DENNÍK RELAX - Aby sa detská izba páčila rodičom aj deťom

Aby sa detská izba páčila rodičom aj deťom

Organizovaný neporiadok či miesto, kde deti môžu byť samy sebou. Aj tak by sa dalo charakterizovať mnoho detských izieb. Inšpirujte sa súborom nápadov, ktoré pomôžu udržať detskú izbu v stave, ktorý sa bude páčiť rodičom aj deťom.

Zodpovednosť v rukách detí
Vložte deťom do rúk zodpovednosť za svoju izbu. Samozrejme, v závislosti od ich veku musíte zhodnotiť do akej miery sú toho schopné. Aj malé deti však môžu a dokážu udržať veci v poriadku a, povedzme si pravdu, deti vo všeobecnosti milujú istý pocit nezávislosti. Naučte ich, že nezávislosť neznamená len zábavu, ale aj povinnosti. Nastavte systém odmeňovania – drobná odmena či nové farebné nálepky na stenu pre deti za pravidelne upratanú izbu poteší aj povzbudí.

Aj detská izba má svoje zóny
Vytvorte v izbe zóny pre hračky, knihy, zónu na spanie, sedenie, zónu pre oblečenie a podobne. Naučte deti dodržiavať dané usporiadanie a istú rutinu v tejto veci – keď vedia, kde ktorú hračku či oblečenie nájdu, budú aj vaše deti uvoľnenejšie a pokojnejšie. Presvedčite sa, že v izbe sa nenachádzajú žiadne potenciálne nebezpečné veci (lieky a pod.) a to ani na tých najvyšších poschodiach skríň. Deti sú veľmi vynaliezavé a zakázané ovocie predsa chutí najlepšie…

Ako so spánkom
Veľa hračiek v spálni či pri posteli len povzbudí deti k tomu, aby sa tam hrali viac ako spali. Snažte sa teda, aby ich tam bolo čo najmenej. Podobne je to aj s knižkami. Deti milujú knihy o príšerách, ale takmer žiadne nechce hrôzostrašné príbehy čítať v noci. Čím menej interakcie sa v knižke nachádza, tým viac je vhodná ako večerné čítanie. Rovnako to platí aj pre štýlové tapety na stenu pre deti – vyberajte také, ktoré sedia charakteru vášho dieťaťa a nie sú veľmi rušivé.

Spolupracujte so svojimi deťmi v každom veku
Pre malé deti bude zrozumiteľnejšie, ak označíte napríklad boxy na hračky a ostatné veci obrázkami a nie slovami. Aj takáto malá pomôcka im uľahčí upratovanie, ľahšie tak uhádnu ktorá z vecí kam patrí. Staršie deti zase majú viac čo povedať ohľadom štýlu, dekorácií či uskladňovania – vytvárajte interiér spoločne a snažte sa skĺbiť názory vás a vášho dieťaťa. Páčia sa mu moderné samolepiace fólie na nábytok? Vyberte spolu také, ktoré budú do detskej izby pasovať najviac!
 

Autor fotografie:www.pixabay.com