Ako sa stať dobrým nevlastným otcom pre dcéru?

Moje dieťa je aj tvoje! To by malo byť hlavné motto v každom rodinnom živote, kde majú partneri okrem spoločných detí, aj svoje vlastné z predchádzajúcich vzťahov či manželstiev. Nevlastní rodičia to nikdy nebudú mať ako na ružiach ustlané. Zvlášť otcovia sa budú musieť okamžite stať hrdinami. Hrdinami, ktorí zabezpečia a vždy budú mať na viac pre zranené dievča, čo len pred časom zostalo bez otca.

Každý vzťah je výnimočný, odlišný, pričom v jednej chvíli môže byť priam ideálny a o pár dní si už príbuzní nevedia prísť ani na meno. Ťažko sa tieto veci zovšeobecňujú... Aj nevlastní rodičia vedia uškodiť, no niektorí sú podľa detí omnoho lepší, než boli ich biologickí. Ťažko súdiť, väčšinou platí, že čo nezažijeme, nikdy nebudeme mať na to jednoznačný názor.

Vychádzame z toho, že v živote dcéry má otec nezastupiteľnú úlohu. Dievčatá sú nežné, citlivé a tá prvá ochranná ruka ich najviac poteší od otca. Ak tu nie je vlastný, a to môže byť naozaj z rôznych dôvodov, mal by dievčaťu pomáhať ten druhý. Ak už je dievča natoľko vyspelé, že celú situáciu plne chápe, o to bude ťažšie zaplniť jej prázdne miesto v ubolenom srdiečku.

Zo začiatku bude veľa sĺz!

Nevlastný otec nemôže dať najavo svoju zraniteľnosť a obavy zo zodpovednosti za dcéru. Tým dievča stratí poslednú nádej, že je tu stále niekto, kto bude nad ňou držať ochranné krídlo. Určite tým nechceme odoprieť nevlastným otcom právo na slzy! Aj pre nich je to nová etapa v živote a možno ani netušia, čo ich čaká. Najmä vtedy, ak boli doposiaľ bezdetní a slobodní.

Rolu nevlastného otca nezačínajte zhurta, nekontrolovane a prísne. Zo začiatku sa vyvarujte zákazom a kriku. Všetko však v rámci slušnosti, pretože dievčatá veľmi rýchlo vycítia, že si môžu dovoliť. Potom sa to môže obrátiť proti vám a nevlastná dcéra vás absolútne nebude rešpektovať. To by mala korigovať aj mama dievčaťa a nedovoliť jej rozlišovať vlastný – nevlastný. Postupne by tieto pojmy mali úplne vymiznúť a rodina začať perfektne fungovať ako jeden celok! Držíme vám palce!  

Tatiana  
Autor fotografie:www.pixabay.com