Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Ako sa nestať otrokom predvianočného zhonu?

Vianoce by mali byť sviatkami radosti, lásky a pokoja. Bohužiaľ, nie vždy to je práve takto, pretože chceme, aby bolo všetko dokonalé – jedlo, bývanie, výzdoba, darčeky...

Robíme všetko, čo je v našich silách. Namiesto radosti však pociťujeme stres, únavu, nervozitu či úzkosť. Po dobrej nálade nie je ani stopy. Čo urobiť preto, aby to bolo tento rok inak?

Uvedomte si, čo je v živote naozaj dôležité

Skôr, ako sa necháte strhnúť predvianočným zhonom panujúcim všade navôkol a neodbytnými vianočnými reklamami v televízii, pokojne si sadnite a popremýšľajte, čo je pre vás a vašu rodinu skutočne dôležité. Je to spokojná partnerka a usmievavá mama, ktorá má dostatok času a energie na svoju rodinu, alebo dokonale uprataný byt, dobroty od výmyslu sveta či noblesná vianočná výzdoba? Túto otázku pokojne položte aj svojmu manželovi a deťom. Odpoveď vás určite poteší a zároveň sa vám uľaví, že nie všetko musí byť tip-top.

Každý deň trávte čas so svojou rodinou pri nejakej príjemnej aktivite

Advent je prípravou na Vianoce a mal by byť niečím výnimočný. Mali by to vedieť aj vaše deti. Vyčleňte si preto každý deň počas tohto obdobia aspoň niekoľko minút na to, aby ste sa venovali nejakej spoločnej aktivite – môžete si čítať vianočné rozprávky, počúvať koledy alebo  piecť vianočné dobroty. Nezabudnite spoločne navštíviť vianočné trhy a nechajte sa strhnúť ich magickou atmosférou.

Urobte si plán

Pokiaľ chcete pred Vianocami dôkladnejšie poupratovať byt, upiecť a urobiť akú-takú výzdobu, začnite už začiatkom decembra. Urobte si plán dôležitých aktivít. Napríklad počas prvého týždňa si dajte za úlohu postupne poumývať okná, druhý týždeň venujte triedeniu nepotrebných vecí zo šatníka, tretí týždeň pečte vianočné dobroty atď. Ak budete mať plán aktivít, ktoré chcete zvládnuť, nestane sa vám, že dva dni pred Vianocami budete s vyplazeným jazykom umývať okná, popritom piecť, zháňať darčeky a aj zdobiť stromček.

Spíšte si zoznam darčekov

Aj s nakupovaním darčekov môžete začať niekoľko týždňov pred Vianocami. Skôr, ako sa do toho pustíte, spíšte si zoznam, ktorým sa budete riadiť. Nestane sa vám, že na niekoho zabudnete. Čas vám ušetrí nakupovanie cez internet.

Zapojte ostatných členov rodiny

Ako si zariadite, tak budete mať. Do upratovania či pečenia môžete zapojiť celú rodinu. Manžel môže poutierať prach z ťažko dostupných miest, deti môžu pomôcť pri upratovaní alebo zdobení stromčeka.


Myslite na seba

Nezabúdajte, že počas predvianočného chystania a zháňania by ste si mali nájsť aj čas pre samú seba. Načerpáte nové sily a všetko zvládnete ľahšie.


Mirka 
Autor fotografie:www.pixabay.com