DENNÍK RELAX - Tipy, ako jazdiť s pohodou a bezpečne

Tipy, ako jazdiť s pohodou a bezpečne

Vodičský preukaz je dnes nevyhnutnosťou a vlastní ho čoraz viac ľudí. No nie všetci jazdia tak, ako by mali, čím môžu ohroziť aj ostatných účastníkov cestnej premávky.

Pýtate sa, či sa dá jazdiť s pohodou aj na slovenských cestách? Určite áno, pretože veľa závisí od vás a vášho vnútorného nastavenia. Napokon, tak je to pri všetkých životných situáciách. Aké sú tipy na pohodové jazdenie?

Cvičenie robí majstra

Ak ste čerstvým majiteľom vodičského oprávnenia, šoférujte čo najčastejšie. Ak si nie ste celkom istý, absolvujte niekoľko jázd s niekým skúsenejším. V prípade, že patríte medzi skúsených šoférov, vždy sa môžete zdokonaľovať, napríklad jazdením vo veľkých mestách alebo absolvovaním školy šmyku a podobne.

Myslite na poistenie

Vašou povinnosťou je mať uzatvorené zákonné poistenie motorového vozidla, bez ktorého by nemalo byť na ceste žiadne auto. Avšak toto poistenie nekryje napríklad rozbitie skiel na aute, čo sa stáva veľmi často. Preto neváhajte a využite služby doplnkového poistenia skiel na aute. Ďalšou dobrou voľbou je pouvažovať nad poistením proti vandalizmu, ktorý je rozšírený hlavne vo veľkých mestách, avšak záruku, že sa nič nestane, nemáte ani inde. Poistka na auto proti vandalizmu sa teda skutočne oplatí bez ohľadu na to, kde bývate. Nehovoriac o tom, že sa blíži čas dovoleniek a cestovania aj do zahraničia.

Predvídajte

Pri šoférovaní je nevyhnutné sústrediť sa na dianie v cestnej premávke a nenechať sa rozptyľovať spolujazdcami či akoukoľvek inou činnosťou. Naopak, je dobré, keď sa budete usilovať predvídať to, čo urobia ostatní účastníci cestnej premávky vo vašej blízkosti. Týmto spôsobom môžete zabrániť prípadným dopravným nehodám.

Udržujte vozidlo v bezchybnom stave

Tu je potrebné pravidelne absolvovať prehliadky v spoľahlivých servisoch a nechať si opraviť prípadné závady na vozidle. Jazdiť v aute, ktoré nie je v stopercentnom stave, je hazardom, ktorým ohrozujete nielen seba, ale aj ostatných.
 

 

Autor fotografie:https://pixabay.com/en/automotive-car-dashboard-driver-1866521/