• 22.03.2013

Vypije si rád? Utekajte kade ľahšie!

 

Miriam spoznala Adama pri večerných potulkách s kamarátkami. Stretli svojho známeho v bare a ten im predstavil Adama. Poriadne sa predvádzal, a keďže mal vypité, brali to všetci ako zábavu. Keď Miriam odchádzala, Adam sa ponúkol, že ju odprevadí. I keď zvyčajne odmietala tento druh návrhov, akosi sa jej práve v ten večer nechcelo ísť samej, a tak privolila. S Adamom sa dalo celkom fajn pokecať, bol zábavný a Miriam sa až pred svoj blok poriadne nasmiala. Poprosil ju o kontakt a ona mu so smiechom dala svoje číslo.
 
O pár dní jej volal, či s ním nepôjde do kina celkom nezáväzne, lebo už údajne kúpil lístky pre seba i sestru, ale sestra ochorela. Miriam v tom nevidela nič zlé, nemala iný program a prijala pozvanie. Adam mal v sebe síce pár pohárikov, ale bol opäť veľmi zábavný a nestrojený, takže Miriam mala o zábavu postarané. Prešlo pár týždňov a oni sa stretávali pravidelnejšie a pravidelnejšie, až kým z toho nebola vzájomná láska. V zásade bola Miriam spokojná, Adam bol optimista, s ktorým neexistoval žiadny problém a s nikým sa toľko nenasmiala ako s ním. Mal ju rád, to cítila, takže prehliadala aj to, že je Adam takmer stále v nálade aj vďaka nejednému poháriku.
Najlepšia kamarátka Diana jej síce dohovárala, že by si mala posvietiť na Adamov vzťah k alkoholu, ale Miriam v tom nevidela problém. V rodine u nich doma nikto nepil, nikdy sa nestretla s problémom s nejakou závislosťou, a tak nevedela posúdiť, či alkohol môže byť vážnym problémom. Pripadalo jej v poriadku, že si Adam vypije, lebo bol mladý a mal množstvo kamarátov, ktorý ho na pohárik pozývali a okrem toho, nikdy ho nevidela opitého na mol.
 
Ťahali to spolu už vyše roka, keď si Miriam začala uvedomovať, že to s tými pohárikmi nie je celkom v poriadku. Adam sa stále niekde zdržal, častejšie sa stávalo, že neprišiel načas na rande a Miriam skoro rozhodilo od jedu, keď neprišiel na stretnutie do cestovky, s ktorou mali cestovať na svoju prvú dovolenku. Postupne si Miriam uvedomila, že Adama síce stále miluje, ale aj človeka ktorého milujete, musíte niekedy opustiť. Alkohol sa začal javiť ako vážny problém. Miriam vedela, že rozchod by nezvládla poľahky a už vôbec by ho nezvládol Adam. Preto odcestovala do zahraničia a postarala sa o to, aby vzťah postupne zmĺkol sám. Adam si ani nevšimol, že nie sú pár mesiacov v kontakte, vyhlasoval, že frajerka je v zahraničí, kde sa učí jazyk a zamotával sa viac a viac v pití.
 
Miriam zvládla situáciu na jednotku. Relatívne včas rozpoznala, že vzťah s Adamom by ju zahubil a nazbierala silu na nenápadný rozchod, aby sa vyhla vzájomnému cirkusu a bolesti. Dnes je šťastne vydatá a má muža, ktorý si pohárik dá maximálne raz do roka, lebo nemá k alkoholu nijaký vzťah. Poučila sa. A Adam? Zostala z neho troska, ktorú by nespasila žiadna láska. Vybral si sám smer svojho života. Dnes by ste ho stretli v niektorej krčme, zostarnutého a bľabotajúceho. Jeho žena sa s ním po rokoch rozviedla a trpko ľutuje chvíľu, keď ho spoznala. Pokazil jej polovicu života.
 
 
Agáta Galisová