Život s domácou dialýzou: Čo všetko by ste mali vedieť a na čo sa pripraviť

Život s domácou dialýzou: Čo všetko by ste mali vedieť a na čo sa pripraviť

Hlavnou funkciou obličiek v organizme je čistenie krvi od odpadových látok, ktoré sa v nej hromadia. Ak dôjde k dočasnému alebo trvalému zlyhaniu ich činnosti, je nevyhnutné funkciu obličiek čo najrýchlejšie nahradiť. V súčasnosti poznáme rôzne liečebné metódy zlyhania obličiek. Jednak je to transplantácia, hemodialýza alebo peritoneálna dialýza.

A práve poslednému typu sa v článku budeme venovať. Čo je peritoneálna dialýza, ako funguje, na čo sa treba pripraviť a ako s ňou žiť?

Čo je dialýza?

Obličky sú životne dôležitý orgán a ak nefungujú správne, následky môžu byť životu nebezpečné. Zdravé obličky odstraňujú z krvi odpadové látky a zbavujú telo prebytočných tekutín. Pri zlyhaní obličiek práve tieto funkcie dokáže dialýza nahradiť. Existujú dva základné druhy dialýzy: hemodialýza a peritoneálna dialýza.

Rozdiely medzi domácou dialýzou a hemodialýzou

Hemodialýza

Hemodialýza je pravdepodobne známejší a používanejší spôsob dialýzy. Ide o čistenie krvi, ktoré pracuje pomocou prístroja tzv. umelej obličky, mimo tela pacienta. Krv sa odvádza z ciev cez dočasný katéter alebo trvalú fistulu a do dialyzačného centra musia pacienti dochádzať.

Hemodialýza sa vykonáva v odborných zdravotníckych centrách (hemodialyzačných strediskách), obvykle 3-krát týždenne, zvyčajne po dobu 4 – 5 hodín. K prístroju môže pacienta pripojiť iba špecializovaný personál.

Peritoneálna dialýza

Na rozdiel od hemodialýzy, môže peritoneálna dialýza prebiehať kdekoľvek, nielen v dialyzačnom centre, ale aj v domácnosti pacienta, preto sa často nazýva aj domáca dialýza.

Dialyzačný proces, a teda čistenie krvi, prebieha vo vnútri tela cez vlastnú peritoneálnu membránu. Katéter je zavedený do brušnej dutiny. Potom, čo sa roztok naplní nežiadúcimi látkami, vypusti sa z tela a nahradí sa novým.

Tip: Viete ako dokáže domáca dialýza skvalitniť pacientovi život?

Čo je peritoneálna dialýza a ako funguje?

Existujú 2 typy peritoneálnej dialýzy:

 •     CAPD – ručná peritoneálna dialýza (Kontinuálna ambulantná peritoneálna dialýza)
 •     APD – strojová peritoneálna dialýza (Automatizovaná peritoneálna dialýza)

Kontinuálna ambulantná peritoneálna dialýza (CAPD)

Pri CAPD dialýza prebieha nepretržite, bez stroja. Dialyzačný roztok sa podáva do tela pomocou hadičiek a dvoch vakov. Jeden vak obsahuje dialyzačný roztok a druhý vak je určený na vypustenie odpadového roztoku (dialyzátu) z brušnej dutiny. Dialyzačný roztok je napustený do brušnej dutiny a cez pobrušnicu prechádzajú toxické látky a voda z krvi do roztoku. Roztok s odpadovými látkami sa po ukončení dialýzy vypustí. Dialýza sa vykonáva 4x denne a výmena roztoku aj s prípravou trvá 30-45 minút. Počas dialýzy pacient nie je napojený na žiadny prístroj, takže sa počas liečby môže pohybovať.

Ako vykonať výmenu vrecka:

    1. Dialyzačný roztok sa vedie cez katéter do brušnej dutiny.
    2. Dialyzačný roztok zostáva v brušnej dutine niekoľko hodín. Odpadové produkty a prebytočná telesná voda sa absorbujú dialýzou.
    3. Po vopred stanovenom čase sa dialyzačný roztok vypustí z brušnej dutiny a nahradí sa čerstvým roztokom.

Všetky potrebné kroky sú vopred vysvetlené na podrobnom školení.

Automatizovaná peritoneálna dialýza (APD)

Automatizovaná peritoneálna dialýza (APD) sa vykonáva pomocou prístroja, tzv. cyclera. Ošetrenie je u každého pacienta iné a je prispôsobené jeho osobným potrebám. Plnenie a vyprázdňovanie brušnej dutiny prebieha 3-5 krát počas nočného spánku. Pacient sa večer k prístroju pripojí a ráno sa zobudí oddialyzovaný. Cez deň už nie je nutné vykonávať ručné výmeny, pretože stroj vykoná 4-5 výmen dialyzačného roztoku za noc. Počas tejto doby máte možnosť vykonávať svoje každodenné činnosti. Skôr, ako pôjdete spať (do postele), katéter znovu pripojíte k cycleru a následne je spustená nočná výmena.

Cycler - je prenosný prístroj, ktorý si pacienti umiestňujú prevažne do spálne, najčastejšie vedľa postele. Jeho obsluha je pomerne jednoduchá. Cycler vykonáva výmenu na základe nastavenia, ktoré spolu s počtom výmen, typom roztoku a dobou pôsobenia v brušnej dutine určí ošetrujúci lekár.

Výhody domácej dialýzy

Liečba v domácom prostredí

Pacienti, ktorí využívajú liečbu hemodialýzou, dochádzajú do dialyzačného strediska zvyčajne niekoľkokrát do týždňa a podľa toho si musia podriadiť svoj život dialýze. Ich súkromie je narušené a tak aj ich nezávislosť. Pri domácej dialýze nie je pacient závislý na dialyzačnom prístroji v hemodialyzačnom stredisku, nemusí často cestovať mimo svoj domov a liečbu môže uskutočňovať v pohodlí domova. To pacientovi zabezpečuje slobodu, flexibilitu a voľnosť životného štýlu.

Pacient zodpovedá za svoju liečbu

Život je v rukách pacienta, rozvrh liečby si prispôsobuje podľa seba a svojmu spôsobu života. Vybavenie pre dialýzu je prenosné a pacienti sa môžu dialyzovať prakticky kdekoľvek, v škole, a ak to podmienky dovoľujú, aj v zamestnaní.

Voľnejšia diéta a pitný režim

Pri liečbe hemodialýzou musia pacienti dodržiavať prísne diétne opatrenia a obmedzenia v príjme tekutín. Pacienti, ktorí sa liečia domácou dialýzou majú oveľa voľnejší diétny a pitný režim.

Lepšie duševné a fyzické zdravie

Pacienti liečení hemodialýzou môžu byt' často po dialýze unavení a vyčerpaní. Mnohokrát je pre nich ťažké zapojiť sa do bežných aktivít ako je štúdium, zamestnanie, starostlivosť o rodinu či spoločenský život. Domáci dialyzačný režim, naopak, zlepšuje fyzické zdravie pacienta, pretože je menej obmedzený. Mnohí pacienti pracujú, chodia do školy alebo sú inak aktívni.

Tip: Môže žiť pacient aktívny život aj na dialýze?

Viac voľnosti

Liečba domácou dialýzou umožňuje pacientom si užívať ich každodenné aktivity a viesť takmer normálny život. V prípade liečby pomocou prístroja (cyclera) sa očisťovací proces uskutočňuje počas spánku doma, čo prispieva k väčšej voľnosti počas dňa. Pacienti tak môžu vykonávať nielen mnoho športov, ale aj iné bežné aktivity ako sú napríklad dovolenkové pobyty a podobne.

Dovolenkový tip: Viete na čo si dávať pozor pri cestovaní s cukrovkou?

Menšia záťaž pre srdce

Na rozdiel od hemodialýzy, kedy sa liečba vykonáva 3 x za týždeň, sú pacienti liečení peritoneálnou dialýzou dialyzovaní každý deň. Častá liečba znamená menšie kolísanie objemu tekutiny v tele a aj menšiu záťaž pre srdce.

Zníženie liekovej záťaže

Väčšina dialyzovaných pacientov má vysoký krvný tlak a musia užívať niekoľko kombinácií liekov na zníženie krvného tlaku. Vďaka liečbe domácou dialýzou je pacient obehovo stabilnejší, má menšie výkyvy krvného tlaku, pulzu, a tak sa v mnohých prípadoch dávkovanie liekov môže výrazne znížiť.

Okrem toho, pri tejto liečbe nedochádza k častým stratám krvi, zachováva sa zvyšková funkcia vlastných obličiek a v mnohých prípadoch znášajú pacienti peritoneálnu dialýzu omnoho lepšie než hemodialýzu.

Život s peritoneálnou dialýzou: Na čo sa treba pripraviť

Aby mohol pacient začať liečbu domácou dialýzou, najprv je potrebné vykonať chirurgický zákrok, kedy sa pacientovi do brušnej dutiny (v mieste nižšie od pupka) zavedie tenká mäkká silikónová hadička (katéter). Keď všetko prebehne v poriadku, pacient je následne zaškolený lekárskym personálom ako dialýzu doma vykonávať. Nie je to zložitý proces, dôležité je doma vyhradiť potrebné miesto na roztoky a dbať na dodržiavanie hygieny.

Hygiena

Najčastejším problémom pri peritoneálnej dialýze je zápal pobrušnice (peritonitída), ku ktorej môže dôjsť, ak sa infekcia dostane do miesta, kde katéter vstupuje do tela. Aby sa zabránilo zápalu pobrušnice, treba byť opatrný a dodržiavať presné postupy.
Skôr, ako sa začne manipulovať s katétrom, výstupom alebo miestom pripojenia, vždy je potrebné umyť a vydenzifikovať si ruky. Netreba zabúdať ani na zápästie a nechty. Tým sa môže znížiť množstvo baktérií a vírusov na rukách a aj riziko, že sa dostanú do tela a spôsobia infekciu.

Aj miestnosť, v ktorej sa výmena vykonáva, musí byť čistá, suchá, dobre osvetlená, bez prachu a prievanu. Počas peritoneálnej výmeny by mali byt' dvere a okná uzavreté a ventilátory vypnuté. Domáce zvieratá do tejto miestnosti vstupovať nesmú, mikroorganizmy z nich sa môžu preniesť na pacienta a zvýšiť riziko infekcie.

Stravovanie

V prvom rade treba upozorniť, že stravovanie pri dialýze môže byť veľmi individuálne a závisí od mnohých faktorov - inak sa treba stravovať, ak sa pacient chystá na hemodialýzu, na transplantáciu a pod.

UPOZORNENIE: Konzultujte najprv svoj jedálniček so svojim doktorom!

Peritoneálna dialýza sa pri porovnaní s hemodialýzou vykonáva každý deň, a preto je pri nej menej diétnych obmedzení. Cieľom diéty u peritoneálne dialyzovaných pacientov je, aby sa dobre cítili, mali chuť k jedlu a mali normálny krvný tlak.

Špeciálna diéta u peritoneálnej dialýzy musí obsahovať správne množstvo vitamínov a minerálov. Jedna z hlavných zmien pri porovnávaní s predchádzajúcimi štádiami chronického ochorenia obličiek je vyššia potreba bielkovín, preto je vhodné v dialyzačnej fáze mať k jedlu potraviny bohaté na bielkoviny a prijímať aj ostatné živiny v dostatočnom množstve.

Tip: Pozrite si tipy na zdravé fit stravovanie (ide o inšpiratívne všeobecné stravovacie tipy, netýka sa špecializovanej diéty pre dialyzovaných pacientov ani pre pacientov s poškodenými obličkami)

Základnými zložkami potravy počas liečby peritoneálnou dialýzou by mali byt':

 •     bielkoviny
 •     tuky
 •     vitamíny
 •     sodík, draslík, vápnik, fosfor a ďalšie minerály

Vhodné je:

 •     mäso, ryby
 •     zelenina, ovocie
 •     zdravé tuky
 •     chlieb polotmavý
 •     ryža, krupica
 •     nápoje (povolené množstvo tekutín určí zväčša lekár)

Obmedziť treba:

 •     mlieko a mliečne výrobky, tvrdé syry
 •     strukoviny
 •     ovocné a zeleninové džúsy
 •     vajcia, hlavne žĺtka
 •     sušené huby, čerstvé iba v minimálnom množstve
 •     alkohol
 •     soľ

Tipy na jedálniček
1. deň

Raňajky: Chlieb s džemom, čaj alebo káva
Desiata: Pečivo s maslom a jablko
Obed: Paradajková omáčka s hovädzím mäsom, cestoviny
Olovrant: Sušienky s bielym jogurtom a jahodami
Večera: Chlieb s rastlinným tukom a uhorkou

2. deň

Raňajky: Syrová nátierka s chlebom, paradajka, káva
Desiata: Chlieb so strúhanou mrkvou, čaj
Obed: Mrkvová polievka, rybie filé na zelenine, zemiaková kaša
Olovrant: Bublanina s ovocím
Večera: Chlieb s avokádovou nátierkou

Pretože pri dodržiavaní správnej diéty je treba mať pod kontrolou viacero zložiek potravy, odporúča sa nechať sa vyškoliť špecializovaným dietológom.

Inšpirácie na recepty
Cestoviny s paradajkovou omáčkou a syrom

Potrebujete:
    • syr na posypanie (napr. Grana Padano)
    • 400 g cestovín podľa vlastnej voľby
    • 400 g paradajok z konzervy
    • 8 cherry paradajok
    • 8 strúčikov cesnaku
    • olivový olej
    • soľ, korenie
    • hrsť čerstvej bazalky
Postup:
    1. Penne uvaríte vo vriacej vode a scedíte.
    2. Cesnak nakrájajte na tenké plátky, dozlata orestujte na rozpálenom olivovom oleji, pridajte paradajky z konzervy.
    3. Podľa chuti okoreňte a trochu osoľte.
    4. Na záver pridajte uvarené cestoviny, nakrájané cherry paradajky a polovicu nahrubo nasekanej bazalky. Dôkladne premiešajte a krátko povarte.
    5. Cestoviny podávajte v tanieri posypané syrom. Podľa potreby pokvapkajte olivovým olejom a ozdobte lístkami bazalky.

Zeleninové rizoto

Potrebujete:
    • 320 g ryže
    • 2 mrkvy
    • 2 cibule
    • hrsť zeleného hrášku
    • 50 g kukurice
    • korenie, mletá červená paprika, soľ
    • 40 g tvrdého syra
Postup:
    1. Ryžu uvarte vo vode podľa návodu. Zeleninu nakrájajte na malé kocky, podlejte vodou, mierne osoľte a duste do zmäknutia.
    2. Na masle si osmažte nadrobno nakrájanú cibuľu a za stáleho miešania pridajte červenú papriku, hrášok, kukuricu a korenie.
    3. Ryžu a zeleninu nakoniec zmiešajte a podávajte s nastrúhaným syrom.

Stravovacie tipy pre pridružené diagnózy: Viete ako sa stravovať pri tehotenskej cukrovke a ako na zvýšenú hladinu kyseliny močovej v krvi?

Pohyb

Pacienti sa pri PD môžu venovať každodenným fyzickým aktivitám, všetko závisí na tom, aký je jeho momentálny stav. Okrem toho pravidelné cvičenie a športové aktivity pomáhajú pri prevencii zdravotných komplikácií najmä u starších osôb a k zachovaniu sebestačnosti.

Akákoľvek forma pohybu môže:

 •     zlepšiť kvalitu života
 •     pozitívne ovplyvniť trávenie
 •     dodať energiu
 •     znížiť hladinu cholesterolu
 •     priaznivo ovplyvniť krvný tlak a hladinu cukru v krvi
 •     zlepšiť spánok a náladu
 •     znížiť stres a riziko srdcových ochorení


To, s akým druhom cvičenia sa pacient rozhodne začať, treba vopred prediskutovať s ošetrujúcim lekárom. Aktivitu treba začať opatrne a postupne. Vhodné je plávanie, chôdza, ľahký beh, bicyklovanie, joga, gymnastika, tanec.

Tip: Viete ako žiť plnohodnotný život aj s poškodenými obličkami na dialýze?

Pacienti, ich rodiny a priatelia

Ako člena rodiny možno aj vás postihne chronické ochorenie obličiek vašich blízkych. Pravdepodobne vás zaujíma, ako sa zmení váš rodinný život, ako možno liečbu a starostlivosť o pacienta integrovať do vášho každodenného života. Zmeny môžu byt' nasledovné:

 •  Väčšinu domácich prác vykonávate vy. Po dialýze sa váš blízky môže cítiť veľmi vyčerpaný a možno vám nedokáže pomôcť tak, ako zvyčajne.
 •  Možno dôjde k zmene ich stravy. Dialyzovaní pacienti musia často venovať pozornosť niektorým zložkám stravy ako je draslík, fosfát a soľ, príjem tekutín a dostatočné množstvo bielkovín. Možno budete musieť znovu objaviť staré rodinné recepty alebo variť nové jedlá. Dietológ vám však môže pomôcť so zostavením diétneho plánu pre pacienta.
 •  Život s ochorením obličiek je výzvou pre všetkých zúčastnených. Váš blízky môže byť frustrovaný z choroby alebo sa možno bude treba vzdať niektorých koníčkov. Dôležité je si uvedomiť, že v tomto procese nie ste sami a v prípade potreby sa nebojte a vyhľadajte podporu. Opatrovateľský tím vám môže pomôcť.
 •  Musíte si nastaviť nový časový manažment. Pre udržanie čo najlepšej kvality života je nevyhnutné, aby postihnutý dodržiaval pokyny lekára a termíny. Samotné ošetrenie môže zabrať nejaký čas, bez ohľadu na to, či ide o terapiu v centre alebo domácu dialýzu. Snažte sa preto správne rozvrhnúť čas, aby ste dosiahli rovnováhu medzi plánom liečby a ďalšími činnosťami a potrebami.

Ako môžete podporiť pacienta

Okrem emocionálnej podpory existuje mnoho ďalších spôsobov ako podporiť svojich blízkych v ich každodennom živote. Pokúste sa nájsť zdravú rovnováhu, ktorá vám všetkým umožní žiť tak naplnený život, ako je to len možné.

Svojpomocné skupiny

Tu si môžete otvorene vymieňať informácie o situácii s inými pacientmi alebo sa jednoducho porozprávať s ľuďmi, ktorí zažívajú podobné veci ako vy. Emocionálna súdržnosť môže byť neoceniteľná.

Tiesňové čísla

Uistite sa, že všetky príslušné osoby majú prístup k tiesňovým číslam a vedia, čo robiť v prípade núdze. To vytvára bezpečnosť pre všetkých zúčastnených, ak by sa niečo stalo.

Vedomosti sú kľúčové

Zapojte sa do vzdelávacieho procesu o dialýze. Čím viac viete, tým lepšie môžete pacienta podporiť a pochopiť situáciu.

Schôdzky

Veľmi užitočné môže byt' aj sprevádzanie pacienta na dôležité lekárske konzultácie a prehliadky.

Liečebný plán

Uistite sa, že pacient dodržiava svoj liečebný plán, ktorý stanovil ošetrujúci lekár. Nedodržanie liečebného režimu môže viesť k vážnym komplikáciám.

Tip: Poznáte zdravotné účinky CBD produktov, ktoré môžu pomáhať zlepšovať nielen psychiku ale môžu pomáhať aj pri riešení viacerých vážnych zdravotných problémoch (ktoré bežne medicína nedokáže účinne riešiť?)

Zostať aktívny je dôležité

Dialyzovaným ľuďom sa bude lepšie dariť, keď zostanú aktívni. Vezmite ich na prechádzku, povzbudzujte ich, aby sa venovali svojej práci alebo koníčkom.

Diéta

Povzbudzujte postihnutého, aby dodržiaval diétne pokyny poskytnuté zdravotníckym tímom, pretože to môže mať priaznivý vplyv na úspech liečby. Správna strava a pitie môžu ovplyvniť zdravie vášho blízkeho, ako aj to, ako sa cíti. Našťastie, existuje veľa chutných jedál a nápojov, ktoré si môžete pri dialyzačnej diéte vybrať. Spoznajte recepty šetrné k obličkám, na ktorých si pochutná celá rodina. Ak chcete pomôcť pri plánovaní jedál, požiadajte o pomoc dietológa alebo nutričného poradcu.

Hygiena

Najmä pri liečbe domácou dialýzou je veľmi dôležité vykonávať a dodržiavať hygienické opatrenia, aby ste sa vyhli infekciám a komplikáciám.

Buďte partnerom počas dialýzy

U niektorých pacientov je na vykonanie liečby potrebný vyškolený personál, no zaškoliť v používaní potrebných materiálov, ako aj v správnom vykonávaní liečby, sa môžete nechať aj vy. Otvorená komunikácia je nevyhnutná a spolu môžete zvládnuť liečbu a žiť čo najdlhší a najúplnejší život.

Tip: Poznáte dôvody, pre ktoré hľadáme partnerské vzťahy a ako sa v nich zdokonaľovať?

Urobte si čas pre seba

Byť partnerom v starostlivosti o niekoho môže byť náročné, emocionálne aj fyzicky. Ísť do kina alebo navštíviť priateľov je skvelý spôsob ako od toho všetkého nachvíľu uniknúť. Mať niekoho, s kým sa môžete porozprávať, vám tiež môže pomôcť vyjadriť, ako sa cítite a môže znížiť úroveň stresu.

Tip: Viete ako môže kvalitný relax pomôcť vašej duchovnej pohode?

Riešenie chronického ochorenia obličiek je výzvou nielen pre postihnutého. Je pochopiteľné, že vám ide o blaho vášho člena rodiny alebo priateľa a chcete ho čo najlepšie podporovať. Napriek tomu sa dobre starajte aj o seba. Vaše fyzické a duševné zdravie je rovnako dôležité. Ak máte pocit, že už nedokážete zvládať emócie, akými sú tlak, zodpovednosť, obavy a strach, vyhľadajte pomoc.

Podporu môžete nájsť u mnohých ľudí. Od zdravotníckeho tímu, cez vašu rodinu, okruh priateľov, až po profesionálnych opatrovateľov a organizácie, ktoré sa špecializujú na prácu s ľuďmi na domácej dialýze.

Vyhľadať terapeutickú pomoc neznamená dôvod na hanbu. Je vhodné si uvedomiť, že ani vy, ani váš milovaný, nemusíte kráčať touto cestou sami.

Veríme, že spolu s vašimi blízkymi nájdete spôsoby, ako žiť plnohodnotný rodinný život aj napriek chorobe.

Dominika Blchová, SEO služby a copywriting