DENNÍK RELAX - Je lepšia pálená či betónová škridla? //

Je lepšia pálená či betónová škridla?

Voľba strešnej krytiny patrí k dôležitým rozhodnutiam pri stavbe nového domu. Vyberáme si ju na desiatky rokov. Preto je dôležité, aby bola nielen kvalitná a funkčná, ale aj vkusná, a takisto ladila k fasáde a ostatným častiam domu.

Krytina na novú strechu
môže byť plechová, bitumenová vlnitá, vláknocementová, pálená alebo betónová. Ak chcete strechu, ktorá vydrží dlhé roky a je odolná voči poveternostným vplyvom, mali by ste pouvažovať nad pálenou, alebo betónovou škridlou.

Betónová verzus pálená škridla

Betónová škridla je zhotovená z prírodného kremičitého piesku, cementu a pigmentov. Ak ju porovnáme s pálenou škridlou, tak je ťažšia. Jej životnosť je okolo 100 rokov. Jedná sa o škridlu, ktorá je pevná, odolná, s nízkou nasiakavosťou a vysokou mrazuvzdornosťou. Ak vezmeme do úvahy aj ekologické hľadisko, ľahko sa recykluje.
Keramická, známa aj ako pálená, škridla je vyprodukovaná z prírodných surovín a má podobné vlastnosti ako betónová škridla, avšak v niektorých smeroch je ešte lepšia – napríklad sa na nej v menšej miere usadzujú machy, nečistoty či sadze. Aj pri tomto type škridly sa životnosť pohybuje okolo sto rokov.
Ktorú z nich si vybrať? Keďže betónová i pálená škridla disponujú podobnými vlastnosťami, rozhodujte sa nielen na základe technických parametrov, ale aj podľa vzhľadu a tvaru, pretože strešnú krytinu na dom si väčšina z nás vyberá na celý život.

Ak chcete znížiť náklady na novú strechu bez toho, aby jej to ubralo na kvalite, správnou voľbou je veľkoplošná pálená škridla. Patríte k milovníkom klasiky? V tom prípade siahnite po falcovke. Falcované škridle sa vyznačujú tradičným tvarom a drážkovaním, ktoré prispieva k dokonalému tesneniu krytiny, a preto sú vhodné aj do náročnejších klimatických oblastí.


 

Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/strecha-stre%C5%A1n%C3%A9-okno-tehla-dom-885780/Články z rubriky: Pekné bývanie

Povedzte 4x ÁNO novému matracu

Povedzte 4x ÁNO novému matracu

Kvalitný spánok je základom zdravia ..

Vianočné inšpirácie na rok 2017

Vianočné inšpirácie na rok 2017

Môžete siahnuť po prírodných farbách a motívoch, experimentovať s pastelovými ..

Máte žlté záclony? Toto vám pomôže!

Máte žlté záclony? Toto vám pomôže!

Ak je záclona príliš špinavá, nasypte do lavóra s vodou ..

Rekonštrukcie, ktorým sa časom rozhodne nevyhnete

Rekonštrukcie, ktorým sa časom rozhodne nevyhnete

Nie všetko vydrží večne. Práve preto majte vždy vytvorenú finančnú ..