Ako a prečo so sebou viesť pozitívny vnútorný rozhovor?

„Zlyhal som. Ak to neurobím, všetci budú zo mňa sklamaní. Som tučná a nikdy neschudnem. Nedokážem to.“ Takéto dialógy sa v našom vnútri odohrávajú niekoľkokrát denne. Ak to dokážeme zmeniť, budeme nielen šťastnejší, ale aj zdravší.

Hovorí sa, že optimisti vidia pohár poloplný, pesimisti poloprázdny. Ak patríte do tej druhej kategórie, môžete to zmeniť tak, že si posvietite na svoj vnútorný dialóg, ktorý prebieha vo vašom vnútri. Čiže sa začnete so sebou rozprávať pozitívne – postupne sa prestanete týrať nezmyselnými výčitkami, zameriavať sa na negatívne stránky a prehliadať tie pozitívne, očakávať najhorší scenár a vidieť svet čierno-bielo, hoci v skutočnosti existuje aj  stredná cesta.

Čo vám pozitívny vnútorný dialóg a optimistickejší pohľad na svet prinesú? Tak napríklad väčšiu spokojnosť so životom, viac pohody do každodenného bytia, ale aj lepšiu imunitu, kardiovaskulárne zdravie a menej stresu. V konečnom dôsledku máte väčšiu šancu prežiť dlhý a naplnený život.

Ako na to?

Aj v tomto prípade platí, že každá zmena si vyžaduje čas. Ak ste roky mysleli negatívne a seba samého i okolitý videli čierno-bielo, nečakajte, že sa všetko zmení v priebehu niekoľkých dní. Je dôležité, aby ste na sebe pracovali každučký jeden deň a nenechali sa odradiť neúspechmi. Ako začať?

Podstata je jednoduchá. Vždy, keď vám napadne negatívna myšlienka týkajúca sa vášho ja, stopnite ju a jednoducho ju nahraďte pozitívnou. Napríklad: „Neskutočne som sa strápnila, pretože to nevyšlo.“ Hneď, ako začnete o sebe takto premýšľať, myšlienku zastavte, vymažte ju a nahraďte pozitívnou. „Môžem byť na seba hrdá, že som to vôbec skúsila, pretože to chcelo odvahu.“

Skúste sa tomuto cvičeniu poctivo venovať jeden deň a na jeho konci si zrekapitulujte, ako sa cítite. Garantujeme vám, že už po jednom takomto dni vám bude oveľa ľahšie na duši. Keď sa vám aj stane, že vám to s nahrádzaním negatívnych myšlienok o sebe tými pozitívnymi nepôjde celkom podľa plánu, nevyčítajte si to a pokračujte ďalej. Na to, aby sa zvyk aspoň trošku zautomatizoval, je potrebných minimálne 28 dní.

Úsilie pretransformovať svoj vnútorný dialóg môžete podporiť aj tým, že každý deň si doprajete chvíľu v tichu iba sami so sebou. Môžete sa venovať modlitbe, meditácii alebo pestovať rituál vďačnosti.

Samozrejme, pokiaľ si neviete poradiť sami – nedokážete si prejaviť láskavosť a rozprávať sa so svojím ja pozitívne, vždy máte možnosť kontaktovať skúseného kouča, ktorý vás nasmeruje presne tam, kam potrebujete.

Mirka

 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/%C5%BEena-kr%C3%A1sna-diev%C4%8Da-portr%C3%A9t-o%C4%8Di-3141448/