Voskovka - hoya

Voskovka je známa, veľmi vďačná a vytrvalá  izbová rastlina.
Najčastejšie pestovaným druhom je voskovka dužinatá - Hoya carnosa. Je popínavá, preto ju možno výhodne viesť a tvarovať na rebríčkoch, drôtených kostrách a pod. Listy sú protistojné, tvrdé, kožovité, vajcovité, dlhé asi 6 cm,  tmavozelené, lesklé, pokryté voskovým povlakom. Kvety asi 1,5 cm široké, biele alebo jemne ružovkasté, s červenou škvrnou uprostred sú pevné, akoby z vosku. Príjemne voňajú a v strede vylučujú kvapky perlivej tekutiny. Tvoria vrcholíkovité súkvetie, ktoré sa vytvára asi od konca jari až do jesene. Odkvitnuté zvyšky súkvetia neodstraňujeme, lebo na nich sa vytvárajú nové súkvetia. Keď vidieť prvé kvetné puky, rastlinou nehýbeme - neobraciame ju, ani neprenášame, lebo tak by jej puky, ako aj kvety ľahko poopadávali.


PESTOVANIE
Voskovku pestujeme na teplom, vzdušnom a svetlom mieste. V zime prekonáva obdobie  vegetačného pokoja pri zníženej teplote okolo 15 °C. Na jar teplotu zvýšíme na 20 a zintenzívnime polievanie. Dôležitý je dobrý odtok vody z črepníka, lebo trvalejšia vlaha voskovke škodí. Rastliny počas vegetácie prihnojujeme. Voskovka je nenáročná na ošetrovanie. Darí sa jej aj vtedy, keď jej venujeme malú pozornosť. Často sa stáva, že pri zvýšenej starostlivosti - časté polievanie a prihnojovanie, nechce kvinúť. Mladé rastliny presádzame každý rok staršie každé 2 až 4 roky, vždy na jar. Pri presádzaní zrežeme prebytočné konáriky a hlavné ponecháme bez skrátenia. Staré a prehustené voskovky zmladíme rezom í preriedením aj hlavných konárov. Voskovka vyžaduje stredne ťažkú, dobre priepustnú zeminu z kompostu, listovky a piesku. Dobre je primiešať aj trochu rozdrveného dreveného uhlia, proti prípadnému plesniveniu.


ROZMNOŽOVANIE
Voskovku rozmnožujeme vegetatívne z dobre vyzretých vrcholových alebo stonkových odrezkov na jar a v lete. Odrezky zapichujeme do zeme s pieskom alebo do rašeliny a pod pohárom necháme zakoreniť. Na svetlom mieste pri teplote 20 až 25 °C zakorenia za 3 až 6 týždňov. Po zakorenení ich sadíme po 2 až 3 kusoch do črepníkov. Kvitnú zvyčajne až po 2 - 3 rokoch po zakorenení.


Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ