Vodná záhradka - ako na ňu ...

Ak uvažujete doma nad realizáciou vodného jazierka, máte dve možnosti. Buď sa spoľahnete na dodavateľskú firmu, alebo si jazierko spravíte svojpomocne. Ak nemáte čas musíte sa spoľahnúť na špecializovanú firmu. Prácu Vám spravia na kľúč, ale nie je to lacný špás. Treba si pritom overiť dodavateľskú firmu, aby ste sa vyhli nespokojnosti s vykonanou prácou. Ak podceníte výber, môžete sa dožiť nepríjemného sklamania. Môže sa Vám stať to čo mne - po firme bolo viac škody ako osohu, výsledok? - Jedno veľké sklamanie. O vyhodených financiách ani nehovoriac. Jediné plus bolo získanie určitých skúseností. Tak som sa rozhodol, že si vodnú záhradku zrealizujem sám. Kúpil som si dve knihy, na trhu je široký výber. Sú väčšinou zrozumiteľne písané. Mne sa páčila viac kniha autorky Bärbel Grotheovej - Vodné záhrady - praktický poradca. Následne som vo voľnom čase vysúkal rukávy a ideme na to. Výkopové práce sú síce fyzicky náročné, ale čo by sme neurobili pre svoju líniu.. a aj pre pocit dobre vykonanej práce. Ak si dáte výkopové práce zrealizovať inej osobe - prosím, ale treba dodržiavať nasledujúce pravidlá. Ako bude vyzerať výkop si musíte premyslieť dopredu. Limitujú ho možnosti veľkosti a tvaru záhrady.

 
Platia všeobecné zásady:
1. Aby rybičky mohli prezimovať, najhlbšie miesto v jazierku by malo mať minimálne 1 meter, ideálne aspoň 1,2 m - šírka by mala byť aspoň 1m štvorcový.
 
2. Mali by byť dodržané tri stupne hĺbky vody: cca 30-40 cm- tu sa rybky vytierajú, potom cca 60-70 cm- tu treba nasadiť kvetináče s leknínmi. A už spomínaná hĺbka nad jeden meter - aj tu môžete dať jeden kvetináč s vodnou rastlinkou podľa vlastného výberu, rybky rady, ak sa môžu za niečo schovať.
 
3. Ďalšou zásadou je dodržať stupňovitosť pri výkope - veľmi dôležité. Jednotlivé stupne slúžia na pokládku kameňov na fóliu, na strmších svahoch výkopu sa neudržia. Zároveň stupne slúžia, na uloženie kvetináčov s vodnými trávami, či inými rastlinami podľa širokého výberu na trhu. Niečo sme kúpili v Hornbachu, niečo v špecializovaných záhradníctvách. V Baumaxe nám oznámili, že vodný program je zrušený.
 

 
Hotový výkop nášho jazierka - rozmer cca 7 x 2,5 m, hĺbka 1,2 m v najhlbšej časti. Ak máte hotový výkop, môžete ísť kúpiť foliu. Doporučujeme 6 mm, tenšia sa ľahšie prerazí. Kupovali sme v Baumaxe. Treba si zmerať dĺžku jamy, šírku aj hĺbku. Radšej kúpiť o niečo viac fólie, ako by nám mohla potom chýbať.
Platí vzorec: Dĺžka fólie: Dĺžka jazierka + 2krát hĺbka jazierka + 80 cm na vymodelovanie brehu.
Šírka fólie: Šírka jazierka + 2krát hĺbka jazierka + 80 cm na vymodelovanie brehu.
Spolu s fóliou treba kúpiť netkanú textíliu, ktorú musíte dať pod fóliu. Tlmí prípadný tlak zabudnutého kamienka v podloží, zabráni prederaveniu fólie. Ak sú okolo korene stromov, môžete textíliu – jej ochrannú účinnosť, zosilniť uložením starého koberca na korenovú časť stromu trčiacu z výkopu - čo bol aj náš prípad. Pred pokladaním ochrannej textílie, musíte obrúsiť všetky ostré hrany výkopu, skontrolovať, či niekde nie je ostrý kameň či predmet. Dostatočnou kontrolou sa vyhnete prípadnému sklamaniu z prederavenia fólie a samozrejme aj značnej finančnej strate. Geotextíliu ukladáte na cca 5-10 cm vrstvu jemného preosiateho piesku. Piesok podľa možností čo najviac utlačte. Opäť zmenšíte teoretickú možnosť prederavenia fólie. Ak máme textíliu na utlačenú vrstvu piesku položenú, môžeme si pripraviť fóliu. Ideálne je, ak ste pri jej ukladaní viacerí- inak to ani nepôjde. Je dosť ťažká a treba si premyslieť popredu systém pokladania. Nikdy ju nedáte – ak máte stupne vo výkope - úplne ideálne. Ale snažte sa urobiť čo najmenej faldov nakoniec resp.ich stiahnuť do čo najmenšieho počtu.
 
Ak máte jazierko pravidelného tvaru, tomuto problému sa vyhnete. Takýto výkop si môžete dovoliť však hlavne vo veľkej záhrade. Máte už položenú fóliu? - Snažte sa po nej pri vyrovnávaní faldov chodiť čo najmenej, aby ste ju neprederavili. Fóliu by sme mali pokladať pri teplote vzduchu 15-20°C. Materiál je vtedy elastický, ľahšie sa s ním pracuje. Fóliu máte natiahnutú - čo ďalej. Veľmi dôležité je, aby ste pred napúšťaním vody uložili do najväčšej hĺbky vodné rastliny, či lekníny. Prípadne do vytvorených stupňov výkopu uložte všetky rastliny - podľa výberu. My sme do jednotlivých stupňov pridávali ďalšie vodné rastliny už z brehu. Zistili sme až potom, že praktickejšia je prvá alternatíva. V špecializovaných záhradníctvách kúpite sitové kvetináče, vrecovinu, do ktorej dáte zeminu. Nasadíte, čo sa Vám páči - najlepší výber mali v Hornbachu. Až potom začínate s napúšťaním vody - skončíte vo výške 1/3 výšky hladiny jazierka. Počkáte 24 hodín, nech voda zarovná a pritlačí faldy.
Na druhý deň doplníte vodou až po okraj. Vodu v jazierku musíme čistiť. My sme kúpili vodný UV filter. Prečistená voda sa opätovne vracia do jazierka cez vodopád naaranžovaný z kameňov a skál. Padajúca voda vytvára príjemnú zvukovú kulisu. Na záver prác odrežete a upravíte okraje fólie, preložíte kamenmi. My sme použili štrkové oblázky od Váhu. Výsledok po dvoch mesiacoch?
Pozrire si naše foto:
 
 
 
Posedenie  pri zakvitnutom, zurčiacom potôčiku je príjemný romantický relax.
Prípadné otázky zasielajte na mail drabant@akciezlavy.sk
Ak bude v mojej moci, rád Vám poradím...:-)