7 tipov, ako mať rada samú seba

Primerané sebavedomie a zdravá sebaláska idú ruka v ruke – ovplyvňujú náš osobný, partnerský i pracovný život.

Ak nemáme sebalásku na primeranej úrovni, nikdy nemôžeme byť šťastní, žiť naplnený a spokojný život. Výstižne to povedal Charlie Chaplin: „Keď som začal milovať sám seba, oslobodil som sa od všetkého, čo neprospievalo môjmu zdraviu – jedlo, ľudia, veci, situácie a všetko, čo ma odvádzalo preč odo mňa samého. Najskôr som tomu hovoril egoizmus, dnes viem, že to je láska k sebe.“

Ako mať rada samú seba?

1. Sústreďte sa na to, čo je na vás pekné a dobré

Nikto z nás nie je dokonalý – robíme chyby. Je to ľudské. Dôležité je prijať to ako fakt, a keď zlyháme, tak sa treba jednoducho poučiť a ísť ďalej.
Čo je ešte dôležité? Prestaňte o sebe rozmýšľať a rozprávať negatívne, nenadávajte si.
Začnite tým, že si budete dávať pozor na negatívne myšlienky alebo reči o sebe. Ak vám napadne, že ste neschopná, myšlienku stopnite a nahraďte pozitívnou.
Pomôcť v tomto smere môže aj denník, do ktorého si budete dennodenne zapisovať všetko, čo sa vám podarilo. Aj najmenšie maličkosti.

2. Neporovnávajte sa

Začína to už vtedy, keď sa narodíme a pokračuje počas celého života. Porovnávajú nás s Aničkou či Ferkom od susedov, ktorí už v dvoch rokoch pekne rozprávali a vedeli napočítať do desať. Neskôr sa začneme porovnávať aj my so štíhlou a šikovnou kolegyňou, známym, ktorý chodí trikrát do roka na luxusnú dovolenku a podobne.

Porovnávanie k ničomu dobrému nevedie. Na jednej strane nepoznáme cestu, ktorou musel prejsť objekt nášho porovnávania a na druhej strane to podkopáva našu sebadôveru a sebalásku.

Takže neporovnávajte sa a radšej urobte niečo pre seba!

3. Starajte sa o seba

Človek, ktorý sa má rád, sa primerane stará o svoje telo i dušu. Usiluje sa zdravo stravovať, športuje, dbá o svoj vzhľad, vzdeláva sa, vie povedať NIE...

Máte v tomto smere medzery? Pustite sa do vykonávania zmien! Spočiatku postačia malé kroky – doprajte si zdravé raňajky, doprajte si relaxačnú masáž, kúpte si knižku, ktorá sa vám páči a prečítajte si ju. Veľa malých zmien dokáže urobiť skutočne veľké rozdiely.

4. Vyskúšajte zrkadlovú metódu

Každé ráno po prebudení sa pozrite do zrkadla, usmejte sa na seba, poprajte si dobré ráno a povedzte si, aká ste pekná…
Robte tak  aspoň po dobu 21 dní a uvidíte, že vaše sebavedomie i sebaláska budú stúpať.

5. Venujte sa tomu, čo vás baví

Možno nemáte hneď guráž na to, aby ste odišli zo zamestnania, ktoré vás dlhodobo ubíja. Urobte však aspoň niečo preto, aby ste na to mali odvahu časom – rekvalifikujte sa, venujte viac času svojim koníčkom, hľadajte si novú prácu.

6. Ak sa vám na sebe niečo nepáči a dá sa to zmeniť, zmeňte to!

Podkopávajú vaše sebavedomie a sebalásku kilá navyše? Máte pocit, že neviete komunikovať s ľuďmi? Zmeňte to! Upravte jedálny lístok, začnite sa hýbať, navštívte fitness trénera. So sociálnou komunikáciou vám môže pomôcť napríklad kouč alebo psychológ. Kto hľadá, riešenie vždy ho nájde.

7. Žite tu a teraz

Kľúčom k šťastiu, spokojnosti a aj sebaláske je život v prítomnosti. Usilujte sa sústrediť na všetky drobné radosti a činnosti, ktoré vykonávate práve teraz a na tomto mieste.

Mirka

 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/%C5%BEena-po%C4%8D%C3%BAva%C5%A5-vn%C3%BAtorn%C3%BD-hlas-krik-4581024/