺbite v jedno, čas vám všetkým ubehne rovnako rýchlo a efektívne. Deti vás chcú vo všetkom napodobňovať...

Vyhadzujete škatule, plastové fľaše a ony okolo vás pobehujú? Výborne! Hračiek majú dosť, ale čo tak vytvoriť si s nimi autodráhu z papierovej škatule, menší rušeň alebo pre dievčatko domček pre bábiky? Fantázii sa medze nekladú a nadbytočných papierov, časopisov či textílií máme všetci doma dosť!

Šantenie deťom pristane a pre rodičov je to tiež príjemná spomienka na svoje „mladé letá“. Nič viac ich nepoteší, ako niečo, čo si s nimi spoločne vytvoríte a vzápätí to môžu rozmontovať, poprekladať či jednoducho zbúrať. Výbornou aktivitou sú hry v detských bunkroch z kartónov, plachiet a pod.

Počas dlhých večerov je bežnou odporúčanou aktivitou čítanie rozprávkových kníh... Ešte lepšie, keď si s nimi vytvoríte vlastnú malú knižku alebo denníček. Zopár výkresov, farbičiek, nálepiek a pomôcok na lepenie a zväzovanie sa hádam nájde v každej domácnosti. Tá radosť v detských očiach bude neopísateľná a svoju „hand-made“ knižku si budú ceniť najviac zo všetkých!        

Tatiana
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/die%C5%A5a-zima-sneh-v%C3%BDlet-rodina-1058286/