DENNÍK RELAX - Vianočné inšpirácie na rok 2017

Vianočné inšpirácie na rok 2017

Vianoce sa blížia a pomaly sa začíname zamýšľať nad výberom vianočných dekorácií. Tie sa správajú podobne ako móda: každý rok sú sú v kurze nové farby a ich kombinácie. Povieme vám, ktoré farby letia tento rok. Najdôležitejšie však aj naďalej zostáva to, aby sa vám moderné farebné kombinácie aj páčili, netreba módu len bezhlavo nasledovať.

Štýlová vianočná dekorácia násobí radosť z očakávania tohto sviatku. Rok 2017 prináša množstvo nových inšpirácií a trendov, pomocou ktorých premeníte svoj domov na vianočnú zimnú rozprávku. Napriek tomu aj vianočná klasika v podobe jedľovo zelenej, zlatej a červenej sa postará o precítenú atmosféru. Rovnako si prídu na svoje tradicionaisti aj módni trendsetteri.

  • Farby Vianoc 2017

Tento rok sa všetko točí okolo prirodzenosti. Dôležitú úlohu zohráva nielen béžová, hnedá a krémovo biela farba, ale aj prírodné materiály drevo, šišky a lístie. Výrazne vpredu sa ocitá jasný minimalistický škandinávsky štýl. Podľa motta "Menej je viac" sú aj vianočné dekorácie prírodné, neprezdobené a nádherne decentné. Tvorcovia sa inšpirovali krásou samotnej prírody. I keď letmý nádych trblietok nesmie chýbať. Vytvoria ho metalické tóny striebra, medi alebo zlata.

Komu ale škandinávsky štýl nie je blízky, môže siahnuť po inom nápade. Tajný tip týchto Vianoc sú neónovožiariace farby - jasná ružová, zelená a žltá môžu rozjasniť vianočné stromčeky, záhradné ploty a brány. Romantickým dušičkám ulahodia pastelové dekorácie. Ľadová modrá, nežná pomarančová a svetlá mätovozelená patria totiž tiež k trendovým farbám pre nadchádzajúce sviatky.

  • Trendové farby treba správne kombinovať

Vzhľadom na skutočnosť, že tento rok je v popredí prirodzenosť, dajú sa vianočné dekorácie dobre skombinovať. Na stolovú výzdobu môžete použiť béžovú a bledohnedú farbu. Prosté figúrky z dreva a slamy dotvoria harmonický koncept. Akcent zabezpečia napríklad strieborné vianočné gule a sviečky.

Nežné pastelové farby sa dobre dopĺňajú so žiarivo bielou a metalickými farbami. Modernú vianočnú dekoráciu vytvoríte skombinovaním vianočných gúľ, sviečok a figúrok vo farbách biela, strieborná a pastelovo modrá.

Tento rok letia aj farebné kombinácie bielej a odtieňov sivej s niektorou metalickou farbou - zlatou, striebornou alebo medenou. Tieto kombinácie sa dajú zvýrazniť aj farbami ovocných bobúľ.

Nebude asi žiadnym prekvapením, že v bytovom dizajne ale aj na vianočných dekoráciách zostáva naďalej vo vysokej obľube tzv. vintage-look. Najmä v kombináciách s prírodnými materiálmi ako sú vlna, drevo a slama.

  • Vianočná klasika

Tú prezentuje zlatá, zelená, červená a strieborná farba. Keď ste jej fanúšikom, ľahko si poradíte. Obľuba zelenej farby na Vianoce sa spája s neodmysliteľným ihličím na vianočnom stromčeku a adventnom venci, a preto nebude chýbať asi v žiadnej domácnosti. Zlatá je považovaná za farbu bohov. Svojím elegantným vyžarovaním sa postará o obzvlášť sviatočnú náladu. Okrem toho sa spája aj s predstavou vianočnej kométy a vynikajúco sa hodí ku červenej farbe, ktorá predstavuje ďalšiu vianočnú klasiku. Pretože aj Mikuláš je zaodetý do červeného plášťa, asociuje červená vianočné sviatky a rozdávanie darčekov. Pričom nemusí ísť vždy o krikľavú karmínovočervenú. Môžete siahnuť aj po nádhernej bordovej. Striebro patrí tiež ku vianočnej klasike. Táto farba pôsobí sviatočne a nádherne bezčasovo. Vynikne skvelo napríklad na žiariacich vianočných guliach a trblietavých lametách na vianočnom stromčeku.

  • Ďalšie vianočné trendy

Tento rok sa všetko jednoznačne točí okolo výrazných tvarov. Gule, pravé uhly a hranoly udávajú tón. Hviezdy a figúrky sú menej detailné a menej prezdobené. Namiesto toho je dôraz kladený na jednoduchosť. Vonkajšie plochy sú buď hladké alebo drsné, podľa toho, aký materiál bol použitý na výrobu. Štrukturované vonkajšie plochy sú častejšie pri dekoráciách z dreva alebo vlny. Sklo a kov očarúvajú bezchybnou hladkosťou. Obľúbené zostávajú figúrky sovičiek z dreva a vianočné gule zdobené exotickými kvetmi. Trendom zostávajú aj originálne vianočné dekorácie, ktoré si vyrobíte sami: papierové hviezdy, sušené hoblinky z pomarančovej kôry alebo chutné a vkusne vyzdobené perníčky zavesené na vianočnom stromčeku.

Čo sa týka osvetlenia, vedú LED svetielka. Niet sa čo diviť, nakoľko sú veľmi úsporné. Hodia sa tak na osvetlenie vianočného stromčeka, ako aj na vonkajšiu výzdobu domu.

Na záver možno skonštatovať, že tohoročné vianočné trendy sú natoľko rozmanité, že si iste každý niečo vyberie. Môžete siahnuť po prírodných farbách a motívoch, experimentovať s pastelovými tónmi, alebo vsadiť na výrazné neónové ozdoby. Ani klasické vianočné farby nebudú zrejme ešte dlho vo výbehu. Porozmýšľajte, zvážte viaceré možnosti a ozdobte si svoj domov podľa vášho individuálneho vkusu.

 

-de-

Autor fotografie:www.pixabay.com