Zrkadlo ti napovie

 

Už ani sama neviem, koľko príkazov a rád ohľadom ideálneho vzťahu muža a ženy som do dnešného dňa počula, čítala alebo nejako inak vnímala. Stále je to o tom istom.
Žena má byť milá, usmievavá, pekná aj vtedy, keď to už ani samo nejde, vyžadujú sa od nej kadejaké kuchárske skúsenosti a z času na čas aj nemravné zbehlosti.
Typický muž má byť vo vzťahu tvrdý ani balvan, nebojácny ako Jánošík a svalnatý sťa napumpovaná pneumatika.
 
Nikomu nič nevyčítam, každá rada má niečo do seba, ale v prvom rade si treba uvedomiť, že nikto vás nebude ľúbiť, vážiť si vás a ani obsypávať gumovými medvedíkmi, hoc ich tak veľmi zbožňujete, pokiaľ sa nepostavíte pred zrkadlo. Nie, nemusíte si počítať vrásky na čele a v okolí úst, hádať, z ktorého profilu ste krajší alebo nasilu si vymýšľať ďalšie zvodné úsmevy. Stačí, ak sa so sebou pozhovárate. Ale pozor, nemyslím to doslovne, aj keď viem, že všetci máme nejakú tú atypickú úchylku.
 
Začnite sa vnímať len taký, aký ste. Ak máte veľký nos a na ňom ešte aj pehy, pokojne sa usmievajte. Sú medzi nami aj takí, čo majú malé uši a pokrútené husté vlasy. Vravíte si, že to nie je nič hrozné? S malými ušami veľkú dieru do sveta nespravíte. Ak si chcete vypočuť utajený cudzí rozhovor, tieto malé anténky budú pre vás len nedoslýchavým trápením.
 
Kučierky sú možno sexi, ale keď si ich každé ráno nerozčesávate, po čase na to doplatia zúbky na hrebeni a nervové vlákna na temene hlavy. Že prečo som to tu vytiahla? Všetko na svete by bolo možno oveľa fajnovejšie, existovali by chudobnejšie štatistiky rozchodov a rozvodov, keby sme sa naučili ľúbiť najprv seba a potom ostatných.
 
Ak budete mať depresie, komplexy z každého krivšieho nechtíka a otravovať s tým najbližšie okolie, skôr či neskôr zistíte, že nikoho nebavíte. Spoločnosť vám bude robiť len zrkadlo v kúpeľni, ktoré už radšej ani slovko neriekne.
 
Tatiana Kovalčinová