DENNÍK RELAX - Vstúpte do šedej zóny

Vstúpte do šedej zóny

Asi je to daň z minulosti, kedy sa u nás stavali „betónové džungle“, že mnohí z nás považujú betón za škaredý, prípadne za materiál, ktorý tvorí kostru stavby, a všemožne sa ho snažíme zamaskovať. Pohľadový betón je však niečo úplne iné. Materiál budúcnosti, ktorý sa už dnes využíva ako zaujímavý architektonický a dizajnový prvok s unikátnymi vlastnosťami.

Na Západe sa trend betónu, ktorý má svoju typickú štruktúru s fľakmi a vzduchovými bublinami, šíril v minulosti veľmi rýchlo. Môžeme povedať, že na Slovensku mali ľudia, takpovediac, predsudky. Betón sa vnímal ako niečo škaredé, nevkusné a chladné, ako statický prvok, ktorý drží dom pokope. Technológia sa vyvíjala a pohľadový betón sa dnes dá odlievať stále krajšie a krajšie, dokonca v rôznych odtieňoch až farbách, pričom si zachováva svoje dobré vlastnosti ako pevnosť, vodivosť a stopercentnú recyklovateľnosť. Okrem funkčného rozmeru betón získal aj rozmer estetický a tento trend Slovensko, našťastie, neobišiel.

Z pohľadového betónu sa robí dlažba, obklady, stierky, schody, kozuby, nábytok, umývadlá, kuchynské pracovné dosky, záhradné lavičky, koše na odpadky, kvetináče a nekonečné variácie bytových doplnkov a dekorácií.


Toto o betóne neviete!
Z pohľadového betónu sa v dnešnej dobe dajú vytvoriť zaujímavé a nevšedné interiérové aj exteriérové prvky, od stien cez podlahy a stierky až po nábytok či šik doplnky. „Betón má unikátne vlastnosti, je charakteristický aj tým, že má vysokú odolnosť voči mrazu, vode a vlhkosti. Je tiež ohňovzdorný, veľmi pevný a nenáročný na údržbu. Všetky tieto vlastnosti z neho robia materiál ideálny nielen na fasády budov, ale jedinečný nádych, neopakovateľnosť a originálnosť vnáša aj do interiérov,“ tvrdí odborník Miky Kasza, ktorý sa betónu venuje už sedemnásť rokov. „Ide o výrobný proces, ktorý sa začína nákresom, pokračuje výpočtami, výrobou foriem, prípravou zmesi, odliatím, vibrovaním, sušením, vyklopením z foriem, brúsením a končí ošetrením vhodným náterom. Na dosiahnutie kvality robíme všetko ručne,“ dopĺňa Kasza.


Betón v kuchyni?!
Viete si predstaviť pracovať v kuchyni na linke z betónu? Možno nie okamžite, pretože sme zvyknutí na niečo iné, no keď raz zbadáte betónovú kuchynskú dosku, zaručene vás zaujme. Vyzerá totiž úplne inak než všetko, čo ste doteraz videli. Zároveň sa na nej aj inak pracuje. Dosky sú opatrené špeciálnym náterom proti fľakom. „Málokto vie, že betónový povrch sa dá vyleštiť. Môže byť matný alebo lesklý. Zároveň sú v ňom priznané pre betón charakteristické vzduchové bublinky či fľaky viacerých odtieňov sivej. Čistiť sa dá bez toho, aby ste z neho museli zbrúsiť čo len milimeter,“ hovorí Kasza z Renit beton. Okrem kuchyne si betón nájde miesto aj v kúpeľni, detskej izbe, na terase či dokonca v kancelárii.


50 odtieňov sivej
Betón môže mať nielen matný a lesklý povrch, ale aj rôzne farby či odtiene. Od širokého množstva odtieňov sivej, ktorá sa začína pri takmer bielej a končí pri antracite, až po (takmer) všetky farby dúhy, pretože sa dá farbiť. Nie farbami na fasády či steny, ale špeciálnymi farbiacimi zmesami, ktoré sa pridávajú do betónu. Je to úplne prírodný a zároveň stopercentne recyklovateľný materiál.
„Všetky tieto vlastnosti povýšili betón z obyčajného stavebného materiálu na dizajnový prostriedok modernej architektúry s funkčným a estetickým rozmerom,“ dopĺňa M. Kasza. „Či už z neho máte schody, fasádu, nábytok, umývadlo, alebo doplnky do kuchyne, o pohľadový betón sa netreba nijako zvlášť starať, je, takpovediac, sám sebe pánom. A časom naberá krásnu patinu, čo ho robí jedinečným a ešte estetickejším.“ Stačí odhodiť predsudky, že betón je len stavebný materiál, a vstúpiť do šedej zóny dizajnu a luxusu.