Vláknina, dôležitá súčasť potravy

Vláknina, dôležitá súčasť potravy

 Vláknina je dôležitou súčasťou výživy človeka. Nachádza sa v rastlinných zložkách potravy, v celozrnných produktoch, ovocí, zelenine, strukovinách, semenách a orechoch. Pravidelný denný príjem vlákniny pomáha udržiavať črevá v zdravom stave. Vďaka vláknine črevá pracujú pravidelne a nedochádza ku zápche.

Vláknina znižuje riziko vzniku rakoviny hrubého čreva. Dostatočný prísun vlákniny zabraňuje prejedaniu. Nezabúdajte, že bez vlákniny si štíhlosť neudržíte. Rozpustná vláknina sa podieľa na znižovaní hladiny cholesterolu v krvi. Udržuje pod kontrolou cukor v organizme, na čo by nemali zabúdať ľudia s diabetom. Výskumy hovoria jasne. V krajinách, kde konzumujú potraviny bohaté na vlákninu je nižší počet ľudí s vysokým krvným tlakom, rakovinou hrubého čreva, nadváhou, ochoreniami srdca a cukrovkou.

Poznáte rozdelenie vlákniny?

Rozpustná i nerozpustná vláknina sú nevyhnutnými pre ľudské zdravie. Nerozpustná vláknina, ako napovedá samotný názov, je nerozpustná vo vode. Podieľa sa na prevencii zápchy. Dôležité je konzumovať ju s dostatočným množstvom vody. Vláknina nerozpustná vo vode zrýchľuje a zefektívňuje pohyb čriev. Je skvelou prevenciou proti rakovine hrubého čreva, pretože pravidelným vyprázdňovaním sa z organizmu vyplavujú toxické látky. Rozpustná vláknina je rozpustná vo vode. Slúži na zníženie hladiny cholesterolu v krvi. Vedecké štúdie zdôrazňujú, že ovsené vločky a strukoviny sú na udržanie stabilnej hladiny cholesterolu ako stvorené. Vhodné sú aj kukuričné otruby, mrkva a jablká. Zvýšenie hladiny rozpustnej vlákniny s komplexnými sacharidmi napomáha činnosti inzulínu.

Aké potraviny jesť?

Najvyššie dávky vlákniny obsahujú otruby, pšeničné, ovsené, kukuričné a ryžové otruby. Stredné hodnoty vlákniny sú zastúpené v celozrnnej pšeničnej múke, celozrnných cestovinách, ovsených vločkách, ovsenej a kukuričnej múke a hnedej ryži. Takmer žiadna vláknina sa nenachádza v bielej múke, cestovinách, smotane a bielej ryži.

Denná dávka vlákniny

Podľa odborníkov by mala byť denná dávka vlákniny 20 až 30 gramov. V prípade, že každý deň skonzumujete stanovené množstvo vlákniny, podporíte svoje zdravie. Cielene znížite riziko vzniku rakoviny a cukrovky 2. typu. Podľa výskumov môže konzumácia 30 gramov vlákniny znížiť riziko vzniku rakoviny prsníka až o 50 percent.

Pomaly ďalej zájdeš

Ak ste doteraz konzumovali minimum vlákniny, zaraďujte ju do stravy postupne. Rýchle pridanie veľkého množstva vlákniny môže spôsobiť organizmu šok, ktorý spôsobí zápchu, hnačku, nadúvanie alebo iné nepríjemné tráviace ťažkosti. Napriek tomu sú nežiaduce účinky dočasné. Nezabúdajte na pitie dostatočného množstva tekutín.
 
MIMI