Žehlenie nemusí byť otrava

Kto rád žehlí, patrí medzi výnimky. Nechuť k tejto práci má asi prastaré korene. I keď manipulácia so žehličkami bola predsa len oveľa zložitejšia a takisto materiály vyžadovali väčšiu starostlivosť. Dnes proti nám hrá zasa predovšetkým čas, takže musíme aj pri domácích činnostiach viac rozmýšľať.

Prvú prekážku pre rýchle žehlenie si pripravíme nedôsledným zavesením mokrej a zložením suchej bielizne, najmä ak ju nemienime žehliť ihneď. Z hygienického hľadiska by sa mal síce s väčšou či menšou teplotou stretnúť každý kúsok, v niektorých prípadoch však môžeme prižmúriť oko. Napríklad bavlnenné úplety na pyžamách, nočných košeliach, detských a športových tričkách a pod. obyčajne stačí prihladiť rukou. To isté platí o flanelovom froté či krepových obliečkach.
 
Dôležitým predpokladom na spríjemnenie práce je nielen dobrá žehlička, ale aj vhodne usporiadaný pracovný priestor, najmä čo sa týka jeho výšky. Ideálna je nastaviteľná doska s teflónovým povrchom a k nemu ľahká kuchynská stolička na kolieskach. Zvykneme si na ňu a pre náš chrbát je neoceniteľná. Oplatí sa tiež investovať do malej dosky na rukávy. Ak je to možné, presťahujeme sa v lete so žehlením na balkón, verandu či záhradu. Jednak nám bude menej teplo, a môžeme sa pri neobľúbenej činnosti aj opaľovať. Aj veľa šikovných gazdiniek putuje na víkend na chatu s plným košom bielizne, a potom sa v priebehu týždňa za tento nápad pochváli.
 
Aj keď je naparovacia žehlička dobrý vynález, najlepšie je žehliť bielizeň nepreschnutú alebo nakropenú a odležanú. Takisto je dokázané, že pri použití avivážneho prostriedku ide práca oveľa ľahšie. Môžeme ho dokonca trocha pridať až do teplej vody na vlhčenie (nie však do žehličky).
 
Bielizeň si treba už vopred roztriediť a  pripraviť, ušetríme si tak zbytočné časové prestoje i spotrebu energie. Začíname žehliť najjemnejšie materiály a postupujeme k bavlne a ľanu. Kým začneme naparovať, niekoľkokrát vypustíme paru do vzduchu, aby prípadná nečistota nezašpinila bielizeň.
 
Technický vývoj žehličiek ide míľovými krokmi dopredu a záleží len od nás, koľko chceme obetovať na svoje pohodlie. Pri nákupe nového prístroja berieme do úvahy nielen početnosť rodiny, ale tiež skladbu jej šatníka a bielizníka, prípadne možnosť odniesť časť bielizne na mangel. Dobrá žehlička musí byť ľahká, ale zasa nie priveľmi. Nemalo by nás zdržiavať časté dolievanie vody, ani čístenie usadenín. Najhorúcejšou novinkou na svetovom trhu, ktorá prišla aj k nám, je žehlička so samostatnou nádržkou, ktorá sa môže zavesiť na dosku i inde a vďaka jej väčšiemu obsahu možno bez námahy žehliť s naparovaním až hodinu.
 
Treba dbať aj na kvalitu žehliacej dosky. Pri teflóne prináša ešte väčší komfort veľmi vysoká odolnosť takzvanej anodíliovej vrstvy, ktorá dobre kĺže po všetkých tkaninách, ľahko sa čistí a je dlhodobo trvanlivá.